See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: 30 kuivakäymälän rakennusurakka Uudellamaalla
Beschreibung: Uudenmaan virkistysalueyhdistys Uuvin Imua kuivakäymälään hankkeessa rakennetaan yhteensä 30 uutta, umpisäiliöillä varustettua kuivakäymälää, joilla korvataan 38 vanhaa kuivakäymälää. Käymälöistä 13 toteutetaan mahdollisimman esteettöminä (hankintadokumenteissa "esteetön käymälä"). Käymälöiden tyhjennys tapahtuu imuautolla, ja jätteet kuljetetaan asianmukaisesti käsiteltäviksi. Hankkeen toteutusalueina on 19 Uuvin virkistysaluetta, jotka sijaitsevat 10 kunnassa. Toteutusalueille on ominaista ranta- ja saaristoluonto, joka on erityisen herkkää ja altista rehevöitymisen vaikutuksille ja ympäristön pilaantumiselle. Aikataulu: Säiliöiden toimitus (osa 9) suunniteltu toukokuun 2026 loppuun mennessä. Asennusurakat (osat 1-8) valmiit heinäkuun 2027 loppuun mennessä. Tarkemmista aikatauluista sovitaan erikseen.
Interne Kennung: Imua kuivakäymälään
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44000000 Baukonstruktionen und Baustoffe; Bauhilfsprodukte (elektrische Apparate ausgenommen)
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kolmen kuivakäymälän rakennusurakka Hangossa ja Raaseporissa
Beschreibung: Kolmen vanhan kompostikuivakäymälän purkaminen ja kolmen uuden umpisäiliöllä varustetun kuivakäymälän rakentaminen. Uusista kuivakäymälöistä kaksi rakennetaan esteettöminä. Purkujätteet on vietävä asianmukaiseen kierrätykseen. Urakoitsijan on tilaajan pyynnöstä toimitettava kierrätykseen liittyvät kuitit. Kuivakäymälät rakennetaan Graf Platin 3000 l umpisäiliön päälle. Umpisäiliöiden hankkiminen ei sisälly tähän hankinnan osaan, vaan se on erillinen hankinnan osa (Osa 9). Urakoitsijan on haettava säiliöt osoitteesta: Råbergintie 53, 10160 Degerby, jonne ne toimitetaan arviolta 5/2026 loppuun mennessä. Säiliöt ovat puomin takana. Puomin avaamisesta sovitaan tilaajan edustajan kanssa. Rakennus- ja purkutyöt voi aloittaa, kun urakkasopimus/materiaalitoimitus on allekirjoitettu. Urakoitsijan on toimitettava vanhojen kuivakäymälöiden purkupaikoilta paikkatiedon sisältävät valokuvat ennen ja jälkeen purkamistoimenpiteen. Urakoitsijan on toimitettava uusien kuivakäymälöiden rakennuspaikoilta paikkatiedon sisältävät valokuvat ennen rakentamista ja rakentamisen jälkeen. Rakennusurakan on oltava valmis 7/2027 loppuun mennessä.
Interne Kennung: 2026-037814-LOT-0001
Los: LOT-0002
Titel: Kahden kuivakäymälän rakennusurakka Raaseporissa ja Vihdissä
Beschreibung: Kahden vanhan kompostikuivakäymälän purkaminen ja kahden uuden, umpisäiliöllä varustetun kuivakäymälän rakentaminen. Purkujätteet on vietävä asianmukaiseen kierrätykseen. Urakoitsijan on tilaajan pyynnöstä toimitettava kierrätykseen liittyvät kuitit. Kuivakäymälät rakennetaan Graf Platin 3000 l umpisäiliön päälle. Umpisäiliöiden hankkiminen ei sisälly tähän hankinnan osaan, vaan se on erillinen hankinnan osa (Osa 9). Urakoitsijan on haettava säiliöt osoitteesta: Råbergintie 53, 10160 Degerby, jonne ne toimitetaan arviolta 5/2026 loppuun mennessä. Säiliöt ovat puomin takana. Puomin avaamisesta sovitaan tilaajan edustajan kanssa. Rakennus- ja purkutyöt voi aloittaa, kun urakkasopimus/materiaalitoimitus on allekirjoitettu. Urakoitsijan on toimitettava vanhojen kuivakäymälöiden purkupaikoilta paikkatiedon sisältävät valokuvat ennen ja jälkeen purkamistoimenpiteen. Urakoitsijan on toimitettava uusien kuivakäymälöiden rakennuspaikoilta paikkatiedon sisältävät valokuvat ennen rakentamista ja rakentamisen jälkeen. Rakennusurakan on oltava valmis 7/2027 loppuun mennessä.
