657872-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Wärmedämmarbeiten – Execuție lucrări pentru obiectivul de investitii “Creșterea performanței energetice a unităților de învățământ în Municipiul Baia Mare – Colegiul Tehnic George Barițiu”, str. Culturii nr. 8, Baia Mare, județul Maramureș
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Execuție lucrări pentru obiectivul de investitii “Creșterea performanței energetice a unităților de învățământ în Municipiul Baia Mare – Colegiul Tehnic George Barițiu”, str. Culturii nr. 8, Baia Mare, județul Maramureș
Beschreibung: Execuție lucrări pentru obiectivul de investitii “Creșterea performanței energetice a unităților de învățământ în Municipiul Baia Mare – Colegiul Tehnic George Barițiu”, str. Culturii nr. 8, Baia Mare, județul Maramureș Se urmărește atingerea următoarelor obiective:  îmbunătățirea condițiilor de desfășurare a procesului educativ;  crearea unui microclimat corespunzător și plăcut pentru elevi, cadre didactice și toate persoanele care iși desfăsoară activitatea în complexul școlar;  reducerea emisiilor poluante generate de producerea, transportul și consumul de energie;  reducerea cheltuielilor cu încălzirea spațiilor pe perioada de iarnă, reducerea costurilor cu climatizarea pe perioada de caniculă, respectiv cu intreținerea clădirilor;  susținerea creșterii economice și contracararea efectelor negative pe care criza internațională actuală o poate avea asupra sectorului energetic. Se vor putea solicita clarificări până cel mai târziu cu 20 zile anterior datei limita de depunere oferte. Se va răspunde la clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere oferte.
Interne Kennung: 3627692/L19/2024
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45321000 Wärmedämmarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectivul general vizează creșterea eficienței energetice a Colegiului Tehnic George Barițiu din Municipiul Baia Mare, în vederea reducerii consumurilor energetice mari. Obiectivele specifice ale proiectului sunt: 1. Cresterea eficientei energetice in cladirile publice, 2. Scaderea consumului anual de energie primara, 3. Scaderea consumului anual specific de energie pentru incalzire, 4. Scaderea anuala a emisiilor echivalent CO2, 5. Gestionarea inteligenta a energiei si utilizarea energiei din surse regenerabile Valoarea totală estimată a achiziției este: 10.456.729,08 lei fără TVA, astfel: Cap. 4. Cheltuieli pentru investiţia de bază 10.269.493,60 lei fără TVA 4.1. Construcţii şi instalaţii 8.786.497,87 lei fără TVA 4.2 Montaj utilaje tehnologice, echipamente tehnologice si functionale 540.273,74 lei fără TVA 4.3. Utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale care necesită montaj 942.721,99 lei fără TVA Cap. 5. Alte Cheltuieli 187.235,48 lei fără TVA 5.1. Organizare de şantier 187.235,48 lei fără TVA
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten