See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tuhkan myynti ja käsittely
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Turun Seudun Energiantuotanto Oy:n (TSE) Naantalin voimalaitoksen NA4-yksikössä ja Orikedon biolämpölaitoksella poltossa ja savukaasujen puhdistuksessa syntyvien tuhkien myynti ja vastaanotto-, kuljetus-, käsittely-, analysointi-, välivarastointi-, hyötykäyttö- ja loppusijoituspalvelut. TSE tuottaa energiaa polttamalla pääasiassa biomassapolttoaineita ja NA4-yksikössä myös kierrätyspolttoainetta (SRF) sekä tukipolttoaineena tarvittaessa asfalteenia ja kivihiiltä laitoksille myönnettyjen ympäristölupien mukaisesti. NA4-yksikössä energiantuotanto on yhdistettyä sähkön ja lämmön tuotantoa ja Orikedolla lämmön tuotantoa. Poltto perustuu NA4-yksikössä Circulating Fluidized Bed -tekniikkaan (CFB) ja Orikedolla Bubbling Fluidized Bed -tekniikkaan (BFB). Palvelun tarve vaihtelee laitosten ajotilanteen ja polttoaineiden käytön mukaan. Palvelu ajoittuu pääosin lämmityskaudelle syyskuusta toukokuuhun painottuen talvikuukausiin. Kesäkuukausina Palvelun tarve riippuu Orikedon biolämpölaitoksen ajotilanteesta Naantalin voimalaitoksen ollessa kesäseisokissa. Vuositasolla tuotannossa syntyy yhteensä noin 20.000 tonnia tuhkaa, joka jakautuu neljään erilaiseen tuhkalaatuun seuraavasti: - NA4 pohjatuhka 7.000 t/a - NA4 lentotuhka 11.500 t/a - ORK pohjatuhka 700 t/a - ORK lentotuhka 800 t/a Esitetyt tuhkajakeiden määrät ovat arvioita vuosittain syntyvistä tuhkamääristä, eikä hankintayksikkö sitoudu niihin. Tuhkan sisältämissä ainesosissa voi olla vaihtelua sopimuskauden aikana johtuen poltettavien materiaalien vaihtelusta. Tuhkien analyysituloksia vuosilta 2024–2025 on esitetty tarjouspyynnön liitteessä. Hankintayksikkö ei vastaa tuhkan tasalaatuisuudesta. Tarjoaja voi halutessaan omalla kustannuksellaan ottaa omia näytteitä syntyvistä tuhkista tarjousaikana. Hankittavassa palvelussa TSE myy palvelun piiriin kuuluvien laitosten käynninaikaiset tuhkajakeet palvelun toimittajalle porttimaksulla luovutuspaikkana laitosten tuhkasiilot ja/tai tuhkalavat. Vastuu tuhkasta sisältäen vastuun kuljetuksesta ja siihen liittyvästä vahingonvaarasta sekä tuhkan omistusoikeus siirtyy toimittajalle, kun tuhkan lastaus kuljetuskalustoon aloitetaan laitoksella ja tuhka luovutetaan toimittajalle. Toimittaja vastaa kokonaisuudessaan tuhkan kuljettamisesta laitoksilta käsittelyalueelle (-alueille), tuhkan välivarastoinnista, tarvittavasta analysoinnista ja jatkokäsittelystä sekä tuhkajakeiden toimittamisesta erilaisiin hyötykäyttötarkoituksiin kuten betoniteollisuuteen, stabilointiin, MARA-kohteisiin jne. tarkoituksena se, että tuhka pystyttäisiin mahdollisimman hyvin ja mahdollisimman taloudellisesti hyötykäyttämään kaatopaikkasijoituksen asemasta. Toimittaja vastaa myös tuhkan loppusijoittamisesta TSE:n omistamalle Härkäsuon tuhkan käsittelyalueelle tai vaarallisen jätteen kaatopaikalle EU-direktiivien ja kansallisen lainsäädännön vaatimusten mukaisesti. TSE tarjoaa omistamansa Härkäsuon tuhkan käsittelyalueen ilman vastiketta toimittajan käyttöön. Toimittajan on noudatettava alueella toimiessaan lupa- ja viranomaismääräyksiä ja TSE:n mahdollisesti määräämiä muita ohjeita. Toimittaja vastaa Härkäsuon operoinnista ja tämän edellyttämät toimittajan tehtävät on kuvattu tarjouspyynnön liitteessä. Hankittava palvelu voi sisältää myös muiden sivutuotteiden tai jakeiden kuten esimerkiksi seisokkitöissä kattilapuhdistuksissa mahdollisesti syntyvän kuonan tai leijupetien tyhjennyshiekan läjitystä Härkäsuon tuhkan käsittelyalueelle. Hankittavaan palveluun sisältyvät Toimittajalle kuuluvat tehtävät ovat seuraavat: - Lento- ja pohjatuhkan lastaus, punnitus laitosten vaaoilla ja ajo laitosten tuhkasiiloista tuhkan käsittelyalueelle tai suoraan hyötykäyttökohteisiin - Tuhkien välivarastointi TSE:n omistamalla Härkäsuon tuhkan käsittelyalueella tai toimittajan käsittelyalueella - Härkäsuon tuhkan käsittelyalueen hoito viranomaismääräysten mukaisesti - Tuhkien tarvittava analysointi MARA- tai lupavelvoitteiden mukaisesti - Käsittelyalueella tarvittava henkilöstö ja tarvittava konekalusto - Käsittelyalueelle mahdollisesti tarvittavat kone- ja laiteinvestoinnit - Tuhkien mahdollinen jalostaminen käsittelyalueella esim. hienontamalla, sekoittamalla tai lisäaineita lisäämällä - Tuhkan myynti käsittelyalueelta käyttäjille ja myyntiin tai käyttöön tarvittavien laatuanalyysien teko - Tuhkan kuljetus käsittelyalueelta käyttäjille - Tuhkien loppusijoittaminen TSE:n omistamalle Härkäsuon tuhkan käsittelyalueelle tai vaarallisen jätteen kaatopaikalle EU-direktiivien ja kansallisen lainsäädännön vaatimusten mukaisesti - Muualle kuin TSE:n omistamalle käsittelyalueelle loppusijoitettavan tuhkan jätevero - Kuukausittainen raportointi TSE:lle (viranomaisraportoinnin vaatimat tiedot, välivarastoon ajetut, välivarastosta hyötykäyttöön tai läjitykseen ajetut tonnit sekä laitokselta suoraan hyötykäyttöön toimitetut) TSE:n ohjeistuksen mukaisesti - TSE:n pitäminen tietoisena verolliseksi menevän tuhkan määrästä Hankinnan sisältöä on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteenä olevissa hankinta-asiakirjoissa, jotka tarjoajan on huomioitava tarjousta tehdessään. Hankinnan suunniteltu määräaikainen sopimuskausi on 1.12.2026 - 30.11.2028, jonka jälkeen sopimus jatkuu toistaiseksi voimassa olevana, ellei sopimusta irtisanota hankintasopimuksen mukaisesti.
Interne Kennung: 592597
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
5. Los
Los: LOT-0000