653581-2026 - Wettbewerb
Finnland – Allgemeine und berufliche Bildung – Työllistymistä edistävät ja tukevat valmennukset -puitejärjestely 2027-2028 (+1)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Työllistymistä edistävät ja tukevat valmennukset -puitejärjestely 2027-2028 (+1)
Beschreibung: Keravan kaupunki kilpailuttaa työllistymistä edistävät ja tukevat valmennukset -puitejärjestelyn Hankinnan kohteena ovat työllistymistä edistävät ja työelämävalmiuksia tukevat valmennuspalvelut Keravan ja Sipoon työllisyysalueen työnhakija-asiakkaille. Valmennusten tavoitteena on tukea asiakkaiden työllistymistä, työelämävalmiuksien vahvistumista, osaamisen tunnistamista sekä etenemistä kohti työelämää, koulutusta tai muuta tarkoituksenmukaista palvelua. Asiakkaiden palvelutarpeet voivat olla hyvin erilaisia, ja työllistymisen esteinä voi olla esimerkiksi osaamiseen, työ- ja toimintakykyyn, kielitaitoon, elämäntilanteeseen, pitkittyneeseen työttömyyteen tai työmarkkinavalmiuksiin liittyviä tekijöitä. Palvelua järjestetään Keravalla ja Sipoossa pääsääntöisesti lähitapaamisina ja vain joissain tapauksissa verkossa. Palveluun voidaan ohjata hyvin erilaisissa työmarkkinatilanteissa olevia työnhakijoita. Asiakkaiden joukossa voi olla sekä työmarkkinoille nopeasti työllistyviä henkilöitä, että henkilöitä, jotka tarvitsevat pitkäkestoisempaa ja intensiivisempää tukea työllistymisensä edistämiseksi. Asiakkaiden joukossa voi olla vieraskielisiä henkilöitä sekä henkilöitä, joiden palvelutarve edellyttää erityistä yksilöllistä tukea. Palveluntuottajan tulee varautua työskentelemään monimuotoisen asiakaskunnan kanssa. Tilaaja ei sitoudu tiettyihin asiakasmääriin tai asiakasprofiileihin, vaan asiakkaiden palvelutarpeet määräytyvät työllisyysalueen asiakaskunnan mukaan. Kohderyhmään kuuluvia asiakkaita ohjataan palveluun noin 40-350 asiakasta/vuosi. Yksilöpalvelussa maksimituntimäärä palvelulle on 20 tuntia/hlö ja maksimikesto 5 kuukautta. Hankittava henkilö-/ryhmämäärä on arvio, joka perustuu ennakoituun opiskelijamäärään. Hankintayksikkö varaa itselleen oikeuden olla hankkimatta opiskelijatyöpäivien enimmäismäärää. Valmennusten tavoitteena on parantaa asiakkaan valmiuksia työllistyä, osallistua koulutukseen tai siirtyä muihin työelämään pääsyä tukeviin palveluihin. Valmennusta halutaan hankkia seuraavilta osa-alueilta: - Työn hakemisessa tukeva työnhakuvalmennus - Ammatinvalinta- ja uravaihtoehtojen selkiyttämisessä, ammatilliseen koulutukseen hakeutumisessa ja työelämävalmiuksien kehittämisessä tukeva uravalmennus - Työhön sijoittumisessa tukeva työhönvalmennus Palvelua voidaan toteuttaa yksilövalmennuksena, ryhmävalmennuksena tai näiden yhdistelmänä. Valmennus voi sisältää työ- ja toimintakykyyn, arjenhallintaan, motivaatioon sekä työelämävalmiuksiin liittyvää ohjausta asiakkaan yksilöllisten tarpeiden mukaisesti. Valmennusta voidaan tarjota myös työpaikkaan kiinnittymisen ja työssä pysymisen tueksi. Valmennuksen päättyessä valmentaja laatii asiakkaan kanssa loppuarvion, josta on tultava ilmi valmennuksen aikana läpikäydyt asiat sekä työllistymiseen tähtäävä jatkosuunnitelma. Palvelu voi olla ryhmämuotoista tai yksilöpalvelua ja sitä tulee olla mahdollisuus toteuttaa suomeksi sekä tarpeen mukaan ruotsiksi tai englanniksi. Hankinnan arvioitu kokonaisarvo on noin 460 000 euroa (alv 0 %). Ilmoitettu arvo on arvio, eikä tilaaja sitoudu tiettyihin hankintamääriin tai palvelun käyttöön sopimuskauden aikana. Palvelua hankitaan todellisen tarpeen mukaan. Tarjouksen tekijää pyydetään tekemään oma perusteltu esityksensä valmennusten toteutussuunnitelmasta. Toteutussuunnitelmassa tulee kuvata vähintään valmennusten sisältö, rakenne, kohderyhmän huomioiminen, palvelun räätälöitävyys, vaikuttavuuden seuranta sekä työnantajayhteistyön toteuttaminen. Toteutussuunnitelma saa olla pituudeltaan enintään 3 sivua. Palveluntuottaja voi kehittää valmennuksille omat markkinointinimet. Palveluntuottaja sitoutuu keräämään osallistujilta palvelua koskevat loppupalautteet Webropol-kyselyllä. Valinnan perusteena käytetään kokonaistaloudellista edullisuutta, jonka perusteena käytetään parasta hinta-laatusuhdetta. Mikäli tarjousten vertailussa päädytään tasapisteisiin tai tarjousten hinnat ovat samat, ratkaistaan voittaja arvonnalla. Määräaikaan mennessä saapuneista ja vertailuun hyväksytyistä tarjouksista valitaan puitesopimukseen enintään kolme sopimustoimittajaa hinta-laatusuhteeltaan parhaiden tarjousten perusteella. Rinnakkaisten tarjousten tekeminen on kiellettyä. Mikäli tarjoaja tekee rinnakkaisia tarjouksia, tarjousvertailussa huomioidaan ainoastaan viimeisin saapunut tarjous. Markkinavuoropuhelu toteutettiin sähköpostitse tunnistettujen toimittajien kanssa. Toimittajille toimitettiin hankintaa koskevaa materiaalia kommentoitavaksi, ja heille varattiin mahdollisuus esittää näkemyksiä sekä huomioita hankinnan valmistelun tueksi.
Interne Kennung: 16316
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tässä hankinnassa käytetään avointa menettelyä. Tarjoajien tulee toimittaa tarjoukset määräaikaan mennessä tämän tarjouspyynnön vaatimusten mukaisesti. Tarjoajien soveltuvuus ja tarjousten tarjouspyynnönmukaisuus tarkastetaan tämän tarjouspyynnön ehtojen mukaisesti. Tarjousten vertailu tehdään tämän tarjouspyynnön vertailuperusteiden mukaisesti. Tarjouspyynnön ehdoissa esitetyt selvitykset ja todistukset pyydetään ennen hankintapäätöksen tekoa tarjoajalta, joka vertailun ja alustavan soveltuvuusarvioinnin perusteella näyttää tulevan valituksi. Ennen tarjousten toimittamisen määräaikaa on mahdollista esittää tarjouspalvelun kautta kysymyksiä, ja näihin kysymyksiin annetut vastaukset tulee ottaa huomioon tarjousta annettaessa tämän tarjouspyynnön vaatimuksia täsmentävinä vaatimuksina.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80000000 Allgemeine und berufliche Bildung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79611000 Arbeitsvermittlungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 16316
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 80000000 Education and training services
Additional classification (cpv): 79611000 Job search services
5. Lot
Lot: LOT-0000