See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Execuția Conductei de transport gaze naturale Țărmul Mării Negre – Podişor (inclusiv alimentare cu energie electrică, protecție catodică și fibră optică)
Beschreibung: Execuția Conductei de transport gaze naturale Țărmul Mării Negre – Podişor (inclusiv alimentare cu energie electrică, protecție catodică și fibră optică) Data limita pana la care operatorii economici au dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare în legatura cu documentatia de atribuire, este a 20-a zi dinaintea datei limita de depunere a ofertelor, conform prevederilor art. 173 Legea nr. 99/2016, modificată și completată de OUG 107/2017 pentru modificarea si completarea unor acte normative cu impact în domeniul achizitiilor publice. Termenul-limita în care entitatea contractanta va raspunde în mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare conform prevederilor art. 172 alin. 2, coroborat cu art. 173 din Legea nr. 99/2016, modificată și completată de OUG 107/2017 pentru modificarea si completarea unor acte normative cu impact în domeniul achizitiilor publice, este: a 12-a zi dinaintea datei limita de depunere a ofertelor. Valoarea estimată totală a achiziției (execuție și proiectare de detaliu pentru automatizare și securizare conductă), fără valoarea aferentă cheltuielilor diverse și neprevăzute, și fără sumele previzionate/rezerve de implementare este de 1.362.755.186,62 lei, fără TVA. Valoarea estimată totală a achiziției (execuție și proiectare de detaliu pentru automatizare și securizare conductă) cu sumele previzionate/rezerve de implementare este de 1.567.168.464,61 lei, fără TVA. Se propune includerea unei rezerve de implementare, care va fi preluată în draftul de contract, privind posibilitatea suplimentării cantitative a lucrărilor (cu decontarea cantităților real executate prin aplicarea prețurilor unitare din devizul ofertă întocmit de executant pe baza prețurilor din oferta inițială sau pe baza prețurilor de piață sau a prețurilor aferente unor activități/articole similare existente în contract), de până la 204.413.277,99 lei. Situații care pot conduce la aplicarea clauzei de revizuire: - Ocolirea / subtraversarea de situri arheologice care nu au fost puse în evidență la momentul publicării anunțului de participare, iar soluția și timpul pentru descărcare arheologică afectează durata de execuție, dacă sunt necesare lucrări/echipamente/materiale/utilaje suplimentare; (maxim 136.275.518,66 lei); - La intersecție cu conducte (petrol, gaze, aducțiuni apă, rețele de irigații, alte utilități) identificate la faza de execuție (maxim 68.137.759,33 lei).
Interne Kennung: 13068733 2018 A.20
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45231220 Bauarbeiten für Gasfernleitungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Execuția Conductei de transport gaze naturale Țărmul Mării Negre – Podişor (inclusiv alimentare cu energie electrică, protecție catodică și fibră optică) Conform proiectului tehnic publicat in documentatia de atribuire.
Interne Kennung: 1