Interne Kennung: 2026-037814-LOT-0002
Los: LOT-0003
Titel: Seitsemän kuivakäymälän rakennusurakka Inkoossa
Beschreibung: 11 vanhan kompostikuivakäymälän purkaminen ja seitsemän uuden, umpisäiliöllä varustetun kuivakäymälän rakentaminen. Uusista kuivakäymälöistä viisi rakennetaan esteettöminä. Purkujätteet on vietävä asianmukaiseen kierrätykseen. Urakoitsijan on tilaajan pyynnöstä toimitettava kierrätykseen liittyvät kuitit. Kuivakäymälät rakennetaan Graf Platin 3000 l umpisäiliön päälle. Umpisäiliöiden hankkiminen ei sisälly tähän hankinnan osaan (Osa 1), vaan se on erillinen hankinnan osa (Osa 9). Urakoitsijan on haettava säiliöt osoitteesta: Råbergintie 53, 10160 Degerby, jonne ne toimitetaan arviolta 5/2026 loppuun mennessä. Säiliöt ovat puomin takana. Puomin avaamisesta sovitaan tilaajan edustajan kanssa. Rakennus- ja purkutyöt voi aloittaa, kun urakkasopimus/materiaalitoimitus on allekirjoitettu. Urakoitsijan on toimitettava vanhojen kuivakäymälöiden purkupaikoilta paikkatiedon sisältävät valokuvat ennen ja jälkeen purkamistoimenpiteen. Urakoitsijan on toimitettava uusien kuivakäymälöiden rakennuspaikoilta paikkatiedon sisältävät valokuvat ennen rakentamista ja rakentamisen jälkeen. Rakennusurakan on oltava valmis 7/2027 loppuun mennessä.
Interne Kennung: 2026-037814-LOT-0003
Los: LOT-0004
Titel: Kahden kuivakäymälän rakennusurakka Kirkkonummen saaristossa
Beschreibung: Kahden vanhan kompostikuivakäymälän purkaminen ja kahden uuden, umpisäiliöllä varustetun kuivakäymälän rakentaminen. Purkujätteet on vietävä asianmukaiseen kierrätykseen. Urakoitsijan on tilaajan pyynnöstä toimitettava kierrätykseen liittyvät kuitit. Kuivakäymälät rakennetaan Graf Platin 3000 l umpisäiliön päälle. Umpisäiliöiden hankkiminen ei sisälly tähän hankinnan osaan (Osa 1), vaan se on erillinen hankinnan osa (Osa 9). Urakoitsijan on haettava säiliöt osoitteesta: Råbergintie 53, 10160 Degerby, jonne ne toimitetaan arviolta 5/2026 loppuun mennessä. Säiliöt ovat puomin takana. Puomin avaamisesta sovitaan tilaajan edustajan kanssa. Rakennus- ja purkutyöt voi aloittaa, kun urakkasopimus/materiaalitoimitus on allekirjoitettu. Urakoitsijan on toimitettava vanhojen kuivakäymälöiden purkupaikoilta paikkatiedon sisältävät valokuvat ennen ja jälkeen purkamistoimenpiteen. Urakoitsijan on toimitettava uusien kuivakäymälöiden rakennuspaikoilta paikkatiedon sisältävät valokuvat ennen rakentamista ja rakentamisen jälkeen. Rakennusurakan on oltava valmis 7/2027 loppuun mennessä.
