656319-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Stadtmobiliar – ACORD CADRU - 48 LUNI - Furnizare si montare - elemente de mobilier urban in Municipiul Brasov
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: ACORD CADRU - 48 LUNI - Furnizare si montare - elemente de mobilier urban in Municipiul Brasov
Beschreibung: Obiectul achiziției îl constituie încheierea unui acord-cadru de furnizare având ca obiect: Furnizare și montare – elemente de mobilier urban în Municipiul Brașov Principalele activități solicitate includ, fără a se limita la: Furnizarea și transportul la locațiile indicate de beneficiar pe raza Municipiului Brașov a elementelor de mobilier urban noi (bănci, coșuri de gunoi, jardiniere, ansambluri de șah, scrumiere si alte asemenea); Lucrări și operațiuni specifice de montaj, ancorare și prindere/fixare în sol (cu conexpand, bride, tije filetate sau fundare/amplasare, după caz) a elementelor de mobilier urban; Informații și condiții tehnice privind materialele: livrarea de produse confecționate din fontă ductilă, oțel, lemn tratat (cu certificare FSC sau echivalent) și structuri din beton/mozaic de granit sau marmură armat, prevăzute cu protecție anticorozivă conform standardelor aplicabile; Semnalizarea și protecția zonelor de montaj/amplasare până la finalizarea recepției și intrarea în uz a produselor, în vederea prevenirii accidentelor; Executarea de retușuri și finisaje la locul montajului, după caz, pentru încadrarea estetică corespunzătoare în arhitectura zonei amenajate; Asigurarea depozitării și pazei produselor pe cheltuiala furnizorului până la montarea în teren și încheierea proceselor-verbale de recepție. Produsele și cantitățile aferente acordului-cadru vizează următoarele tipuri de mobilier urban: 1) Bancă cu spătar și picioare din fontă: 850 bucăți; 2) Bancă cu spătar, picioare din fontă/oțel și cotiere laterale: 850 bucăți; 3) Coș de gunoi metalic cu picioare laterale din beton: 750 bucăți; 4) Jardiniere lemn mici dreptunghiulare: 170 bucăți; 5) Jardiniere lemn mari (cubice/dreptunghiulare): 170 bucăți; 6) Set șah (masă cu două bănci): 210 bucăți; 7) Scrumieră inox de exterior aplicată: 450 bucăți. Informații privind acordul-cadru: Durata acordului-cadru: 48 de luni. Frecvența contractelor subsecvente: Contractele subsecvente se vor încheia anual sau ori de câte ori este nevoie, în funcție de necesitățile autorității și de alocațiile bugetare aprobate. Termenul de furnizare, montare și punere în funcțiune este de maxim 90 de zile de la emiterea fiecărui ordin de livrare și montare. Durata ultimului contract subsecvent poate depăși durata acordului-cadru cu condiția să fie încheiat în perioada de valabilitate a acordului-cadru. Valori estimate: Valoarea estimată maximă a acordului-cadru: 14.798.500 lei fără TVA. Valoarea estimată minimă a acordului-cadru: 876.900 lei fără TVA. Valoarea maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent: 5.054.000 lei fără TVA. Valoarea minimă estimată a celui mai mic contract subsecvent: 876.900 lei fără TVA. Prezentul Acord-Cadru se va încheia fără reluarea competiției, cu un singur operator economic, în baza căruia, pe parcursul celor 48 de luni, se vor atribui contracte subsecvente distincte, în funcție de necesități. Potrivit prevederilor art. 160 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, autoritatea contractantă stabilește un termen-limită în care va asigura răspunsul clar și complet la solicitările de clarificare/informații suplimentare ale ofertanților astfel: Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor este 20 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: POZITIA 127 PROCEDURI / PAAP 110922/06.08.2026 rectificare buget 2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34928400 Stadtmobiliar
