2. Verfahren
Verfahren
Titel: ODBIÓR, TRANSPORT I ZAGOSPODAROWANIE ODPADÓW KOMUNALNYCH POCHODZĄCYCH Z NIERUCHOMOŚCI ZAMIESZKAŁYCH NA TERENIE GMINY RYKI ORAZ Z PSZOK W 2026 ROKU
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest odbieranie bezpośrednio z nieruchomości, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych wytwarzanych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych (gospodarstw domowych) oraz odbieranie transport i zagospodarowanie odpadów ze stacjonarnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych („PSZOK”) na terenie Gminy Ryki. 2. Zamawiający zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy Pzp dopuszcza składanie ofert częściowych z podziałem na 2 części, jak poniżej: 2.1. część 1 zamówienia – „Odbieranie bezpośrednio z nieruchomości, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych wytwarzanych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Ryki położonych w granicach administracyjnych Miasta Ryki (Sektor I) oraz odbieranie, transport i zagospodarowanie odpadów ze stacjonarnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych („PSZOK”)”. 2.2. część 2 zamówienia – „Odbieranie bezpośrednio z nieruchomości, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych wytwarzanych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Ryki położonych w granicach administracyjnych terenu wiejskiego Gminy Ryki (Sektor II)”.
Interne Kennung: GK.GO.6232.20.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1. Zamawiający informuje, iż na podstawie art. 139 ust. 1 ustawy Pzp może najpierw dokonać badania i oceny ofert, a następnie dokonać kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. 2. KLAUZULA ZATRUDNIENIA. 2.1. Zamawiający stosownie do art. 95 ust. 1 ustawy Pzp, określa obowiązek zatrudnienia na podstawie umowy o pracę osób wykonujących następujące czynności w zakresie realizacji zamówienia: a) w zakresie części 1 zamówienia: - obsługa odbioru odpadów ze stacjonarnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych („PSZOK”). - obsługa bieżąca zgłoszeń mieszkańców, w szczególności bieżąca aktualizacja wykazu obsługiwanych nieruchomości, sporządzanie raportów, sprawozdań i rozliczeń, - kierowania pojazdami specjalistycznymi służącymi do wykonania zamówienia; b) w zakresie części 2 zamówienia: - obsługa bieżąca zgłoszeń mieszkańców, w szczególności bieżąca aktualizacja wykazu obsługiwanych nieruchomości, sporządzanie raportów, sprawozdań i rozliczeń, - kierowania pojazdami specjalistycznymi służącymi do wykonania zamówienia; (obowiązek ten nie dotyczy sytuacji, gdy prace te będą wykonywane samodzielnie i osobiście przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w postaci tzw. samozatrudnienia, jako podwykonawcy). 2.2. Szczegółowy sposób dokumentowania zatrudnienia ww. osób, uprawnienia Zamawiającego w zakresie kontroli spełniania przez Wykonawcę wymagań, o których mowa w art. 95 ust. 1 ustawy Pzp oraz sankcji z tytułu niespełnienia tych wymagań, rodzaju czynności niezbędnych do realizacji zamówienia, których dotyczą wymagania zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przez Wykonawcę lub podwykonawcę osób wykonujących czynności w trakcie realizacji zamówienia zawarte są w Projektach Umów. 3. INFORMACJE O ŚRODKACH KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ. 