Interne Kennung: 2026-037814-LOT-0004
Los: LOT-0005
Titel: Kahden kuivakäymälän rakennusurakka Tuusulassa ja Mäntsälässä
Beschreibung: Kahden vanhan kompostikuivakäymälän purkaminen ja kahden uuden, umpisäiliöllä varustetun kuivakäymälän rakentaminen. Uusista kuivakäymälöistä yksi rakennetaan esteettömänä. Purkujätteet on vietävä asianmukaiseen kierrätykseen. Urakoitsijan on tilaajan pyynnöstä toimitettava kierrätykseen liittyvät kuitit. Kuivakäymälät rakennetaan Graf Platin 3000 l umpisäiliön päälle. Umpisäiliöiden hankkiminen ei sisälly tähän hankinnan osaan (Osa 1), vaan se on erillinen hankinnan osa (Osa 9). Urakoitsijan on haettava säiliöt osoitteesta: Råbergintie 53, 10160 Degerby, jonne ne toimitetaan arviolta 5/2026 loppuun mennessä. Säiliöt ovat puomin takana. Puomin avaamisesta sovitaan tilaajan edustajan kanssa. Rakennus- ja purkutyöt voi aloittaa, kun urakkasopimus/materiaalitoimitus on allekirjoitettu. Urakoitsijan on toimitettava vanhojen kuivakäymälöiden purkupaikoilta paikkatiedon sisältävät valokuvat ennen ja jälkeen purkamistoimenpiteen. Urakoitsijan on toimitettava uusien kuivakäymälöiden rakennuspaikoilta paikkatiedon sisältävät valokuvat ennen rakentamista ja rakentamisen jälkeen. Rakennusurakan on oltava valmis 7/2027 loppuun mennessä.
Interne Kennung: 2026-037814-LOT-0005
Los: LOT-0006
Titel: Kahden kuivakäymälän rakennusurakka Porvoon saaristossa
Beschreibung: Viiden vanhan kompostikuivakäymälän purkaminen ja kahden uuden, umpisäiliöllä varustetun kuivakäymälän rakentaminen. Molemmat uudet kuivakäymälät rakennetaan esteettömänä. Purkujätteet on vietävä asianmukaiseen kierrätykseen. Urakoitsijan on tilaajan pyynnöstä toimitettava kierrätykseen liittyvät kuitit. Kuivakäymälät rakennetaan Graf Platin 3000 l umpisäiliön päälle. Umpisäiliöiden hankkiminen ei sisälly tähän hankinnan osaan (Osa 1), vaan se on erillinen hankinnan osa (Osa 9). Urakoitsijan on haettava säiliöt osoitteesta: Råbergintie 53, 10160 Degerby, jonne ne toimitetaan arviolta 5/2026 loppuun mennessä. Säiliöt ovat puomin takana. Puomin avaamisesta sovitaan tilaajan edustajan kanssa. Rakennus- ja purkutyöt voi aloittaa, kun urakkasopimus/materiaalitoimitus on allekirjoitettu. Urakoitsijan on toimitettava vanhojen kuivakäymälöiden purkupaikoilta paikkatiedon sisältävät valokuvat ennen ja jälkeen purkamistoimenpiteen. Urakoitsijan on toimitettava uusien kuivakäymälöiden rakennuspaikoilta paikkatiedon sisältävät valokuvat ennen rakentamista ja rakentamisen jälkeen. Rakennusurakan on oltava valmis 7/2027 loppuun mennessä.
