See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: 2026 Marknadsplatsen
Beschreibung: Meddelande om frivilliga förhandsinsyn gällande anskaffning av tilläggstjänsten Marknadsplatsen till Region Norrbottens befintliga ekonomisystem Raindance. Region Norrbotten använder Raindance som ekonomisystem och för hantering av bland annat beställningsprocesser, attestflöden, leverantörsuppgifter och fakturamatchning. Det befintliga stödet för skanning av förrådsbeställningar bygger på teknik och utrustning som har nått slutet av sin tekniska livslängd och inte längre kan upprätthållas på ett långsiktigt och driftssäkert sätt. Regionen behöver därför komplettera och modernisera den befintliga beställningslösningen. Om ett fungerande ersättningsstöd inte införs behöver berörda beställningar hanteras manuellt, vilket medför ökad arbetsbelastning och ökad risk för fel. Tjänsten Marknadsplatsen är en e-handelslösning som ska komplettera befintligt stöd för elektroniska beställningar och omfattar bland annat webbaserat inköpsstöd, hantering av produktkataloger och prislistor, leverantörsanslutningar, förrådshantering samt stöd för beställningar via handskanner eller mobiltelefon. Tjänsten omfattar även integration med Raindance samt drift, support och underhåll. Det uppskattade avtalsvärdet uppgår till 3 500 000 kronor exklusive mervärdesskatt. Värdet omfattar fast månadsavgift, rörlig volymbaserad avgift, tillhörande tjänstekomponenter och samtliga optioner. Region Norrbotten avser att använda förhandlat förfarande utan föregående annonsering med stöd av 6 kap. 14 § första stycket 2 lagen (2016:1145) om offentlig upphandling, eftersom den aktuella tjänsten enligt regionens bedömning endast kan tillhandahållas av en viss leverantör därför att det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48400000 Softwarepaket für Geschäftstransaktionen und persönliche Arbeitsabläufe
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ContractAwardProject:234:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48440000 Softwarepaket für die Finanzanalyse and Buchhaltung