657067-2026 - Ergebnis
Finnland – Beratungsdienste im Bereich Wirtschaftsförderung – Kymenlaakson hyvinvointialueen muutos- ja kehittämistyön asiantuntijapalvelun hankinta
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kymenlaakson hyvinvointialueen muutos- ja kehittämistyön asiantuntijapalvelun hankinta
Beschreibung: Hankinnalla tuetaan hyvinvointialueen omaa kyvykkyyttä vastata toimintaympäristön muutoksiin ja varmistetaan, että käytössä ovat ajantasaisiin kehittämistrendeihin ja tutkittuun tietoon perustuvat toimintamallit. Palvelun tarkoituksena on tukea Kymenlaakson hyvinvointialuetta muutos- ja kehittämistyössä tarjoamalla asiantuntijapalveluja, jotka tuottavat tilaajalle konkreettisia, dokumentoituja ja hyväksyttävissä olevia kehittämistuotoksia. Hankinnan kohteena ovat asiantuntijapalvelut, joilla tuetaan Kymenlaakson hyvinvointialueen muutos- ja kehittämistyötä erikseen määriteltävissä toimeksiannoissa. Palvelun tavoitteena on tuottaa tilaajan etukäteen määrittelemien toimeksiantokohtaisten tavoitteiden mukaiset kirjalliset ja hyväksyttävissä olevat tuotokset sovitussa aikataulussa ja sovitulla työmäärällä. Hankinnan kohteena on useita hyvinvointialueen uudistumisen kannalta keskeisiä asiakokonaisuuksia, joiden avulla vahvistetaan modernia ja kehittyvää sote-toimijuutta sekä edistetään palvelujen ja toimintatapojen jatkuvaa uudistamista. Asiakokonaisuudet voivat vaatia hyvin laaja-alaista muutos- ja kehittämistyön osaamista. Puitejärjestelmän kautta toteutetaan toimeksiantoja, joiden hankinta- arvo on alle 60 000 €. Tätä suuremmat toimeksiannot kilpailutetaan puitejärjestelmän ulkopuolella. Jokainen toimeksianto määritellään kirjallisesti ja sisältää vähintään: - toimeksiannon tavoitteen ja rajauksen - arvioidun työmäärän (henkilötyöpäivinä) - sovitut tuotokset - aikataulun - hyväksymiskriteerit Toimeksianto katsotaan toteutetuksi, kun tilaaja on hyväksynyt sovitut tuotokset kirjallisesti. Tilaaja hankkii palvelua tarpeensa mukaisesti. Tilaaja arvioi toteuttavansa noin kymmenestä viiteentoista toimeksiantoa vuodessa. Tilaaja ei sitoudu tiettyyn hankintamäärään, eikä ole korvausvelvollinen hankintamäärän muutoksista sopimuskaudella. Toimittajalla ei ole yksinoikeutta toimituksiin tilaajalle. Toimittajan oikeutta tarjota muille ei rajoiteta. Toimittaja tarjoaa tilaajalle palvelua kapasiteettinsa rajoissa, eikä Toimittajaa velvoiteta pitämään kapasiteettia vapaana tilaajaa varten.
