656980-2026 - Ergebnis
Rumänien – Reparatur und Wartung von Personenwagen – Achizitie servicii pentru reparare si intretinere autoturisme si autospeciale: LOT 1: Diverse, LOT 2: Dacia; LOT 3: Suzuki
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achizitie servicii pentru reparare si intretinere autoturisme si autospeciale: LOT 1: Diverse, LOT 2: Dacia; LOT 3: Suzuki
Beschreibung: Achizitia este necesara pentru asigurarea intretinerii si repararii autoturismelor si autospecialelor din dotarea D.R.D.P. Craiova precum si asigurarea materialelor şi pieselor de schimb necesare. Autoturismele si autospecialele pentru care se solicită servicii constând în repararea şi întreţinerea acestora, sunt grupate pe loturi : Lot 1 - Diverse 1. Hyundai tucson – 1 buc; 2. Mercedes sprinter – 1 buc; 3. Land rover freelander – 1 buc; 4. Renault master – 1 buc; 5. Skoda fabia fabia – 2 buc; 6. Volskwagen transporter – 1 buc; 7. Volskwagen passat – 1 buc; 8. Volskwagen multivan – 1 buc; 9. Volskwagen bora – 1 buc; 10. Toyota rav 4 – 1 buc; 11. Toyota land cruiser – 1 buc; 12. Vw transportertdi sincro transporter – 1 buc; 13. Peugeot 307 – 1 buc; 14. Ford focus – 1 buc; 15. Fiat doblo – 6 buc; 16. Opel astra x 16xel – 5 buc; 17. Opel vectra c20dti – 1 buc; 18. Iveco daily – 1 buc; Lot 2 - Dacia 1. Dacia duster – 18 buc; 2. Dacia logan – 11 buc; 3. Dacia lodgy – 4 buc 4. Renault megane – 1 buc; Lot 3 - Suzuki 1. Suzuki vitara 1.6 – 6 buc; 2. Suzuki vitara 1.4 – 8 buc; 3. Suzuki sx4 hibrid – 3 buc. Parcul auto poate fi marit pe parcursul anului, prin dotarea cu alte autoturisme pentru care prestatorul de servicii trebuie sa fie pregatit sa asigure asistenta tehnica necesara. Nota: A) In temeiul art. 160 alin. 1 din Legea 98/2016, modificata si completata, termenul limita pana la care operatorii economici interesati de participarea la procedura de achizitie publica au dreptul de a solicita clarificari in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. B) Conform obligatiei prevazute la art. 160 alin 2 din Legea 98/2016, modificata si completata, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si concret la toate solicitarile de clarificari in a 11 a zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Orice solicitare de clarificare transmisa dupa data mentionata la punctul A), va pune autoritatea contractanta in imposibilitatea de a oferi un raspuns in termenul mentionat la punctul B) si drept urmare orice solicitare de clarificare in afara termenelor mentionate se va considera tardiva. Atat solicitarile de clarificari ale operatorilor economici in legatura cu documentatia de atribuire, cat si raspunsul autorităţii contractante la solicitările de clarificări sau informaţii suplimentare, primite în condiţiile art. 160 alin. (1) din Lege, se postează în SEAP la secţiunea specifică, disponibilă în sistemul informatic.
Interne Kennung: 16054368/2026/447/S1+2
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50112000 Reparatur und Wartung von Personenwagen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: LOT 1: Diverse
Beschreibung: Achizitia este necesara pentru asigurarea intretinerii si repararii autoturismelor si autospecialelor din dotarea D.R.D.P. Craiova precum si asigurarea materialelor şi pieselor de schimb necesare. Autoturismele si autospecialele pentru care se solicită servicii constând în repararea şi întreţinerea acestora, sunt grupate pe loturi : Lot 1 - Diverse 1. Hyundai tucson – 1 buc; 2. Mercedes sprinter – 1 buc; 3. Land rover freelander – 1 buc; 4. Renault master – 1 buc; 5. Skoda fabia fabia – 2 buc; 6. Volskwagen transporter – 1 buc; 7. Volskwagen passat – 1 buc; 8. Volskwagen multivan – 1 buc; 9. Volskwagen bora – 1 buc; 10. Toyota rav 4 – 1 buc; 11. Toyota land cruiser – 1 buc; 12. Vw transportertdi sincro transporter – 1 buc; 13. Peugeot 307 – 1 buc; 14. Ford focus – 1 buc; 15. Fiat doblo – 6 buc; 16. Opel astra x 16xel – 5 buc; 17. Opel vectra c20dti – 1 buc; 18. Iveco daily – 1 buc; Parcul auto poate fi marit pe parcursul anului, prin dotarea cu alte autoturisme pentru care prestatorul de servicii trebuie sa fie pregatit sa asigure asistenta tehnica necesara. Serviciile care se solicită şi pentru care se face oferta constau în întreţinerea şi repararea principalelor sisteme ale autoturismelor si autospecialelor, după cum urmează: a) Sistemul de rulare: 1. – arcuri; 2. – braţe suspensie; 3. – rulmenţi; 4. – amortizoare, flanşe amortizoare; 5. – bare stabilizatoare