655541-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Installation (außer Software) – Udbud af udskiftning af vandmålere for Aarhus Vand
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af udskiftning af vandmålere for Aarhus Vand
BeschreibungUdbuddet vedrører planlægning, advisering og bookning af kunder samt udskiftning af vandmålere for Aarhus Vand. Aarhus Vand er ansvarlig for vandforsyningen og spildevandsrensningen i Aarhus Kommune og forsyner omkring 68.000 private husstande og virksomheder med drikkevand. Aarhus Vand ejer alle målerne og står for kontrol, drift og vedligeholdelse af udstyret i hele området, som er opdelt i tre driftsområder (DO): DO Syd, DO Midt og DO Nord. Aarhus Vands formål er at skabe sundhed gennem rent vand - til mennesker og planeten. Aarhus Vands vision er at skabe en national platform som driver for lokale og globale løsninger til et sundere vandkredsløb. Digitalisering er en integreret del af dette mål, og en del af det digitale Aarhus Vand er at have et fuldt digitaliseret vandsystem fra kilde til hane. For at forfølge realiseringen af denne vision har Aarhus Vand planer om at udskifte alle mekaniske vandmålere til elektroniske digitale vandmålere. Aarhus Vand har i 2023 indgået aftale med Kamstrup om leverance af disse vandmålere. Den udbudte ydelse og de krav der skal opfyldes i forbindelse med afgivelse af tilbud og senere udførelse af opgaven, er beskrevet i udbudsmaterialet. Tilbudsgiver opfordres derfor til at orientere sig i samtlige dokumenter i udbudsmaterialet før afgivelse af tilbud. Tilbudsgiver gøres opmærksom på, at der kan foretages ændringer af udbudsmaterialet efter offentliggørelse af dette, herunder ændringer af kravspecifikationen og udbudsbetingelserne. Tilbudsgiver opfordres derfor til løbende at holde sig orienteret om udbuddet.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensBeskrivelse af processen kan findes i udbudsbetingelser. Proceduren gennemføres i hovedtræk i følgende faser: Fase 1: Prækvalifikation. Alle markedsaktører der ønsker af afgive tilbud, kan ansøge om at få lov til at afgive tilbud. Af de ansøgninger der kommer ind inden ansøgningsfristens udløb, og som lever op til egnetheds- og udvælgelseskriterierne, udvælges op til 4 ansøgere, som inviteres til at afgive tilbud. Fase 2: Tilbudsfase, indledende tilbud De udvalgte ansøgere under fase 1, får mulighed for at afgive et indledende tilbud. Alle af disse, der har afgivet et tilbud inviteres til forhandlingsmøderne i fase 3. Aarhus Vand forbeholder sig dog ret til at tildele aftale på baggrund af indledende tilbud, og stoppe processen her. Fase 3: Forhandling Alle som har afgivet et tilbud, inden for tilbudsfristen jf. fase 2, inviteres til et forhandlingsmøde. Det forventes at der herefter indkaldes til endeligt tilbud. Aarhus Vand forbeholder sig dog ret til at gentage fase 2+3, ind til der indkaldes til enhedeligt tilbud. Fase 4: Tilbudsfase, endeligt tilbud Tilbudsgiver udarbejder og indsender et endeligt tilbud. Fase 5: Evaluering og tildeling
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 51000000 Installation (außer Software)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38550000 Zähler, 45332000 Installateurarbeiten und Verlegung von Abwasserleitungen, 51210000 Installation von Messgeräten
5. Los
LosLOT-0000
Menge61 750 Stück
Optionen
Beschreibung der OptionenUd over udskiftning af målere i DO Syd, er der option på udskiftning af målere i hhv. DO Midt og DO Nord. Option 1: DO Midt. Udførelse i perioden marts 2027 til December 2027. Forventede antal målere udgør 13.000 i størrelsen Q3=2,5 og 4, og 675 i størrelsen Q3 = 10 og 16. Option 2: DO Nord. Udførelse i perioden december 2027 til December 2029. Forventede antal målere udgør 33.000 i størrelsen Q3=2,5 og 4, og 850 i størrelsen Q3 = 10 og 16. Optionerne bringes i anvendelse, hvis installationen af vandmålere i DO Syd forløber planmæs-sigt. Der gives besked om opstart af næste DO senest 2 måneder før opstarten jf. Bilag 5, tidsramme for udrulning, medmindre andet aftales parterne imellem.