656300-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Verpflegungsdienste für Schulen – Servicii de catering pentru asigurarea și livrarea unui pachet alimentar tip sandviș plus un fruct la alegere în cadrul Programului național «Masă sănătoasă» pentru beneficiarii unităților de învățământ din Comuna Găiseni, județul Giurgiu, prin încheierea unui acord-cadru cu durata de 48 de luni
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de catering pentru asigurarea și livrarea unui pachet alimentar tip sandviș plus un fruct la alegere în cadrul Programului național «Masă sănătoasă» pentru beneficiarii unităților de învățământ din Comuna Găiseni, județul Giurgiu, prin încheierea unui acord-cadru cu durata de 48 de luni
Beschreibung: Prin obiectul achiziției se urmărește asigurarea, în condiții de continuitate, siguranță alimentară și trasabilitate, a suportului alimentar pentru un număr maxim proiectat de 744 beneficiari/zi. Pachetul alimentar este de tip rece și va conține obligatoriu un sandviș, alcătuit cu respectarea cerințelor tehnice și nutriționale prevăzute de H.G. nr. 1.171/2025 și de actele normative aplicabile PNMS, precum și un fruct întreg, proaspăt, la alegere, corespunzător din punct de vedere calitativ și sanitar-veterinar. Serviciile includ toate operațiunile necesare realizării complete a obiectului acordului-cadru: aprovizionarea cu materii prime și produse alimentare, pregătirea și asamblarea sandvișurilor, ambalarea individuală, asigurarea fructului, etichetarea, păstrarea în condiții corespunzătoare până la livrare, transportul, predarea la punctele de livrare, asigurarea trasabilității, gestionarea alergenilor și a eventualelor regimuri alimentare speciale, remedierea neconformităților, precum și respectarea obligațiilor privind igiena, siguranța alimentară, protecția mediului și gestionarea deșeurilor. Pachetele alimentare vor fi pregătite în ziua livrării, ambalate individual și păstrate până la predare în condițiile de temperatură, igienă și siguranță alimentară prevăzute de legislația aplicabilă. Operatorul economic va organiza fluxul de aprovizionare, pregătire, ambalare și transport astfel încât prospețimea, integritatea și siguranța sandvișului și a fructului să nu fie afectate până la predarea la ultimul punct de livrare.Comanda zilnică privind numărul de pachete alimentare se transmite prestatorului până la ora 08:00, pe baza prezenței efective a beneficiarilor, iar livrarea se realizează la ora 10:00 la punctele de livrare stabilite. Numărul efectiv de pachete alimentare poate varia de la o zi la alta, fără depășirea plafonului zilnic maxim proiectat de 744 pachete alimentare și a cantităților maxime ale contractului subsecvent și ale acordului-cadru. Punctele de livrare avute în vedere sunt: Școala Gimnazială nr. 1 Găiseni și Grădinița Găiseni, Str. Principală nr. 58, Găiseni; Școala Gimnazială nr. 2 Căscioarele, Str. Monumentului nr. 27, sat Căscioarele, comuna Găiseni; Grădinița Căscioarele, Str. Monumentului nr. 34, sat Căscioarele, comuna Găiseni; Școala Primară nr. 3 Cărpenișu și Grădinița, Str. Principală nr. 160, sat Cărpenișu, comuna Găiseni. Prestatorul va dimensiona logistica și mijloacele de transport astfel încât toate cele patru puncte să fie deservite la ora 10:00. Necesitatea achiziției rezultă din obligația autorității contractante de a asigura implementarea Programului național „Masă sănătoasă” pentru beneficiarii eligibili din unitățile de învățământ de pe raza comunei, în condițiile actelor normative anuale aplicabile și ale alocărilor bugetare aprobate. Pentru anul 2026, H.G. nr. 382/2026 prevede pentru Comuna Găiseni un număr de 707 beneficiari și o alocare de 1.995.000 lei. Dimensionarea acordului-cadru are în vedere efectivele proiectate comunicate de unitatea de învățământ prin adresa nr. 1848/18.08.2026, respectiv maximum 744 beneficiari în anul școlar 2029–2030. Valoarea maximă estimată a acordului-cadru este calculată pentru maximum 431.590 pachete alimentare și utilizând prețul unitar estimat de 14,86 lei/beneficiar/zi fără TVA. TVA nu este inclusă în calculul valorii estimate. Plata va fi datorată numai pentru pachetele efectiv comandate, livrate, recepționate și acceptate.
