See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: KJ47/26 Letkunhuoltolaitteistot
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat paloletkujen huoltoon tarkoitetut letkunhuoltolaitteistot Varsinais-Suomen hyvinvointialueen pelastuspalveluille. Laitteistoja käytetään käytöstä palautuvien paloletkujen pesuun, koeponnistukseen, kuivaukseen, vikakohdan merkintään sekä letkujen kelaukseen ja kiepitykseen. Laitteiston tulee mahdollistaa mahdollisimman pitkälle automatisoitu yhden käyttäjän toteuttama huoltoprosessi suljetussa järjestelmässä henkilöstön epäpuhtauksille altistumisen vähentämiseksi. Samalla laitteistolla tulee voida käsitellä halkaisijaltaan 25-110 mm:n ja pituudeltaan 3-40 metrin paloletkuja. Hankintayksikön tekemän EU-laajuisen markkinakartoituksen perusteella Hosemaster-letkunhuoltolaitteisto on ainoa markkinoilla oleva ratkaisu, joka täyttää vaatimukset 110 mm:n paloletkujen käsittelystä aina 40 metrin pituuteen saakka sisältäen samalla paloletkujen pesun, koeponnistuksen, kuivauksen, vikakohdan merkinnän, kelauksen ja kiepityksen. Lain julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016) 40 §:n 2 momentin 2 kohdan mukaan hankintayksikkö voi valita suorahankinnan, jos teknisestä tai yksinoikeuden suojaamiseen liittyvästä syystä vain tietty toimittaja voi toteuttaa hankinnan; lisäedellytyksenä on, että järkeviä vaihtoehtoisia tai korvaavia ratkaisuja ei ole eikä kilpailun puuttuminen johdu hankinnan ehtojen keinotekoisesta kaventamisesta.
Interne Kennung: 629287
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42990000 Diverse Maschinen und Geräte für besondere Zwecke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35111000 Brandbekämpfungsausrüstung, 42924730 Druckwasserreinigungsgeräte
5. Los
Los: LOT-0000