See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ungdomar som resurs inom vård- och omsorg
Beschreibung: Avtalet omfattar att leverera en tjänst där unga personer ska hjälpa till att aktivera omsorgstagare på äldreboenden i Karlstad kommun och därmed förhöja livskvaliteten samt öka den sociala samvaron. Upphandlingen syftar också till att skapa en brygga mellan generationer och genom ett första jobb ge ungdomar en inblick i vård och omsorg och inspirera till att välja vård- och omsorg som framtida yrkesval. Avtalet omfattar också optioner inom funktionsstöd där ungdomar, om kommunen väljer att använda optionerna, ska genomföra sociala insatser på särskilt boende inom LSS.
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: .
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85310000 Dienstleistungen des Sozialwesens
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126749:Lot:1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Avtalet omfattar optioner inom LSS. I upphandlingen anges 3 optioner inom LSS med 3 olika boendeformer. En option för varje boendeform.