654520-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau – “Sprijin pentru pregătirea documentațiilor tehnico-economice pentru proiecte care vizează următoarea perioadă de programare <Regenerare urbană-municipiul reședință de județ>” pentru obiectivul de investiții ”REGENERARE URBANĂ a RÂULUI SĂSAR ÎN SCOP DE AGREMENT ȘI LOISIR” (cod SMIS 365428), în Municipiul Baia Mare
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: “Sprijin pentru pregătirea documentațiilor tehnico-economice pentru proiecte care vizează următoarea perioadă de programare <Regenerare urbană-municipiul reședință de județ>” pentru obiectivul de investiții ”REGENERARE URBANĂ a RÂULUI SĂSAR ÎN SCOP DE AGREMENT ȘI LOISIR” (cod SMIS 365428), în Municipiul Baia Mare
Beschreibung: Investiţia urmărește partea de elaborare a documentației tehnico- economice SF, DTAC, PT+DE care va fi finanţată din Fondul European de Dezvoltare Regională, respectiv prin Programul Regional Nord-Vest 2021-2027, în baza Contractului de finanțare și a Acordului de parteneriat cu Agența de Dezvoltare Nord-Vest și va duce la realizarea de acţiuni destinate îmbunătăţirii mediului urban, revitalizării oraşelor, regenerării urbane-municipii reședință de județ şi igienizării cursului de apă de pe Râul Săsar,reducerii poluării aerului şi promovării măsurilor de reducere a zgomotului, în contextul dezvoltării urbane durabile, strategii care stabilesc acţiuni integrate pentru a aborda provocări economice, sociale, climatice, demografice şi de mediu care afectează zonele urbane. Deasemenea se urmărește creșterea atractivității mediului urban din Municipiul Baia Mare printr-o abordare integrată, prin regenerarea râului Săsar și transformarea acestuia într-un coridor verde-albastru funcțional, destinat activităților de agrement și loisir, contribuind astfel la dezvoltarea unei regiuni urbane competitive, sustenabile și prietenoase cu locuitorii și vizitatorii urbei. Termenul până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire până cel târziu cu 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Solicitările de clarificări vor fi transmise în format editabil. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere.
Interne Kennung: 3627692/S/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Elaborarea studiilor și documentatiilor tehnice, Proiectului tehnic pentru Autorizarea executarii lucrărilor, a Proiectului Tehnic de execuție și a Detaliilor de execuție pentru obiectivul de investiție, se va face pe baza situației reale din teren. Proiectantul va prezenta modul prin care serviciile care vor fi prestate în implementarea proiectului vor respecta principiul de ,,a nu prejudicia în mod semnificativ” (DNSH - ,,Do No Significant Harm”), prevazut în Comunicarea Comisiei – Orientări tehnice privind aplicarea principiului de ,,a nu aduce prejudicii semnificative”. Pentru îmbunătățirea procesului de proiectare, coordonare și monitorizare a lucrărilor de construcții, precum și a activitățiilor de mentenanță în exploatare a acestora, proiectantul va realiza eleborarea documentațiilor cu tehnologie BIM (Building Information Modeling) și integrarea principiilor NEB (New European Bauhaus). Serviciile se vor elabora în următoarele faze: 1. Studiu de Fezabilitate (SF) care să cuprindă și toate cerințele aferente localizării și complexității proiectului (studiu topografic, geotehnic, hidrologic și hidraulic, biodiversitate, trafic și acces, iluminat, riscuri climatice și de contaminare,etc), respectiv integrarea principiilor NEB și aplicarea metodologiei BIM; 2. Elaborarea documentatiilor pentru obtinerea tuturor avizelor necesare implementarii investiției ( documentații pentru avize și obținerea acestora); 3. Proiectul pentru Autorizarea executării lucrărilor pentru obiectivul de investiție -DTAC 4. Documentația Tehnică pentru Autorizația de Desființare (DTAD)-dacă este cazul; 5. Proiectul Tehnic de execuție PT + DE. 6. Servicii de asistenta tehnica din partea proiectantului.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71242000 Entwurf und Gestaltung, Kostenschätzung, 71356200 Technische Hilfe, 79314000 Durchführbarkeitsstudie