etc.; b) Sistemul de direcţie: 1. – verificarea şi reglarea unghiurilor sistemului de direcţie, cu înlocuirea reperelor defecte (caseta de direcţie, leviere de direcţie, volan, echipament servo-direcţie, bare şi bielete de direcţie, planetare, pivoţi, capete de bară, articulaţii sferice, rotule etc.); c) Sistemul de frânare: 1. – verificarea, reglarea, repararea, înlocuirea de componente ale sistemului de frânare, ca de exemplu: - echipamente din cadrul instalaţiilor de frânare hidraulice (pompa centrală, repartitor, cilindri, etrier etc.); 2. – segmenţi de frână (plăcuţe sau saboţi), discuri de frână, tamburi de frână, furtunuri de frână, cabluri de frână, sisteme ABS; d) Instalaţia de evacuare: 1. – verificare, reparare sau înlocuire a componentelor instalaţiilor de evacuare a gazelor (catalizatori, sondă lambda, amortizoare de zgomot, galerii etc.); e) Sistemul de injecţie şi aprindere: 1. – verificare, reglare, curăţare, reparare sau înlocuire subansamble (pompa de benzină, pompa de injecţie, furtune şi filtre de combustibil, injectoare, inclusiv conducte de înaltă presiune şi rezervorul de combustibil); f) Sistemul de transmisie: 1. – verificare, reglare, reparare şi înlocuire componente (cutie viteze, diferenţial, ambreiaj etc.). g) Sistemul motor: 1. – asigurarea, efectuarea reparaţiilor la ansamblul motopropulsor (rectificare arbori cotiţi, efectuarea de lucrări de sudură a băilor de ulei sau bloc motor etc.); 2. – asigurarea înlocuirii elementelor componente ale ansamblului motopropulsor (set motor, supape etc.). h) Instalaţia electrică şi electronică: 1. – verificare, reglare, reparare şi asigurarea înlocuirii componentelor electrice (siguranţe, relee, becuri, cabluri electrice, baterii de acumulatori etc.); 2. – verificare, reglare, reparare şi asigurarea înlocuirii componentelor sistemelor electronice (calculatoare, sisteme de acţionare geamuri, oglinzi, închidere centralizată, alarme auto, sisteme antifurt, radiocasetofoane şi boxe audio, sisteme de climatizare a aerului, centrala ABS, AIRBAG etc.); i) Efectuarea de lucrări de tinichigerie componente în cadrul caroseriilor, lucrări de remediere, componente confecţionate din fibră de sticlă, mase plastice, înlocuirea parbrizelor, lunete, geamuri, oglinzi retrovizoare, lucrări de vopsitorie;
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: LOT 2: Dacia
Beschreibung: Achizitia este necesara pentru asigurarea intretinerii si repararii autoturismelor si autospecialelor din dotarea D.R.D.P. Craiova precum si asigurarea materialelor şi pieselor de schimb necesare. Autoturismele si autospecialele pentru care se solicită servicii constând în repararea şi întreţinerea acestora, sunt grupate pe loturi : Lot 2 - Dacia 1. Dacia duster – 18 buc; 2. Dacia logan – 11 buc; 3. Dacia lodgy – 4 buc 4. Renault megane – 1 buc; Parcul auto poate fi marit pe parcursul anului, prin dotarea cu alte autoturisme pentru care prestatorul de servicii trebuie sa fie pregatit sa asigure asistenta tehnica necesara. Serviciile care se solicită şi pentru care se face oferta constau în întreţinerea şi repararea principalelor sisteme ale autoturismelor si autospecialelor, după cum urmează: a) Sistemul de rulare: 1. – arcuri; 2. – braţe suspensie; 3. – rulmenţi; 4. – amortizoare, flanşe amortizoare; 5. – bare stabilizatoare etc.; b) Sistemul de direcţie: 1. – verificarea şi reglarea unghiurilor sistemului de direcţie, cu înlocuirea reperelor defecte (caseta de direcţie, leviere de direcţie, volan, echipament servo-direcţie, bare şi bielete de direcţie, planetare, pivoţi, capete de bară, articulaţii sferice, rotule etc.); c) Sistemul de frânare: 1. – verificarea, reglarea, repararea, înlocuirea de componente ale sistemului de frânare, ca de exemplu: - echipamente din cadrul instalaţiilor de frânare hidraulice (pompa centrală, repartitor, cilindri, etrier etc.); 2. – segmenţi de frână (plăcuţe sau saboţi), discuri de frână, tamburi de frână, furtunuri de frână, cabluri de frână, sisteme ABS; d) Instalaţia de evacuare: 1. – verificare, reparare sau înlocuire a componentelor instalaţiilor de evacuare a gazelor (catalizatori, sondă lambda, amortizoare de zgomot, galerii etc.); e) Sistemul de injecţie şi aprindere: 1. – verificare, reglare, curăţare, reparare sau înlocuire subansamble (pompa de benzină, pompa de injecţie, furtune şi filtre de combustibil, injectoare, inclusiv conducte de înaltă presiune şi rezervorul de combustibil); f) Sistemul de transmisie: 