655382-2026 - Wettbewerb
Schweden – Bereitstellung von Software – IT system LIMS KGG 2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: IT system LIMS KGG 2026
Beschreibung: Laboratory Information Management System (LIMS) för NGS-analys (Next Generation Sequencing) inom verksamhet Klinisk Genetik och Genomik (KGG). Ett LIMS är ett systemstöd för hantering av laboratorieprocesser och information genom hela laboratoriets arbetsflöde. Lösningen ska stödja hantering av prover, analyser, resultat och tillhörande dokumentation samt möjliggöra full spårbarhet och effektiv informationshantering.
Interne Kennung: RS 2025-05718
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72268000 Bereitstellung von Software
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48180000 Medizinsoftwarepaket
5. Los
Los: LOT-0000