3.1. Maksymalny rozmiar plików przesyłanych za pośrednictwem „Formularzy do komunikacji” wynosi 150 MB (wielkość ta dotyczy plików przesyłanych jako załączniki do jednego formularza). 3.2. Minimalne wymagania techniczne dotyczące sprzętu używanego w celu korzystania z usług Platformy e-Zamówienia oraz informacje dotyczące specyfikacji połączenia określa § 12 Regulamin Platformy e-Zamówienia, a mianowicie: 3.2.1. W celu prawidłowego korzystania z usług Platformy e-Zamówienia wymagany jest: a) Komputer PC: - parametry minimum: Intel Core2 Duo, 2 GB RAM, HD, - zainstalowany jeden z poniższych systemów operacyjnych: MS Windows 7 lub nowszy, OSX/Mac OS 10.10, Ubuntu 14.04, - zainstalowana jedna z poniższych przeglądarek: Chrome 66.0 lub nowsza, Firefox 59.0 lub nowszy, Safari 11.1 lub nowsza, Edge 14.0 i nowsze, albo b) Tablet/Telefon: - parametry minimum: 4 rdzenie procesora, 2GB RAM, Android 6.0 Marshmallow, iOS 10.3, - przeglądarka Chrome 61 lub nowa 3.2.2. Dla skorzystania z pełnej funkcjonalności może być konieczne włączenie w przeglądarce obsługi protokołu bezpiecznej transmisji danych SSL, obsługi Java Script oraz cookies; 3.2.3. Specyfikacja połączenia, formatu przesyłanych danych oraz kodowania i oznaczania czasu odbioru danych: a) specyfikacja połączenia – formularze udostępnione są za pomocą protokołu TLS 1.2, b) format danych oraz kodowanie: formularze dostępne są w formacie HTML z kodowaniem UTF-8, c) oznaczenia czasu odbioru danych: wszelkie operacje opierają się o czas serwera i dane zapisywane są z dokładnością co do sekundy. 4. Szczegółowe informacje o środkach komunikacji elektronicznej zawiera Rozdział 11 SWZ. 5. Ofertę składa się, pod rygorem nieważności, w formie elektronicznej w formatach danych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1557 ze zm.), z zastrzeżeniem formatów, o których mowa w art. 66 ust. 1 ustawy Pzp, z uwzględnieniem rodzaju przekazywanych danych. Zamawiający preferuje w szczególności następujące formaty przesłanych danych: .pdf, .docx, zip. (zamawiający dopuszcza także format RAR). 6. Szczegółowe informacje dotyczące RODO zawiera Rozdział 22 SWZ. 7. Nie ma wymogu wnoszenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy. 8. Szczegółowe warunki dotyczące postępowania o udzielenie zamówienia publicznego są określone w SWZ, która zawiera szczegółowe informacje dotyczące przedmiotu zamówienia, warunków postępowania o udzielenie zamówienia (pełny opis procedury), warunków uczestnictwa wykonawców w postępowaniu, kryteriów oceny ofert oraz wszelkie informacje potrzebne do prawidłowego sporządzenia i złożenia oferty przez wykonawców. 9. Specyfikacja warunków zamówienia wraz z załącznikami dostępna jest na stronie internetowej prowadzonego postępowania, o której mowa w pkt. 1.2 SWZ. 10. Numeracja przywołana w pkt 2.1.4 ogłoszenia o zamówieniu wynika z numeracji przyjętej w SWZ.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Odbieranie bezpośrednio z nieruchomości, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych wytwarzanych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Ryki położonych w granicach administracyjnych Miasta Ryki (Sektor I) oraz odbieranie, transport i zagospodarowanie odpadów ze stacjonarnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych („PSZOK”).
