657796-2026 - Ergebnis
Finnland – Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte – Lääkinnällisen kuntoutuksen yksilölliset apuvälineet
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lääkinnällisen kuntoutuksen yksilölliset apuvälineet
Beschreibung: Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala pyytää tarjouksia lääkinnällisen kuntoutuksen yksilöllisistä apuvälineistä ja niihin liittyvistä palveluista. Helsingin kaupunki vastaa julkisen sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimen palvelujen tuottamisesta ja järjestämisestä alueellaan. Tähän hankintaan liittyvä palvelu pohjautuu terveydenhuoltolain (1326/2010) säännöksiin ja lakisääteiseen järjestämisvastuuseen. Hankinta sisältää sekä tavara- että palveluhankintaa. Palvelun lopputuloksena asiakas saa käyttöönsä valmiin apuvälineen, jonka on täytettävä lääkinnällisistä laitteista annetun lain (719/2021) mukaiset vaatimukset ja niitä koskevat EU-asetukset (EU) 2017/745 lääkinnällisistä laitteista (MD-asetus). Tarjouskilpailun tavoitteena on perustaa hankinnasta puitejärjestely Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialan käyttöön. Hankinta on jaettu viiteen (5 ) osa-alueeseen: -Osa-alue 1: Tukipohjalliset ja neurologiset tukipohjalliset -Osa-alue 2: Erityisjalkineet -Osa-alue 3: Nilkka- jalkateräortoosit ja polvi-nilkka-jalkateräortoosit -Osa-alue 4: Alaraajan proteesit -Osa-alue 5: Yläraajan proteesit Hankinnan kohteet ja palvelun sisältö on kuvattu tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa. Helsingin kaupungin sosiaali- ja terveystoimiala ei sitoudu mihinkään hankintamääriin, vaan tuotteita tilataan tarpeen mukaan. Hankinnan kohteeseen voi kuulua vähäisessä määrin myös muita sopimuksen kohteena oleviin tuoteryhmiin kuuluvia apuvälineitä, joita ei ole tässä tarjouspyynnössä erikseen mainittu, ja joita tilataan muuhun hankinnan kohteena olevaan valikoimaan nähden satunnaisesti. Tähän hankintamenettelyyn perustuvien sopimusten suunniteltu sopimuskausi alkaa sopimusten allekirjoituksesta ja päättyy 31.8.2028, jonka jälkeen sopimuksia voidaan tilaajan niin päättäessä jatkaa kahdella (2) enintään yhden (1) vuoden mittaisella optiokaudella.
Interne Kennung: HEL 2026-004769
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33183000 Orthopädische Hilfsmittel, 33183200 Orthopädische Prothesen, 33196000 Medizinische Hilfsmittel, 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1. Tukipohjalliset ja neurologiset tukipohjalliset
Beschreibung: Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala pyytää tarjouksia tukipohjallisista sekä neurologisista tukipohjallisista. Tukipohjalliset ja neurologiset tukipohjalliset myönnetään asiakkaalle lääkinnällisen kuntoutuksen apuvälineenä maksusitoumuksella. Hankinta sisältää sekä tavara- että palveluhankintaa. Palvelun lopputuloksena asiakas saa käyttöönsä valmiin apuvälineen. Tukipohjallisia hankitaan tarpeen mukaan. Osa-alue 1 käsittää seuraavat hankinnan kohteet: - Tukipohjalliset - Neurologiset tukipohjalliset (FO-pohjalliset) Hankinnan kohteet on kuvattu tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa. Tarjoajan tulee tarjota kaikkia osa-alueen hankinnan kohteita voidakseen osallistua tarjouskilpailuun. Tarjouskilpailun tavoitteena on perustaa hankinnasta puitejärjestely Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialan käyttöön.
Interne Kennung: 1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33183000 Orthopädische Hilfsmittel, 33196000 Medizinische Hilfsmittel, 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 3. Nilkka-jalkateräortoosit ja polvi-nilkka-jalkateräortoosit
Beschreibung: Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala pyytää tarjouksia yksilöllisistä nilkka- ja jalkateräortooseista ja polvi-nilkka-jalkateräortooseista. Nilkka-jalkateräortooseja ja polvi-nilkka-jalkateräortooseja hankitaan aikuisille ja lapsille tarpeen mukaan. Nilkka- jalkateräortoosit ja polvi-nilkka-jalkateräortoosit myönnetään asiakkaalle lääkinnällisen kuntoutuksen apuvälineenä maksusitoumuksella. Hankinta sisältää sekä tavara- että palveluhankintaa. Palvelun lopputuloksena asiakas saa käyttöönsä valmiin apuvälineen. Osa-alue 3 käsittää seuraavat hankinnan kohteet: - Submalleolaarinen nilkka-jalkateräortoosi - Supramalleolaarinen nilkka-jalkateräortoosi - Staattinen niveletön nilkka-jalkateräortoosi - Dynaaminen nilkka-jalkateräortoosi vapaalla nivelellä - Dynaaminen nilkka-jalkateräortoosi plantaarifleksiorajoituksella - Dynaaminen nilkka-jalkateräortoosi dorsifleksiorajoituksella - Dynaaminen nilkka-jalkateräortoosi plantaari- ja dorsifleksiorajoituksella - Dynaaminen nilkka-jalkateräortoosi yksitoimisella jousiavusteisella nivelellä - Dynaaminen nilkka-jalkateräortoosi kaksitoimisella jousiavusteisella nivelellä - Lyhyt tukisidos - Lyhyt tukisidos holkkikiinnityksellä - Staattinen niveletön nilkka-jalkateräortoosi yökäyttöön sekä - Polvi-nilkka-jalkateräortoosi vapaalla tai liikerajoitetulla nilkkanivellä ja vapaalla tai lukittavalla polvinivelellä - Polvi-nilkka-jalkateräortoosi yksitoimisella jousiavusteisella nilkkanivelellä - Polvi-nilkka-jalkateräortoosi kaksitoimisella jousiavusteisella nivelellä - Pitkä tukisidos lukittavalla polvinivelellä - Pitkä tukisidos vapaalla polvinivelellä - Pitkä tukisidos holkkikiinnityksellä ja lukittavalla polvinivelellä - Pitkä tukisidos holkkikiinnityksellä ja vapaalla polvinivelellä Lisäksi hankinta sisältää nilkka-jalkateräortooseihin ja polvi-nilkka-jalkateräortooseihin liittyviä pakollisia lisätuotteita, joista Tarjoaja ilmoittaa hinnat (hintaliite), mutta joita ei oteta mukaan hintavertailuun. Hankinnan kohteet on kuvattu tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa. Tarjoajan tulee tarjota kaikkia osa-alueen hankinnan kohteita sekä ilmoittaa hinnat pakollisille lisätuotteille voidakseen osallistua tarjouskilpailuun. Tarjouskilpailun tavoitteena on perustaa hankinnasta puitejärjestely Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialan käyttöön.
