654408-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen – Servicii de proiectare, fazele DALI, DTAC, PT, Asistență tehnică pe perioada execuției lucrărilor pentru obiectivul de investiții: „Coridor de mobilitate urbană Bd. Unirii (intersecție Bd. Traian – intersecție str. V. Alecsandri)”, SMIS 365425.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare, fazele DALI, DTAC, PT, Asistență tehnică pe perioada execuției lucrărilor pentru obiectivul de investiții: „Coridor de mobilitate urbană Bd. Unirii (intersecție Bd. Traian – intersecție str. V. Alecsandri)”, SMIS 365425.
Beschreibung: Servicii de proiectare, fazele DALI, DTAC, PT, Asistență tehnică pe perioada execuției lucrărilor pentru obiectivul de investiții: „Coridor de mobilitate urbană Bd. Unirii (intersecție Bd. Traian – intersecție str. V. Alecsandri)”, SMIS 365425. Investiția se realizează în municipiului Baia Mare, pe amplasamentul Bd. Unirii intersecție Bd. Traian – intersecție str. V. Alecsandri. Amplasamentul este ocupat de infrastructura rutieră existentă, rețele edilitare subterane și aeriene, spații verzi și elemente de mobilier urban. Soluțiile tehnice vor fi stabilite pe baza studiilor topografice, geotehnice și a avizelor deținătorilor de utilități. Lungimea tronsonului de interventie este de aprox. 1Km. Serviciile de proiectare, fazele DALI, DTAC, PT, Asistență tehnică pe perioada execuției lucrărilor vor fi prestate în conformitate cu cerințele Caietului de sarcini și ale contractului de achiziție publică. Pe lângă cerințele prevăzute de legislația națională aplicabilă pentru elaborarea documentației tehnico-economice aferente fazelor DALI și Proiect Tehnic, prestatorul va realiza serviciile de proiectare utilizând metodologia Building Information Modeling (BIM) și integrarea principiilor NEB (New European Bauhaus). Termenul până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire până cel târziu cu 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Solicitările de clarificări vor fi transmise în format editabil. Se va răspunde la clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere.
Interne Kennung: 3627692/S/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul contractului îl constituie achiziția de servicii de proiectare, fazele DALI, DTAC, PT, Asistență tehnică pe perioada execuției lucrărilor in cadrul cererii de finantare ”Sprijin pentru pregătirea documentațiilor tehnico-economice pentru proiecte care vizează următoarea perioadă de programare - Mobilitate urbană, SMIS 365425” – „Coridor de mobilitate urbană Bd. Unirii (intersecție Bd. Traian – intersecție str. V. Alecsandri)”, respectiv elaborarea documentațiilor tehnico-economice și tehnice necesare realizării investiției, constând în: - elaborarea temei de proiectare; - realizarea studiilor și investigațiilor preliminare, după caz; - elaborarea Documentației de Avizare a Lucrărilor de Intervenție (DALI); - elaborarea documentațiilor pentru obținerea avizelor, acordurilor și a Documentației Tehnice pentru obținerea - Autorizației de Construire (DTAC); - elaborarea Proiectului Tehnic (PT) și a Detaliilor de Execuție (DE); - verificarea documentațiilor tehnice prin verificatori de proiect atestați; - asigurarea asistenței tehnice din partea proiectantului pe perioada executării lucrărilor, până la recepția la terminarea lucrărilor. Serviciile vor fi prestate în conformitate cu cerințele Caietului de sarcini și ale contractului de achiziție publică. Pe lângă cerințele prevăzute de legislația națională aplicabilă pentru elaborarea documentației tehnico-economice aferente fazelor DALI și Proiect Tehnic, prestatorul va realiza serviciile de proiectare utilizând metodologia Building Information Modeling (BIM) și integrarea principiilor NEB (New European Bauhaus). Valoarea totală estimată a achiziției este: 1.374.250,00 lei fără TVA.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71356200 Technische Hilfe