Interne Kennung: 2026-037814-LOT-0006
Los: LOT-0007
Titel: Kolmen kuivakäymälän rakennusurakka Porvoossa ja Loviisassa
Beschreibung: Kolmen vanhan kompostikuivakäymälän purkaminen ja kolmen uuden, umpisäiliöllä varustetun kuivakäymälän rakentaminen. Uusista kuivakäymälöistä yksi rakennetaan esteettömänä. Purkujätteet on vietävä asianmukaiseen kierrätykseen. Urakoitsijan on tilaajan pyynnöstä toimitettava kierrätykseen liittyvät kuitit. Kuivakäymälät rakennetaan Graf Platin 3000 l umpisäiliön päälle. Umpisäiliöiden hankkiminen ei sisälly tähän hankinnan osaan (Osa 1), vaan se on erillinen hankinnan osa (Osa 9). Urakoitsijan on haettava säiliöt osoitteesta: Råbergintie 53, 10160 Degerby, jonne ne toimitetaan arviolta 5/2026 loppuun mennessä. Säiliöt ovat puomin takana. Puomin avaamisesta sovitaan tilaajan edustajan kanssa. Rakennus- ja purkutyöt voi aloittaa, kun urakkasopimus/materiaalitoimitus on allekirjoitettu. Urakoitsijan on toimitettava vanhojen kuivakäymälöiden purkupaikoilta paikkatiedon sisältävät valokuvat ennen ja jälkeen purkamistoimenpiteen. Urakoitsijan on toimitettava uusien kuivakäymälöiden rakennuspaikoilta paikkatiedon sisältävät valokuvat ennen rakentamista ja rakentamisen jälkeen. Rakennusurakan on oltava valmis 7/2027 loppuun mennessä.
Interne Kennung: 2026-037814-LOT-0007
Los: LOT-0008
Titel: Yhdeksän kuivakäymälän rakennusurakka Porvoon ja Loviisan saaristossa
Beschreibung: 10 vanhan kompostikuivakäymälän purkaminen ja yhdeksän uuden, umpisäiliöllä varustetun kuivakäymälän rakentaminen. Uusista kuivakäymälöistä kaksi rakennetaan esteettömänä. Purkujätteet on vietävä asianmukaiseen kierrätykseen. Urakoitsijan on tilaajan pyynnöstä toimitettava kierrätykseen liittyvät kuitit. Kuivakäymälät rakennetaan Graf Platin 3000 l umpisäiliön päälle. Umpisäiliöiden hankkiminen ei sisälly tähän hankinnan osaan (Osa 1), vaan se on erillinen hankinnan osa (Osa 9). Urakoitsijan on haettava säiliöt osoitteesta: Råbergintie 53, 10160 Degerby, jonne ne toimitetaan arviolta 5/2026 loppuun mennessä. Säiliöt ovat puomin takana. Puomin avaamisesta sovitaan tilaajan edustajan kanssa. Rakennus- ja purkutyöt voi aloittaa, kun urakkasopimus/materiaalitoimitus on allekirjoitettu. Urakoitsijan on toimitettava vanhojen kuivakäymälöiden purkupaikoilta paikkatiedon sisältävät valokuvat ennen ja jälkeen purkamistoimenpiteen. Urakoitsijan on toimitettava uusien kuivakäymälöiden rakennuspaikoilta paikkatiedon sisältävät valokuvat ennen rakentamista ja rakentamisen jälkeen. Rakennusurakan on oltava valmis 7/2027 loppuun mennessä.
Interne Kennung: 2026-037814-LOT-0008
Los: LOT-0009
Titel: 30 umpisäiliön hankinta Inkooseen
Beschreibung: 30 umpisäiliön hankinta. Merkki ja malli: Graf Platon 3000 l Toimitusosoite: Råbergintie 53, 10160 Degerby. Kohde on puomin takana, sen avaamisesta sovitaan tilaajan edustajan kanssa. Toimituksella on oltava kalusto säiliöiden purkuun. Säiliöt on pyrittävä toimittamaan toukokuun 2026 loppuun mennessä, tarkemmasta aikataulusta sovitaan tilaajan kanssa.
Interne Kennung: 2026-037814-LOT-0009
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44000000 Baukonstruktionen und Baustoffe; Bauhilfsprodukte (elektrische Apparate ausgenommen)