2. Verfahren
Verfahren
Titel: UDBUD AF RAMMEAFTALE OM LEVERING OG SERVICERING MV. AF TRÆNINGSMASKINER
Beschreibung: Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på indgåelse af rammeaftale på levering og servicering mv. af træningsmaskiner. Ved træningsmaskiner forstås i denne sammenhæng cardiomaskiner (f.eks. løbebånd, motionscykler, romaskiner mv.) og styrkemaskiner (f.eks. benpres, brystpres, lat pull-down, kabelmaskiner mv.) til indendørs brug.Rammeaftalen omfatter således ikke øvrigt træningsudstyr såsom håndvægte, bænke, vægtstænger, kettlebells, bolde, elastikker, måtter eller lignende udstyr, idet dette er dækket af en særskilt rammeaftale.Træningsmaskinerne skal kunne anvendes af en bred vifte af brugere, herunder unge, voksne, ældre samt personer med funktionsnedsættelser. Træningsmaskinerne skal derfor være egnet til forskellige formål såsom motion, styrketræning, sundhedsfremme og genoptræning, og de skal kunne indstilles og justeres, så det imødekommer forskellige brugerbehov og funktionsniveauer. Rammeaftalen omfatter endvidere tilhørende ydelser i form af levering, indbæring og opsætning af maskinerne samt service og reparation, således at træningsmaskinerne til enhver tid fremstår sikre, funktionsdygtige og egnede til formålet.
Interne Kennung: 20112025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Offentligt udbud, hvorfor der alene er en tilbudsfase.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 37440000 Fitnessgeräte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 37441000 Aerobiczubehör, 37441100 Laufbänder, 37441200 Stepper, 37441300 Fahrradergometer, 37441400 Rudergeräte, 37441900 Crosstrainer, 37442000 Geräte für Gewichttraining und Widerstandstraining, 37442300 Geräte für Unterkörpertraining und Oberkörpertraining, 37442310 Geräte für Unterkörpertraining, 37442320 Geräte für Oberkörpertraining, 37442900 Kraftstationen
5. Los
Los: LOT-0000