Interne Kennung: 01
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55524000 Verpflegungsdienste für Schulen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Acordul-cadru are ca obiect asigurarea unui serviciu repetitiv și continuu de catering, în care cantitatea zilnică depinde de prezența efectivă a beneficiarilor, de zilele de curs și de finanțarea disponibilă. Din acest motiv, utilizarea unui acord-cadru permite stabilirea în avans a condițiilor tehnice, financiare și contractuale, cu atribuirea ulterioară a contractelor subsecvente fără reluarea competiției, în limitele cantitative și valorice publicate. Pachetul alimentar ofertat va consta în fiecare zi dintr-un sandviș plus un fruct la alegere. Sandvișul va fi alcătuit din produse de panificație, componente proteice – produse din carne și/sau brânzeturi/derivate din lapte – și legume, în proporțiile și gramajele stabilite prin cerințele tehnice ale documentației și prin normele PNMS aplicabile. Fructul va fi întreg, proaspăt, sănătos, curat, fără urme de alterare și adecvat consumului imediat. Tipul suportului alimentar se menține pe durata contractelor subsecvente, cu respectarea cadrului normativ aplicabil. Ofertantul va prezenta în propunerea tehnică un exemplu de meniu pentru minimum 7 zile de curs, distinct pentru fiecare zi, cu indicarea componenței sandvișului, ingredientelor, gramajelor, alergenilor și valorilor nutriționale, precum și a fructului oferit. Fiecare meniu zilnic va cuprinde un sandviș plus un fruct la alegere. Meniurile vor demonstra diversificarea alimentației și respectarea cerințelor nutriționale și tehnice, fără diminuarea calității sau a gramajelor minime solicitate. Operatorul economic va aplica un sistem documentat de siguranță alimentară bazat pe principiile HACCP, va asigura trasabilitatea materiilor prime și a produselor utilizate și va putea identifica, pentru fiecare lot și zi de livrare, furnizorii, loturile de materii prime, data pregătirii și ambalării, persoanele și fluxurile implicate și punctele de livrare. Eticheta și documentele care însoțesc livrarea vor cuprinde informațiile obligatorii privind produsul, ingredientele, alergenii, data pregătirii/ambalării, termenul de consum și condițiile de păstrare, în conformitate cu legislația aplicabilă. Prestatorul va asigura mijloace de transport autorizate/înregistrate pentru activitatea desfășurată, curate, igienizate și adecvate transportului alimentelor. Transportul se va organiza pe rute astfel încât produsele să fie protejate împotriva contaminării, deteriorării și expunerii necorespunzătoare. Resursele pot fi deținute în proprietate sau asigurate prin leasing, închiriere, comodat ori alte forme legale care conferă drept cert de utilizare pe durata prestației.În cazul constatării unei neconformități la recepție, prestatorul va avea obligația de a înlocui pachetele neconforme în termenul asumat prin ofertă, fără costuri suplimentare pentru autoritatea contractantă. Cerința minimă tehnică privind remedierea este de maximum 40 de minute de la notificarea neconformității și, în orice caz, înainte de distribuirea către beneficiari. Timpul ofertat devine obligație contractuală fermă. Prestatorul va menține un sistem de autocontrol microbiologic și va realiza analize în laboratoare autorizate/acreditate, în conformitate cu legislația aplicabilă și cu nivelul asumat prin ofertă. Rezultatele neconforme vor determina aplicarea imediată a măsurilor corective, identificarea loturilor afectate și, după caz, retragerea/înlocuirea produselor. Gestionarea deșeurilor și prevenirea risipei alimentare reprezintă obligații tehnice și contractuale. Prestatorul va aplica măsuri de reducere a deșeurilor rezultate din ambalare și distribuție și va gestiona deșeurile conform legislației, fără ca aceste obligații minime să constituie, prin ele însele, factori de evaluare. Necesarul maxim estimat pentru durata acordului-cadru este următorul:Perioada de prestare Beneficiari/zi Zile maxime Cantitate maximă 05.10.2026–22.12.2026 730 49 35.770 pachete Anul școlar 2027–2028 721 180 129.780 pachete Anul școlar 2028–2029 734 180 132.120 pachete Anul școlar 2029–2030, până la finalizarea cursurilor 744 180 133.920 pachete TOTAL ACORD-CADRU - - 431.590 pachete Primul contract subsecvent este estimat pentru perioada 05.10.2026–22.12.2026, cu prestare efectivă începând din 06.10.2026, pentru maximum 49 de zile de curs, 730 beneficiari și 35.770 pachete alimentare, având valoarea maximă estimată de 531.542,20 lei fără TVA. Pentru contractele subsecvente aferente anilor școlari 2027–2028, 2028–2029 și 2029–2030 se utilizează, exclusiv pentru estimare, maximum 180 de zile de curs pentru fiecare an școlar. Cel mai mare contract subsecvent este dimensionat la maximum 133.920 pachete alimentare și 1.990.051,20 lei fără TVA. Obiectivele preconizate prin realizarea achiziției sunt asigurarea continuității suportului alimentar în zilele de curs, respectarea normelor de siguranță alimentară, reducerea riscului de neconformități și întârzieri, trasabilitatea completă a produselor, diversificarea meniurilor, capacitatea de remediere rapidă a incidentelor și utilizarea eficientă a fondurilor publice alocate PNMS. Prin organizarea serviciului la nivelul întregii comune se urmărește o responsabilitate contractuală unitară pentru pregătirea, asamblarea și ambalarea, transportul și livrarea pachetelor alimentare la toate punctele de livrare, precum și aplicarea acelorași standarde de calitate, igienă, trasabilitate și remediere. Operatorul economic va răspunde integral pentru respectarea obligațiilor asumate, inclusiv în cazul utilizării subcontractanților pentru activități declarate.
Interne Kennung: 1
656300-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 01
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 55524000 School catering services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Internal identifier: 1