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul achiziției îl constituie încheierea unui acord-cadru de furnizare având ca obiect: Furnizare și montare – elemente de mobilier urban în Municipiul Brașov, prin aplicarea procedurii de licitație deschisă în conformitate cu prevederile Legii nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare. Principalele activități solicitate includ, fără a se limita la: Furnizarea și transportul la locațiile indicate de beneficiar pe raza Municipiului Brașov a elementelor de mobilier urban noi (bănci, coșuri de gunoi, jardiniere, ansambluri de șah, scrumiere si alte asemenea); Lucrări și operațiuni specifice de montaj, ancorare și prindere/fixare în sol (cu conexpand, bride, tije filetate sau fundare/amplasare, după caz) a elementelor de mobilier urban; Informații și condiții tehnice privind materialele: livrarea de produse confecționate din fontă ductilă, oțel, lemn tratat (cu certificare FSC sau echivalent) și structuri din beton/mozaic de granit sau marmură armat, prevăzute cu protecție anticorozivă conform standardelor aplicabile; Semnalizarea și protecția zonelor de montaj/amplasare până la finalizarea recepției și intrarea în uz a produselor, în vederea prevenirii accidentelor; Executarea de retușuri și finisaje la locul montajului, după caz, pentru încadrarea estetică corespunzătoare în arhitectura zonei amenajate; Asigurarea depozitării și pazei produselor pe cheltuiala furnizorului până la montarea în teren și încheierea proceselor-verbale de recepție. Produsele și cantitățile aferente acordului-cadru vizează următoarele tipuri de mobilier urban: 1) Bancă cu spătar și picioare din fontă: 850 bucăți; 2) Bancă cu spătar, picioare din fontă/oțel și cotiere laterale: 850 bucăți; 3) Coș de gunoi metalic cu picioare laterale din beton: 750 bucăți; 4) Jardiniere lemn mici dreptunghiulare: 170 bucăți; 5) Jardiniere lemn mari (cubice/dreptunghiulare): 170 bucăți; 6) Set șah (masă cu două bănci): 210 bucăți; 7) Scrumieră inox de exterior aplicată: 450 bucăți. Informații privind acordul-cadru: Durata acordului-cadru: 48 de luni. Frecvența contractelor subsecvente: Contractele subsecvente se vor încheia anual sau ori de câte ori este nevoie, în funcție de necesitățile autorității și de alocațiile bugetare aprobate. Termenul de furnizare, montare și punere în funcțiune este de maxim 90 de zile de la emiterea fiecărui ordin de livrare și montare. Durata ultimului contract subsecvent poate depăși durata acordului-cadru cu condiția să fie încheiat în perioada de valabilitate a acordului-cadru. Valori estimate: Valoarea estimată maximă a acordului-cadru: 14.798.500 lei fără TVA. Valoarea estimată minimă a acordului-cadru: 876.900 lei fără TVA. Valoarea maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent: 5.054.000 lei fără TVA. Valoarea minimă estimată a celui mai mic contract subsecvent: 876.900 lei fără TVA. Cantități minime/maxime: Nr. crt Produse Cantitate Cantităţi estimate ale celui mai mic contract Subsecvent Cantităţi estimate ale celui mai mare contract subsecvent Cantităţi minime estimate ale Acordului Cadru Cantităţi maxime estimate ale Acordului Cadru 1 Bancă cu spătar şi picioare din fontă tip 1 Bucăţi 50,00 300,00 50,00 850,00 2 Bancă cu spătar şi picioare din fontă tip 2 Bucăţi 50,00 300,00 50,00 850,00 3 Coş de gunoi metalic cu picioare laterale beton Bucăţi 50,00 250,00 50,00 750,00 4 Jardiniere lemn mici dreptunghiulare Bucăţi 10,00 60,00 10,00 170,00 5 Jardiniere lemn mari cubice Bucăţi 10,00 60,00 10,00 170,00 6 Set şah masă cu două bănci Bucăţi 10,00 70,00 10,00 210,00 7 Scrumieră inox de exterior aplicată Bucăţi 30,00 150,00 30,00 450,00 Prezentul Acord-Cadru se va încheia fără reluarea competiției, cu un singur operator economic, în baza căruia, pe parcursul celor 48 de luni, se vor atribui contracte subsecvente distincte, în funcție de necesități. Potrivit prevederilor art. 160 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, autoritatea contractantă stabilește un termen-limită în care va asigura răspunsul clar și complet la solicitările de clarificare/informații suplimentare ale ofertanților astfel: Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor este 20 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 1
656319-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34928400 Urban furniture
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Internal identifier: 1