See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: HR-/Lönesystem
Beschreibung: Upphandling av ett HR/Lönesystem i form av SaaS-lösning ska efter genomförd analys av marknaden (leverantörsvisningar, RFI:er och extern remisser) hanteras som två parallella upphandlingar med olika avtalstid. Denna upphandling gäller Anställningsprocessen, Bemanna och schemalägga, Lön och pensioner inklusive tidsrapportering, Löneöversyn och Rehabilitering (option). Upphandlande myndigheter är Alvesta, Högsby, Lessebo, Ljungby, Markaryd, Tingsryd, Uppvidinge, Växjö samt Älmhults kommun samt tillhörande bolag och förbund. En separat upphandling genomförs för Talent Management med delarna Rekrytering, Onboarding/Offboarding, Kompetens, Utbildning och lärande och Samtalsstöd. Upphandlande myndighet är Ljungby kommun och Växjö kommun samt dess tillhörande bolag och förbund.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48450000 Softwarepaket für Zeiterfassung und Personalverwaltung
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131016:Lot:1
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001