657722-2026 - Wettbewerb
Finnland – Softwarepaket und Informationssysteme – Taloushallinon ja -suunnittelun järjestelmäkokonaisuuden ja siihen liittyvien palveluiden hankinta Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen palvelutarpeisiin
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Taloushallinon ja -suunnittelun järjestelmäkokonaisuuden ja siihen liittyvien palveluiden hankinta Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen palvelutarpeisiin
Beschreibung: Hankintayksikkö, Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue, pyytää Tarjouksia seuraavasta hankintakokonaisuudesta; Taloushallinon ja -suunnittelun järjestelmäkokonaisuuden sekä siihen liittyvien palveluiden hankintakokonaisuudesta. Hankinnan kohde on jaettu neljään pääosaan: - Taloushallinon ja -suunnittelun järjestelmäkokoisuuden käyttöoikeudet - Taloushallinon ja -suunnittelun järjestelmäkokoisuuden tuki- ja ylläpitopalvelut sovitussa laajuudessa - Täydentävät asiantuntijapalvelut erikseen tilattaviin asiantuntijatyön tehtäviin, kuten esimerkiksi järjestelmäkokonaisuuden jatkokehittäminen ja koulutusten järjestäminen - Taloushallinnon ja -suunnittelun järjestelmäkokonaisuuden toimitus- ja käyttöönottoprojekti, joka sisältää järjestelmäkokonaisuuden toimituksen ja käyttöönoton, siihen liittyvien tuki- ja ylläpitopalveluiden käyttöönoton sekä Tilaajan olemassa olevien tietojen konversion ja migraation uuteen järjestelmäkokonaisuuteen. Hankinnan kohde hankitaan hankintayksikön tarpeisiin sekä sellaisten hankintayksikön tytäryritysten tarpeisiin, jotka täyttävät hankintalaissa tarkoitetun sidosyksikön määritelmän. Selvyyden vuoksi todetaan, ettei hankintailmoituksen julkaisuhetkellä hankintayksiköllä ole tällaisia sidosyksiköitä. Sidosyksiköitä voidaan kuitenkin perustaa myöhemmin esimerkiksi tilanteessa, jossa hyvinvointialue yhtiöittäisi osan toiminnastaan. Hankintakokonaisuus sisältää ratkaisukokonaisuuden toimituksen, ratkaisun tuki- ja ylläpitopalvelut, jatkokehityksen sekä asiantuntijapalvelut. Tarjoajan tulee tarjota kokonaisuutta. Osatarjouksia ei hyväksytä. Vaihtoehtoisia tarjouksia ei hyväksytä. Tarjouspyyntöasiakirjat ovat suomen kielellä ja tarjous tulee antaa suomen kielellä. Hankintakokonaisuuden tarkemmat tiedot ja vaatimukset tarjouspyynnössä ja tarjouspyynnön liitteissä, erityisesti Liite 1 Hankinnan kohteen kuvaus, Liite1.2 Pakolliset vaatimukset ja Liite 1.3 Pakolliset tekniset vaatimukset sekä Liite 1.4 Integraatiolistaus, jossa on ilmoitettu tarjottavien palveluiden vähimmäis- ja laatuvaatimukset. Hankinnassa noudatetaan hankintalakia 1397/2016. Menettelytapana on EU-kynnysarvon ylittävä avoin menettely.
Interne Kennung: HYVAEP/6678/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinta kilpailutetaan käyttämällä avointa menettelyä, jossa hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen. Lain julkisista hankinnoista nojalla hankintayksiköllä on velvollisuus hylätä puutteelliset, tarjouspyynnön vastaiset tai myöhästyneenä saapuneet tarjoukset. Tarjouksen on oltava voimassa kuusi (6) kuukautta tarjouksen viimeisestä mahdollisesta jättöpäivämäärästä lukien. Hankintayksikkö ei maksa korvausta kyseessä olevan tarjouksen tekemisestä. Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). Hankintayksikkö pidättää oikeuden hylätä kaikki tarjoukset, mikäli tarjoushinnat ovat yleistä hintatasoa selvästi korkeammat, ylittävät hankkeelle varatun budjetin tai tarjoukset ovat hankintayksikölle ilmeisen epäedullisia. Hankintasopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluessa siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätös perusteluineen tiedoksi. Hankinta käsitellään kokonaishankintana. Hankintaa ei ole jaettu osiin, koska Tilaajalle Ratkaisun tulee olla tarkoituksenmukaisesti yhteentoimiva, sisäisesti integroitu kokonaisuus, ja integraatiovastuun jääminen Tilaajalle ei riskienhallinnan ja sopimushallinnan näkökulmasta ole järkevää. Tarjous tulee toimittaa sähköisen tarjousportaalin kautta, tarjouspyynnössä annetun määräajan puitteissa, vastuu tarjouksen saapumisesta määräajassa on Palveluntarjoajalla (Hallintolaki 17 § ). Tarjouksen tulee olla voimassa tarjouspyynnössä mainittuun määräaikaan saakka. Tarjous tulee toimittaa tarjouspyynnössä pyydetyssä muodossa ja sen tulee sisältää kaikki edellytetyt liitteet ja muu aineisto. Määräajan jälkeen tai muulla tavalla toimitettuja tarjouksia ei oteta huomioon. Hankintamenettelyn eteneminen pääpiirteissään: - tarjousten vastaanottaminen - tarjoajien soveltuvuuden ja tarjousten arviointi - käyttötapausdemot ja tarjousten vertailu - päätöksenteko - sopimuksen allekirjoitus
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48442000 Finanzsystemsoftwarepaket, 48800000 Informationssysteme und Server, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000
657722-2026 - Competition
Finland – Software package and information systems – Taloushallinon ja -suunnittelun järjestelmäkokonaisuuden ja siihen liittyvien palveluiden hankinta Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen palvelutarpeisiin
Contract or concession notice – standard regime
Supplies - Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifierHYVAEP/6678/2026
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Additional nature of the contractServices
Main classification (cpv): 48000000 Software package and information systems
Additional classification (cpv): 48442000 Financial systems software package, 48800000 Information systems and servers, 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
5. Lot
LotLOT-0000