1. – verificare, reglare, reparare şi înlocuire componente (cutie viteze, diferenţial, ambreiaj etc.). g) Sistemul motor: 1. – asigurarea, efectuarea reparaţiilor la ansamblul motopropulsor (rectificare arbori cotiţi, efectuarea de lucrări de sudură a băilor de ulei sau bloc motor etc.); 2. – asigurarea înlocuirii elementelor componente ale ansamblului motopropulsor (set motor, supape etc.). h) Instalaţia electrică şi electronică: 1. – verificare, reglare, reparare şi asigurarea înlocuirii componentelor electrice (siguranţe, relee, becuri, cabluri electrice, baterii de acumulatori etc.); 2. – verificare, reglare, reparare şi asigurarea înlocuirii componentelor sistemelor electronice (calculatoare, sisteme de acţionare geamuri, oglinzi, închidere centralizată, alarme auto, sisteme antifurt, radiocasetofoane şi boxe audio, sisteme de climatizare a aerului, centrala ABS, AIRBAG etc.); i) Efectuarea de lucrări de tinichigerie componente în cadrul caroseriilor, lucrări de remediere, componente confecţionate din fibră de sticlă, mase plastice, înlocuirea parbrizelor, lunete, geamuri, oglinzi retrovizoare, lucrări de vopsitorie;
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: LOT 3: Suzuki
Beschreibung: Achizitia este necesara pentru asigurarea intretinerii si repararii autoturismelor si autospecialelor din dotarea D.R.D.P. Craiova precum si asigurarea materialelor şi pieselor de schimb necesare. Autoturismele si autospecialele pentru care se solicită servicii constând în repararea şi întreţinerea acestora, sunt grupate pe loturi : Lot 3 - Suzuki 1. Suzuki vitara 1.6 – 6 buc; 2. Suzuki vitara 1.4 – 8 buc; 3. Suzuki sx4 hibrid – 3 buc. Parcul auto poate fi marit pe parcursul anului, prin dotarea cu alte autoturisme pentru care prestatorul de servicii trebuie sa fie pregatit sa asigure asistenta tehnica necesara. Serviciile care se solicită şi pentru care se face oferta constau în întreţinerea şi repararea principalelor sisteme ale autoturismelor si autospecialelor, după cum urmează: a) Sistemul de rulare: 1. – arcuri; 2. – braţe suspensie; 3. – rulmenţi; 4. – amortizoare, flanşe amortizoare; 5. – bare stabilizatoare etc.; b) Sistemul de direcţie: 1. – verificarea şi reglarea unghiurilor sistemului de direcţie, cu înlocuirea reperelor defecte (caseta de direcţie, leviere de direcţie, volan, echipament servo-direcţie, bare şi bielete de direcţie, planetare, pivoţi, capete de bară, articulaţii sferice, rotule etc.); c) Sistemul de frânare: 1. – verificarea, reglarea, repararea, înlocuirea de componente ale sistemului de frânare, ca de exemplu: - echipamente din cadrul instalaţiilor de frânare hidraulice (pompa centrală, repartitor, cilindri, etrier etc.); 2. – segmenţi de frână (plăcuţe sau saboţi), discuri de frână, tamburi de frână, furtunuri de frână, cabluri de frână, sisteme ABS; d) Instalaţia de evacuare: 1. – verificare, reparare sau înlocuire a componentelor instalaţiilor de evacuare a gazelor (catalizatori, sondă lambda, amortizoare de zgomot, galerii etc.); e) Sistemul de injecţie şi aprindere: 1. – verificare, reglare, curăţare, reparare sau înlocuire subansamble (pompa de benzină, pompa de injecţie, furtune şi filtre de combustibil, injectoare, inclusiv conducte de înaltă presiune şi rezervorul de combustibil); f) Sistemul de transmisie: 1. – verificare, reglare, reparare şi înlocuire componente (cutie viteze, diferenţial, ambreiaj etc.). g) Sistemul motor: 1. – asigurarea, efectuarea reparaţiilor la ansamblul motopropulsor (rectificare arbori cotiţi, efectuarea de lucrări de sudură a băilor de ulei sau bloc motor etc.); 2. – asigurarea înlocuirii elementelor componente ale ansamblului motopropulsor (set motor, supape etc.). h) Instalaţia electrică şi electronică: 1. – verificare, reglare, reparare şi asigurarea înlocuirii componentelor electrice (siguranţe, relee, becuri, cabluri electrice, baterii de acumulatori etc.); 2. – verificare, reglare, reparare şi asigurarea înlocuirii componentelor sistemelor electronice (calculatoare, sisteme de acţionare geamuri, oglinzi, închidere centralizată, alarme auto, sisteme antifurt, radiocasetofoane şi boxe audio, sisteme de climatizare a aerului, centrala ABS, AIRBAG etc.); i) Efectuarea de lucrări de tinichigerie componente în cadrul caroseriilor, lucrări de remediere, componente confecţionate din fibră de sticlă, mase plastice, înlocuirea parbrizelor, lunete, geamuri, oglinzi retrovizoare, lucrări de vopsitorie;
Interne Kennung: 3