654170-2026 - Wettbewerb
Finnland – Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten – Osallistumispyyntö: Vt 9 Tampere-Orivesi 1.vaihe, STk
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Osallistumispyyntö: Vt 9 Tampere-Orivesi 1.vaihe, STk
Beschreibung: Urakka on kokonaishintaperusteinen kehitysvaiheen sisältävä Suunnittele ja toteuta -urakka (STk). Tavanomaiseen ST-urakkaan lisäyksenä on urakoitsijan valinnan ja rakentamisen välille sijoittuva tilaajan ja urakoitsijan yhteinen kehitysvaihe, jossa mm. on tavoitteena kehittää suunnitelmaratkaisuja. Kehitysvaihe on kuvattu tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa. Tarjoukseen ei edellytä liitettäväksi alustavaa rakennussuunnitelmaa. Kuitenkin urakoitsija vastaa tarjousratkaisujensa tuotevaatimusten mukaisuudesta. Kehitysvaiheessa tilaaja ja urakoitsija jatkavat rakentamissuunnitelman kehittämistä yhteistyössä urakoitsijan kanssa. Kehitysvaihe päättyy, kun tilaaja tekee päätöksen toteutusvaiheeseen siirtymisestä. Urakka sisältää noin neljän kuukauden kehitysvaiheen, jonka jälkeen päätetään toteutusvaiheesta. Kehitysvaiheen tilaaja maksaa urakoitsijalle vastineeksi kehitysvaiheen urakkasopimuksen mukaisten tehtävien ja suorittamisesta yksikköhintaperusteisesti toteutuneiden työtuntien ja kulujen mukaisesti. Urakka sisältää ennen lopullisen rakentamissuunnitelman laatimista ja rakennustöiden aloitusta noin kolmesta neljään kuukauden mittaisen kehitys-vaiheen. Kehitysvaiheessa urakoitsijalla ja tilaajalla on yhdessä mahdollisuus: - kehittää toteutusratkaisuja tiesuunnitelman ja tiesuunnitelman muutossuunnitelman ja tuotevaatimusten puitteissa - kehittää tiesuunnitelmaratkaisuja teknis-taloudellisesti paremmiksi, huomioiden kuitenkin tiesuunnitelmamuutosten hallinnolliseen prosessiin liittyvät mahdollisuudet ja riskit - kehittää urakan tuotevaatimuksia teknis-taloudellisesti paremmat ratkaisut mahdollistaviksi - kehittää urakan toteutukseen liittyviä toimintatapoja sekä tilaajan ja urakoitsijan välisiä yhteistyömenettelyitä - valmistella rakennustöiden aloittaminen ja siihen liittyvät suunnitelmat sekä muut asiakirjat Tilaaja päättää urakoitsijan esittämien muutosten hyväksymisestä ja vastaa muutosten edellyttämästä sopimusasiakirjojen muuttamisesta. Kehitysvaiheen tuloksena syntyy tilaajan hyväksymä teknis-taloudellisesti optimoitu alustava rakentamissuunnitelma sekä ensimmäisten työvaiheiden aloitusedellytyksenä olevat muut asiakirjat. Tilaaja laatii yksipuolisella päätöksellä päätöksen toteutusvaiheeseen siirtymisestä, johon kirjataan kehitysvaiheessa sovittujen muutosten mukaisesti tarkennettu urakkahinta, joka korvaa sopimuksentekohetkellä sovitun urakkahinnan. Urakkaan kuuluu ”Vt 9 Tampere-Orivesi 1.vaihe, STk" rakentamissuunnittelu ja rakentaminen siinä laajuudessa kuin se suunnitelma-asiakirjoissa on määritelty kaikkine tiejärjestelyineen, varusteineen ja laitteineen siinä laajuudessa kuin tarjouspyynnön liitteenä olevissa asiakirjoissa on määritelty. Urakkaan kuuluu töiden osalta rakentamisen toteuttaminen sopimusasiakirjojen vaatimukset täyttäen siten, että se myös tekniseltä toimivuudeltaan vastaa sille sopimusasiakirjoissa asetettuja vaatimuksia. Urakkaan kuuluu töiden osalta suunnittelun ja rakentamisen toteuttaminen sopimusasiakirjojen vaatimukset täyttäen siten, että se myös tekniseltä toimivuudeltaan vastaa sille sopimusasiakirjoissa asetettuja vaatimuksia Urakkaan kuuluu myös tiedotus-, raportointi- sekä takuuaikaisia hoito- ja raportointitöitä ja päätoteuttajan rooliin kuuluvia yhteensovittamisvelvoitteita tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti. Urakkaan kuuluu työt siinä laajuudessa, kuin ne on tarjouspyynnön liitteenä olevissa asiakirjoissa määritelty kaikkine tiejärjestelyineen, varusteineen ja laitteineen. Urakoitsijan tulee suorittaa kaikki ne työt ja niihin liittyvät hankinnat, jotka asiakirjojen mukaisen työsuorituksen valmiiksi saattaminen edellyttää ja joista ei nimenomaan asiakirjoissa mainita, etteivät ne kuulu urakoitsijan suoritusvelvollisuuteen. Urakan sisältö on määritetty tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa.
Interne Kennung: VÄYLÄ/7297/Vv-02.01.01/2026
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta toteutetaan kaksivaiheisena rajoitetulla menettelyllä. Ensimmäisessä vaiheessa eli osallistumishakemusvaiheessa ehdokkaat jättävät osallistumishakemukset. Osallistumishakemusten perusteella valitaan soveltuvuusvaatimukset täyttävien ehdokkaiden joukosta tarjoajat, joille julkaistaan tarjouspyyntö ja jotka voivat toisessa vaiheessa eli tarjousvaiheessa jättää tarjouksen. Tarjouspyyntöasiakirjat sisältävät turvallisuusluokiteltua tietoa. Tämän osallistumispyynnön liitteenä on julkiset versiot tarjouspyyntöasiakirjoista. Ehdokkaiden tulee saadakseen turvallisuusluokitellut asiakirjat toimittaa osallistumishakemuksen liitteenä allekirjoitetun hankintakohtaisen tietoturvallisuussitoumuksen sekä niiden henkilöiden, jotka tulevat tarjouksen laatimista varten käsittelemään turvallisuusluokiteltua tietoa, allekirjoitetut henkilökohtaiset salassapitositoumukset. Hankintayksikkö toimittaa turvallisuusluokiteltua tietoa sisältävät tarjouspyyntöasiakirjat vain tarjouskilpailussa jatkoon valituille tarjoajille julkaisemalla tarjouspyynnössä linkin, jonka kautta asiakirjat ovat katseltavissa ja ladattavissa.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000