Interne Kennung: 3-1
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue 2. Erityisjalkineet
Beschreibung: Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala pyytää tarjouksia erityisjalkineista. Erityisjalkineet myönnetään asiakkaalle lääkinnällisen kuntoutuksen apuvälineenä maksusitoumuksella. Hankinta sisältää sekä tavara- että palveluhankintaa. Palvelun lopputuloksena asiakas saa käyttöönsä valmiin apuvälineen. Erityisjalkineita hankitaan tarpeen mukaan. Osa-alue 2 käsittää seuraavat hankinnan kohteet: - muunnellut valmisjalkineet (asiakkaan omaan jalkineeseen tehtävä korotus) - ortopediset valmisjalkineet, - ortopediset mittajalkineet - yksilöllisesti valmistetut ortopediset jalkineet. Hankinnan kohteet on kuvattu tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa. Tarjoajan tulee tarjota kaikkia osa-alueen hankinnan kohteita voidakseen osallistua tarjouskilpailuun. Tarjouskilpailun tavoitteena on perustaa hankinnasta puitejärjestely Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialan käyttöön.
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0004
Titel: Osa-alue 4. Alaraajan proteesit
Beschreibung: Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala pyytää tarjouksia mekaanisista alaraajaproteeseista. Mekaanisia alaraajaproteeseja myönnetään asiakkaalle lääkinnällisen kuntoutuksen apuvälineenä maksusitoumuksella. Hankinta sisältää sekä tavara- että palveluhankintaa. Palvelun lopputuloksena asiakas saa käyttöönsä valmiin apuvälineen. Mekaanisia alaraajaproteeseja hankitaan tarpeen mukaan. Osa-alue 4 käsittää seuraavat hankinnan kohteet: -Jalkaterän osaproteesit -Säären käyttöproteesit -Säären kylpyproteesit -Polven eksartikulaatioproteesit -Reiden käyttöproteesit -Reiden kylpyproteesit - Mekaanisten alaraajaproteesien korjaukset ja huollot Lisäksi hankinta sisältää mekaanisiin alaraajaproteeseihin liittyviä pakollisia lisätuotteita, joista Tarjoaja ilmoittaa hinnat (hintaliite), mutta joita ei oteta mukaan hintavertailuun. Hankinnan kohteet on kuvattu tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa. Tarjoajan tulee tarjota kaikkia osa-alueen hankinnan kohteita sekä ilmoittaa hinnat pakollisille lisätuotteille voidakseen osallistua tarjouskilpailuun. Tarjouskilpailun tavoitteena on perustaa hankinnasta puitejärjestely Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialan käyttöön.
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Osa-alue 5. Yläraajan proteesit
Beschreibung: Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala pyytää tarjouksia kosmeettisista ja mekaanisista yläraajaproteeseista Kosmeettisia ja mekaanisia yläraajaproteeseja myönnetään asiakkaalle lääkinnällisen kuntoutuksen apuvälineenä maksusitoumuksella. Hankinta sisältää sekä tavara- että palveluhankintaa. Palvelun lopputuloksena asiakas saa käyttöönsä valmiin apuvälineen. Kosmeettisia ja mekaanisia yläraajaproteeseja hankitaan tarpeen mukaan. Osa-alue 5 käsittää seuraavat hankinnan kohteet: -Osakämmenproteesit 06 18 03 (sisältäen sormiproteesit) -Kyynärvarsiproteesit 06 18 09 -Olkavarsiproteesit 06 18 15 -Mekaanisten yläraajaproteesien korjaukset ja huollot -Pakolliset lisätuotteet Hankinnan kohteet on kuvattu tarkemmin tarjouspyyntöasiakirjoissa. Tarjoajan tulee tarjota kaikkia osa-alueen hankinnan kohteita sekä ilmoittaa hinnat pakollisille lisätuotteille voidakseen osallistua tarjouskilpailuun. Tarjouskilpailun tavoitteena on perustaa hankinnasta puitejärjestely Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialan käyttöön.
Interne Kennung: 5-4