See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kemian ja hematologian ostopalveluna hankittavat laboratoriotutkimukset
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat Fimlab Laboratoriot Oy:n tilaamat laboratoriopalvelut, jotka sisältävät laboratoriotutkimusten analysointia ja niiden tulosten välittämisen sähköisesti. Tilaaja hankkii ne laboratoriotutkimukset Toimittajilta, jotka eivät kuulu Tilaajan omaan tuotantoon. "Laboratoriotutkimus" tarkoittaa Toimittajan suorittamaa analysointia Tilaajan asiakkaan näytteestä (aivo-selkäydinnestenäyte, kokoverinäyte, seeruminäyte, plasmanäyte, virtsanäyte tmv). Hankinta on jaettu 15 osa-alueeseen. Osatarjoukset osa-alueittain ovat sallittuja. Osatarjoukset osa-alueen sisällä eivät ole sallittuja osa-alueissa A - N. Osa-tarjoukset tutkimuksittain ovat sallittuja osa-alueessa O. Sopimus alkaa arviolta syksyllä 2026, sopimuskausi on voimassa 31.12.2028 saakka. Sopimusta voidaan jatkaa varsinaisen sopimuskauden jälkeen toistaiseksi voimassa olevana. Poikkeuksena osa-alueesta N, tutkimus B-PEth sopimus on voimassa toistaiseksi. Tutkimus tullaan ottamaan omaan tuotantoon noin vuoden sisällä sopimuksen alkamisesta.
Interne Kennung: 612780
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kyseessä on hankintalain (1397/2016) liitteen E mukainen sosiaali- ja terveyspalvelun hankinta, jonka perustana on lain 109 §:n mukainen hankintamenettely. Hankintamenettelynä on avoimen menettelyn kaltainen hankintamenettely, jossa noudatetaan hankintalain 3 § mukaisia periaatteita. Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa samalla sähköisesti ja avoimesti kaikkien saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen. Menettelyn perusteella valitaan yksi toimittaja/osa-alue palveluja tuottamaan. Osa-alueissa, joissa osa-tarjoukset tutkimuksittain ovat sallittuja, valitaan yksi toimittaja/tutkimus (rivi). Valitulta tarjoajalta tarkistetaan tarjouspyynnössä mainitut selvitykset ja asiakirjat, jotka on ilmoitettu tarkistettavaksi ennen hankintapäätöksen ja sopimuksen tekoa normaalin avoimen hankintamenettelyn käytäntöjen mukaisesti. Tilaaja tekee hankintapäätöksen, ja päätöksestä tiedotetaan asianosaisia sähköisesti. HANKINTAMENETTELYSTÄ AIHEUTUVAT KUSTANNUKSET Tarjoajalla ei ole oikeutta saada korvausta tarjouksen tekemisestä tai muista hankintamenettelyyn osallistumisesta aiheutuneista kustannuksista.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85145000 Dienstleistungen von medizinischen Laboratorien
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue A
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue B
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat Fimlab Laboratoriot Oy:n tilaamat laboratoriopalvelut, jotka sisältävät laboratoriotutkimusten analysointia ja niiden tulosten välittämisen sähköisesti. Tilaaja hankkii ne laboratoriotutkimukset Toimittajilta, jotka eivät kuulu Tilaajan omaan tuotantoon. "Laboratoriotutkimus" tarkoittaa Toimittajan suorittamaa analysointia Tilaajan asiakkaan näytteestä (aivo-selkäydinnestenäyte, kokoverinäyte, seeruminäyte, plasmanäyte, virtsanäyte tmv). Hankinta on jaettu 15 osa-alueeseen. Osatarjoukset osa-alueittain ovat sallittuja. Osatarjoukset osa-alueen sisällä eivät ole sallittuja osa-alueissa A - N. Osa-tarjoukset tutkimuksittain ovat sallittuja osa-alueessa O. Sopimus alkaa arviolta syksyllä 2026, sopimuskausi on voimassa 31.12.2028 saakka. Sopimusta voidaan jatkaa varsinaisen sopimuskauden jälkeen toistaiseksi voimassa olevana.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue C
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Osa-alue D
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Osa-alue E
Interne Kennung: 5-4
Los: LOT-0006
Titel: Osa-alue F
Interne Kennung: 6-5
Los: LOT-0007
Titel: Osa-alue G
Interne Kennung: 7-6
Los: LOT-0008
Titel: Osa-alue H
Interne Kennung: 8-7
Los: LOT-0009
Titel: Osa-alue I
Interne Kennung: 9-8
Los: LOT-0010
Titel: Osa-alue J
Interne Kennung: 10-9
Los: LOT-0011
Titel: Osa-alue K
Interne Kennung: 11-10
Los: LOT-0012
Titel: Osa-alue L
Interne Kennung: 12-11
Los: LOT-0013
Titel: Osa-alue M
Interne Kennung: 13-12
Los: LOT-0014
Titel: Osa-alue N
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat Fimlab Laboratoriot Oy:n tilaamat laboratoriopalvelut, jotka sisältävät laboratoriotutkimusten analysointia ja niiden tulosten välittämisen sähköisesti. Tilaaja hankkii ne laboratoriotutkimukset Toimittajilta, jotka eivät kuulu Tilaajan omaan tuotantoon. "Laboratoriotutkimus" tarkoittaa Toimittajan suorittamaa analysointia Tilaajan asiakkaan näytteestä (aivo-selkäydinnestenäyte, kokoverinäyte, seeruminäyte, plasmanäyte, virtsanäyte tmv). Hankinta on jaettu 15 osa-alueeseen. Osatarjoukset osa-alueittain ovat sallittuja. Osatarjoukset osa-alueen sisällä eivät ole sallittuja osa-alueissa A - N. Osa-tarjoukset tutkimuksittain ovat sallittuja osa-alueessa O. Sopimus alkaa arviolta syksyllä 2026, ja sopimus on voimassa toistaiseksi. Tutkimus tullaan ottamaan omaan tuotantoon noin vuoden sisällä sopimuksen alkamisesta.
Interne Kennung: 14-13
Los: LOT-0015
Titel: Osa-alue O
Interne Kennung: 15-14