Interne Kennung: D/2665/02.08.00.03/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintayksikkö perustaa tällä tarjouspyynnöllä hankintalain (1397/2016) 42–43 §:n mukaisen puitejärjestelyn muutos- ja kehittämistyön asiantuntijapalveluista. Puitejärjestely perustetaan kolmelle (3) erilliselle osa-alueelle. Kullekin osa-alueelle valitaan enintään viisi (5) palveluntuottajaa, ellei vaatimukset täyttäviä tarjoajia ole vähemmän. Puitejärjestelyn tarkoituksena on mahdollistaa tarpeen mukainen ja joustava asiantuntijapalvelujen hankinta sopimuskauden aikana erikseen tilattavissa toimeksiannoissa. Puitejärjestelyn arvioitu sopimuskausi on 1.7.2026–30.6.2028, jonka lisäksi on mahdollista jatkaa sopimusta kahdella (2) yhden (1) vuoden optiolla. Puitejärjestelyn perusteella toteutettavien yksittäisten toimeksiantojen arvo on alle 60 000 euroa (alv 0 %). Asiantuntijapalveluja tilataan tarpeen mukaisesti ja määrärahojen sallimissa rajoissa. Hankintayksikkö ei sitoudu tiettyyn hankintamäärään eikä vähimmäisostoon puitejärjestelyn aikana. Puitejärjestelyn perusteella tehtävät toimeksiannot ovat sisällöltään ja laajuudeltaan toisistaan poikkeavia ja ne määritellään aina kirjallisesti ennen toimeksiannon aloittamista. Toimeksiannot tehdään puitejärjestelyyn valittujen palveluntuottajien kesken jommallakummalla alla kuvatuista menettelyistä. Hankintayksikkö voi tehdä toimeksiannon ensisijaisesti hintavertailun perusteella muodostuneen etusijajärjestyksen mukaisesti, kun: - toimeksiannon sisältö vastaa selkeästi kyseisen osa-alueen palvelukuvausta, ja etusijajärjestyksessä ensimmäisenä oleva palveluntuottaja ilmoittaa kykenevänsä toteuttamaan toimeksiannon aikataulun ja sisällön mukaisesti. Mikäli etusijajärjestyksessä ensimmäisenä oleva palveluntuottaja ei pysty toteuttamaan toimeksiantoa perustellusta syystä, toimeksianto tarjotaan etusijajärjestyksessä seuraavalle palveluntuottajalle. Hankintayksikkö toteuttaa puitejärjestelyn sisäisen kilpailutuksen, kun: - toimeksiannon sisältö edellyttää erityisosaamista tai poikkeuksellista lähestymistapaa tai toimeksiannon luonne edellyttää tarjousten vertailua. Sisäisessä kilpailutuksessa tarjouspyyntö toimitetaan kaikille kyseisen osa-alueen puitejärjestelyyn valituille palveluntuottajille tarjousaika on vähintään 7 vuorokautta. Vertailuperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus, jossa vertailuperusteet ja niiden painoarvot ilmoitetaan erikseen toimeksiantokohtaisessa tarjouspyynnössä. Osaamiskyvykkyystietoja käytetään toimeksiantojen kohdentamisen ja sisällöllisen suunnittelun tukena. Osaamiskyvykkyystietoja ei käytetä puitejärjestelyyn valittujen toimittajien keskinäisen etusijajärjestyksen muuttamiseen eikä tarjoajien pisteytykseen puitejärjestelyn aikana. Puitejärjestely ei anna palveluntuottajalle yksinoikeutta toimeksiantoihin. Palveluntuottajaa ei velvoiteta varaamaan kapasiteettia yksinomaan hankintayksikön käyttöön, eikä hankintayksikkö vastaa palveluntuottajalle syntyvistä kustannuksista, mikäli toimeksiantoja ei synny. Puitejärjestelyyn valinta ei itsessään muodosta velvoitetta yksittäisten toimeksiantojen tekemiseen. Sitova sopimussuhde syntyy erikseen kunkin toimeksiannon osalta, kun toimeksianto on määritelty kirjallisesti, ja molemmat osapuolet ovat hyväksyneet toimeksiannon ehdot. Hankinnan kohteena olevien palveluiden vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79411100 Beratungsdienste im Bereich Wirtschaftsförderung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: PROJEKTIEN HALLINTA JA KEHITTÄMINEN
Beschreibung: Osa-alue 1 kattaa asiantuntijapalvelut, jotka liittyvät hanke- ja projektihallinnan kehittämiseen ja tukemiseen. Tämän osa-alueen toimeksiannot kohdistuvat erityisesti: - yksittäisten muutos- ja kehittämishankkeiden valmisteluun, ohjaukseen ja seurantaan - projektimallien, PMO-toimintatapojen ja projektinhallinnan käytäntöjen kehittämiseen - projektien raportointiin, aikataulu- ja resurssiseurantaan Osa-alue ei kata digitaalisten ratkaisujen teknistä suunnittelua tai johtamisjärjestelmien strategista kehittämistä, jotka kuuluvat osa-alueisiin 2 ja 3.
