See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: HP203/26 Medrad automaattiruiskujen kulutustarvikkeet
Beschreibung: Hankinnan kohteena olevat tarvikkeet ovat laitesidonnaisia Varsinais-Suomen hyvinvointialueen omistamiin Medrad automaattiruiskuihin. Automaattiruiskuja käytetään varjo- ja tehosteaineen tarkkaan sekä hallittuun annosteluun tietokonetomografia-, magneetti- ja angiografiatutkimuksissa silloin, kun tutkimuksen tai toimenpiteen suorittaminen edellyttää varjo- tai tehosteaineen käyttöä. Laitevalmistaja on ilmoittanut, että laitteessa voidaan käyttää ainoastaan heidän valmistamiaan tarvikkeita. Tarvikkeiden ainoa mahdollinen toimittaja on Bayer Oy. Suorahankinnan perusteena on hankintalain 40 §:n 2 momentin 2 kohta teknisestä tai yksinoikeuden suojaamiseen liittyvästä syystä vain tietty toimittaja voi toteuttaa hankinnan; lisäedellytyksenä on, että järkeviä vaihtoehtoisia tai korvaavia ratkaisuja ei ole eikä kilpailun puuttuminen johdu hankinnan ehtojen keinotekoisesta kaventamisesta.
Interne Kennung: 629610
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
5. Los
Los: LOT-0000