Beschreibung: 1. W zakresie podstawowym szacuje się około 2510,89 Mg zgodnie z podziałem: − 1821,88 Mg - ilość odpadów komunalnych, którą Zamawiający przewiduje do odebrania od właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Ryki położonych w granicach administracyjnych Miasta Ryki (Sektor I) w okresie realizacji zamówienia, − 689,01 Mg - ilość odpadów komunalnych, którą Zamawiający przewiduje do odebrania ze stacjonarnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych („PSZOK”) w okresie realizacji zamówienia. 2. Szczegółowy zakres i sposób realizacji przedmiotu zamówienia określa: 1) Opis przedmiotu zamówienia (OPZ) oraz Projekt umowy stanowiący (Załączniki Nr 2.1 do SWZ). 2) Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy (Dz. U. UE. L 2008. 312. 3). 3) Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1587 z późn. zm.). 4) Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 733). 5) Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska ( t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 647 z póź. zm.); 6) Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 573 ) 7) Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1004), 8) Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 809 ), 9) Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy gospodarowaniu odpadami komunalnymi (Dz. U. z 2009 r. Nr 104, poz. 868), 10) Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2020 r., poz. 10); 11) Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania oraz sposobu obliczania poziomu ograniczenia masy tych odpadów (Dz. U. 2017, poz. 2412). 12) Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2021 r., poz. 906 z późn. zm.) 13) Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 11 stycznia 2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (Dz. U. 2013, poz. 122). 14) Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych (Dz.U. 2021, poz. 1530) 15) Uchwała Nr XXI/349/2016 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 2 grudnia 2016 r. w sprawie uchwalenia „Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Lubelskiego do 2022”. 16) Uchwała Nr IV/98/2019 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 11 marca 2019 r. w sprawie przyjęcia „Aktualizacji Planu gospodarki odpadami dla województwa lubelskiego 2022 w zakresie wskazania miejsc spełniających warunki magazynowania odpadów dla zatrzymanych transportów odpadów”, 17) Uchwała Nr XXXVII/222/2020 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 24 listopada 2020 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Ryki (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego 2020, poz. 5867). 18) Uchwała Nr XXXVII/221/2020 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 24 listopada 2020 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego 2020, poz. 5866). 19) Uchwała Nr LII/323/2021 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 29 września 2021 r. zmieniająca regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Ryki (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego 2021, poz. 4101). 20) Uchwała Nr LII/322/2021 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 29 września 2021 r. zmieniająca uchwałę w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego 2021, poz. 4075). 21) Uchwały Nr XVI/94/2025 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 16 stycznia 2025 r. zmieniająca regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Ryki (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego 2025, poz. 494). 22) Uchwały Nr XVI/95/2025 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 16 stycznia 2025 r. zmieniająca uchwałę w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego 2025, poz. 495). 23) Uchwały Nr XX/126/2025 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 24 kwietnia 2025 r. zmieniająca regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Ryki (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego 2025, poz. 2413). 24) Uchwały Nr XX/127/2025 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 24 kwietnia 2025 r. zmieniająca uchwałę w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego 2025, poz. 2414).
Interne Kennung: część 1 zamówienia
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90513100 Hausmüllbeseitigung, 90533000 Verwaltung von Müllhalden
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 1. W zakresie objętym prawem opcji szacuje się zwiększenie zamówienia podstawowego do 20%, tj. maksymalnie o 502,18 Mg, zgodnie z podziałem: − dla nieruchomości zamieszkałych położonych w granicach administracyjnych Miasta Ryki (sektor I) maksymalnie o 364,38 Mg, − dla stacjonarnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych („PSZOK”) maksymalnie o 137,80 Mg. 2. W przypadku, gdy ilość odpadów przekazanych przez mieszkańców przekroczy ilość podstawową Zamawiający przekaże pisemną informację Wykonawcy o potrzebie realizacji prawa opcji w ramach realizacji umowy. Prawo opcji jest jednostronnym uprawnieniem Zamawiającego, z którego może, ale nie ma obowiązku skorzystać w ramach realizacji przedmiotu zamówienia – w okresie obowiązywania umowy. W przypadku nieskorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji Wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia z tego tytułu. Jeżeli Zamawiający skorzysta z prawa opcji, obowiązkiem umownym Wykonawcy jest wykonanie świadczenia w zakresie objętym wykorzystanym prawem opcji. Zamawiający ma prawo wielokrotnie korzystać z prawa opcji po zrealizowaniu zakresu podstawowego zamówienia – jednak do wyczerpania maksymalnego zakresu prawa opcji. Odbiór odpadów w ilości przekraczającej prawo opcji wymaga zmiany umowy. Uruchomienie opcji nie będzie wymagało zmiany umowy. O uruchomieniu opcji Zamawiający poinformuje Wykonawcę pisemnie w formie oświadczenia woli.
Los: LOT-0002
Titel: Odbieranie bezpośrednio z nieruchomości, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych wytwarzanych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Ryki położonych w granicach administracyjnych terenu wiejskiego Gminy Ryki (Sektor II).