Interne Kennung: 1.-0
Haupteinstufung (cpv): 79400000 Unternehmens- und Managementberatung und zugehörige Dienste
Los: LOT-0002
Titel: DIGITAALISTEN PALVELUIDEN KEHITTÄMINEN
Beschreibung: Osa-alue 2 kattaa asiantuntijapalvelut, jotka tukevat digitaalisten palveluiden ja prosessien kehittämistä tilaajan tarpeiden mukaisesti. Palvelun tavoitteena on vahvistaa Kymenlaakson hyvinvointialueen kyvykkyyttä suunnitella, johtaa ja toimeenpanna digitaalisten palveluiden kehittämiseen liittyvää uudistumista sekä tukea konkreettista toteutusta erilaisissa kehittämis- ja muutoshankkeissa. Hankinnan kohteena olevilla palveluilla voidaan toteuttaa esimerkiksi esiselvityksiä, kokonaisarkkitehtuurin kuvauksia, kehittämispolkujen suunnittelua, käyttöönottojen tukea, analytiikkaan perustuvaa kehittämistä sekä uusien innovatiivisten ratkaisujen kokeiluja. Toimeksiannot voivat koskea myös kehittämisen menetelmä- ja prosessitukea, strategiatyöhön liittyviä selvityksiä tai muita digitaalisen kehittämisen asiantuntijatehtäviä tilaajan tarpeiden mukaisesti. Asiantuntijapalvelu voi kohdistua muun muassa seuraaviin osa-alueisiin: - digitaalisten palveluiden ja prosessien suunnittelu, kehittäminen ja käyttöönotto (ml. tekoälykehitystyö) - asiakas- ja käyttäjälähtöisen tiedon kerääminen ja hyödyntäminen - teknisten ratkaisujen arviointi ja konseptointi - toiminnan ja palveluiden muutostuki - digitaalisten palvelujen tai ratkaisujen hankinnan tuki - kokonaisarkkitehtuurityö - innovaatiokehitystyö
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: JOHTAMISEN JA JÄRJESTÄJÄTOIMINNON KEHITTÄMINEN
Beschreibung: Osa-alue 3 kattaa asiantuntijapalvelut, jotka tukevat johtamisen, järjestämisen ja palvelutuotannon kehittämistä. Hankinnan kohteena on asiantuntijapalvelu, jonka tarkoituksena on vahvistaa tilaajan palvelujen tuottamistapojen, toimintamallien ja johtamisen kehittymistä. Palveluilla tuetaan strategista, operatiivista ja muutostilanteisiin liittyvää kehittämistä. Asiantuntijapalvelut voivat sisältää esimerkiksi: - strategian/strategisten ohjelmien suunnittelua ja jalkauttaminen - sidosryhmien osallistaminen - johtamisen kehittäminen - muutosjohtamisen tuki - järjestämiseen liittyvien toimintamallien suunnittelu, analysointi ja toteutus - hyötymekanismien ja tuottavuustoimien määrittely ja toimeenpanon tuki - palvelutarjooman suunnittelu ja konseptointi - arvoverkkojen muodostaminen - taloushallinnon prosessien kehittäminen - kustannus- ja toimintolaskenta - hankinnan tuki - analytiikkapalvelut ja tiedolla johtamisen kehittäminen
Interne Kennung: 3-2
Haupteinstufung (cpv): 79411000 Allgemeine Managementberatung