656354-2026 - Wettbewerb
Finnland – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Seudullisen kaupunkipyöräjärjestelmän hankinta
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Seudullisen kaupunkipyöräjärjestelmän hankinta
Beschreibung: Hankinnan kohteena on kokonaisvaltainen kaupunkipyöräpalvelu Tampereen kaupungin ja Pirkkalan kunnan käyttöön. Hankinnan kohteena oleva kaupunkipyöräpalvelu sisältää kokonaispalvelun toimituksen ja ylläpidon sopimuskauden ajan. Hankittavaan palveluun sisältyy kaupunkipyörien ja asemarakenteiden toimittamisen lisäksi niiden huolto ja ylläpito, pyörien siirtäminen asemalta toiselle, pyörien ja mahdollisten asemarakenteiden siirrot varastoon ja varastointi niinä kuukausina, kun kaupunkipyöräpalvelu ei ole käytössä, IT-järjestelmä ja asiakaspalvelu koko sopimuskauden ajan. Hankittava palvelu tulee toimittaa Tilaajalle testattuna ja käyttövalmiina. Kyseessä on yhden Toimittajan kanssa solmittava puitejärjestely, joka on voimassa neljä (4) vuotta. Tampereen kaupunki päättää ja solmii Pirkkalan kunnan puolesta puitejärjestelyä koskevan sopimuksen valitun toimittajan kanssa. Puitejärjestelyn keston aikana Tampereen kaupungin ja Pirkkalan kunnan on mahdollista päättää ja solmia omat hankintasopimukset kaupunkipyöräpalvelun käyttöönotosta valitun toimittajan kanssa tämän tarjouskilpailun yhteydessä esitettyjen ehtojen mukaisesti. Mikäli Tampereen kaupunki ei tee hankintapäätöstä kaupunkipyöräpalvelun käyttöönotosta, ei myöskään Pirkkalan kunta voi hyödyntää kyseistä puitejärjestelyä. Hankinnassa mukana olevien hankintayksiköiden (Tampere ja Pirkkala) tavoitteena on, että kaupunkipyöräpalvelu käynnistyy samanaikaisesti vuoden 2028 keväällä. Kunnat voivat ottaa kaupunkipyöräpalvelun käyttöön kuitenkin eri aikoihin. Kaupunkipyöräpalvelun tavoitteena on normalisoida pyöräliikennettä ja kestävää liikkumista sekä mahdollistaa kestävä, edullinen, helppo ja hauska tapa liikkua. Kaupunkipyöräpalvelu on osa joukkoliikennetarjontaa: se helpottaa matkaketjujen tekemistä tarjoamalla hyvän liityntäyhteyden joukkoliikenteen runkolinjojen äärelle mutta samalla se toimii itsenäisenä palveluna, jolla voi tehdä matkan alusta loppuun. Erityisen tärkeää on se, että käyttäjälle kyseessä on yksi ja sama palvelu, vaikka palvelu olisi käytettävissä kahden kunnan alueella. Tämä tarkoittaa sitä, että käyttäjä voi yhdellä käyttöoikeuden ostamisella käyttää kaupunkipyöriä kaikissa niissä kunnissa, joissa kaupunkipyörät ovat käytössä, ja että kaupunkipyörien teknologia ja toimintalogiikka on kaikkialla sama. Käyttäjät voivat tehdä kuntarajat ylittäviä matkoja. Hankinnassa mukana olevista kunnista vain Tampereella on nykyisin käytössä kaupunkipyöräpalvelu. Tampereen kaupunkipyöräpalvelu otettiin käyttöön vuonna 2021, ja siihen kuuluu tällä hetkellä 700 mekaanista pyörää. Pyörissä on älylukot, ja palvelun käyttö perustuu Toimittajan toimittamaan kaupunkipyöräsovellukseen, jonka avulla käyttäjät rekisteröityvät palvelun käyttäjiksi, ostavat haluamansa käyttöoikeuden sekä voivat aloittaa ja lopettaa matkoja. Nykyisen kaupunkipyöräpalvelun asemat ovat ns. virtuaaliasemia eli ne perustuvat georajaukseen. Osalla asemista on kiinteää infrastruktuuria, esim. pyöräteline ja/tai infotaulu. Nykyinen kaupunkipyöräpalvelu poistuu kaupunkilaisten käytöstä vuoden 2027 lopussa ja sopimuskausi päättyy 28.2.2028. Tarjoajat voivat tutustua Tampereen kaupungilla nykyisin käytössä olevan kaupunkipyöräpalvelun laajuuteen ja toteutuneisiin määriin tarjouspyynnön liitteeltä "Liite 14 Data from current bikeshare".
Interne Kennung: TRE:4271/02.07.01/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34430000 Fahrräder, 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-057625-LOT-0001
656354-2026 - Competition
Finland – Transport services (excl. Waste transport) – Seudullisen kaupunkipyöräjärjestelmän hankinta
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: TRE:4271/02.07.01/2025
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60000000 Transport services (excl. Waste transport)
Additional classification (cpv): 34430000 Bicycles, 48000000 Software package and information systems
5. Lot
Lot: LOT-0000
Internal identifier: 2026-057625-LOT-0001