Beschreibung: 1. W zakresie podstawowym szacuje się około 1375,74 Mg - ilość odpadów komunalnych, którą Zamawiający przewiduje do odebrania od właścicieli nieruchomości zamieszkałych w okresie realizacji zamówienia. 2. Szczegółowy zakres i sposób realizacji przedmiotu zamówienia określa: 1) Opis przedmiotu zamówienia (OPZ) oraz Projekt umowy stanowiący (Załącznik Nr 2.2 do SWZ). 2) Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy (Dz. U. UE. L 2008. 312. 3). 3) Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1587 z późn. zm.). 4) Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 733). 5) Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska ( t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 647 z póź. zm.); 6) Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 573 ) 7) Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1004), 8) Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 809 ), 9) Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy gospodarowaniu odpadami komunalnymi (Dz. U. z 2009 r. Nr 104, poz. 868), 10) Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2020 r., poz. 10); 11) Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania oraz sposobu obliczania poziomu ograniczenia masy tych odpadów (Dz. U. 2017, poz. 2412). 12) Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2021 r., poz. 906 z późn. zm.) 13) Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 11 stycznia 2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (Dz. U. 2013, poz. 122). 14) Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych (Dz.U. 2021, poz. 1530) 15) Uchwała Nr XXI/349/2016 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 2 grudnia 2016 r. w sprawie uchwalenia „Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Lubelskiego do 2022”. 16) Uchwała Nr IV/98/2019 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 11 marca 2019 r. w sprawie przyjęcia „Aktualizacji Planu gospodarki odpadami dla województwa lubelskiego 2022 w zakresie wskazania miejsc spełniających warunki magazynowania odpadów dla zatrzymanych transportów odpadów”, 17) Uchwała Nr XXXVII/222/2020 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 24 listopada 2020 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Ryki (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego 2020, poz. 5867). 18) Uchwała Nr XXXVII/221/2020 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 24 listopada 2020 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego 2020, poz. 5866). 19) Uchwała Nr LII/323/2021 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 29 września 2021 r. zmieniająca regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Ryki (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego 2021, poz. 4101). 20) Uchwała Nr LII/322/2021 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 29 września 2021 r. zmieniająca uchwałę w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego 2021, poz. 4075). 21) Uchwały Nr XVI/94/2025 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 16 stycznia 2025 r. zmieniająca regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Ryki (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego 2025, poz. 494). 22) Uchwały Nr XVI/95/2025 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 16 stycznia 2025 r. zmieniająca uchwałę w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego 2025, poz. 495). 23) Uchwały Nr XX/126/2025 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 24 kwietnia 2025 r. zmieniająca regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Ryki (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego 2025, poz. 2413). 24) Uchwały Nr XX/127/2025 Rady Miejskiej w Rykach z dnia 24 kwietnia 2025 r. zmieniająca uchwałę w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego 2025, poz. 2414).
Interne Kennung: część 2 zamówienia
Beschreibung der Optionen: 1. W zakresie objętym prawem opcji szacuje się zwiększenie zamówienia podstawowego do 20%, tj. maksymalnie o 275,15 Mg 2. W przypadku, gdy ilość odpadów przekazanych przez mieszkańców przekroczy ilość podstawową Zamawiający przekaże pisemną informację Wykonawcy o potrzebie realizacji prawa opcji w ramach realizacji umowy. Prawo opcji jest jednostronnym uprawnieniem Zamawiającego, z którego może, ale nie ma obowiązku skorzystać w ramach realizacji przedmiotu zamówienia – w okresie obowiązywania umowy. W przypadku nieskorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji Wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia z tego tytułu. Jeżeli Zamawiający skorzysta z prawa opcji, obowiązkiem umownym Wykonawcy jest wykonanie świadczenia w zakresie objętym wykorzystanym prawem opcji. Zamawiający ma prawo wielokrotnie korzystać z prawa opcji po zrealizowaniu zakresu podstawowego zamówienia – jednak do wyczerpania maksymalnego zakresu prawa opcji. Odbiór odpadów w ilości przekraczającej prawo opcji wymaga zmiany umowy. Uruchomienie opcji nie będzie wymagało zmiany umowy. O uruchomieniu opcji Zamawiający poinformuje Wykonawcę pisemnie w formie oświadczenia woli.