658382-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Erdbewegungsarbeiten – Lucrari de linii necesare pentru redeschiderea circulatiei feroviare pe linia CF 703 Galati-Barlad, afectata de calamitatile naturale din perioada 14-15 septembrie 2024 (proiectare şi execuție)
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lucrari de linii necesare pentru redeschiderea circulatiei feroviare pe linia CF 703 Galati-Barlad, afectata de calamitatile naturale din perioada 14-15 septembrie 2024 (proiectare şi execuție)
Beschreibung: C.F.R. desfăşoară activităţi de interes public naţional în scopul realizării transportului feroviar public şi al satisfacerii nevoilor de apărare a ţării şi are, în principal, ca obiect de activitate: a) gestionarea infrastructurii feroviare şi punerea acesteia la dispoziţie operatorilor de transport feroviar, în condiţiile legii; b) dezvoltarea şi modernizarea infrastructurii feroviare din România în concordanţă cu standardele europene, în scopul asigurării compatibilităţii şi interoperabilităţii cu sistemul de transport feroviar european; c) organizarea, planificarea, coordonarea şi controlul activităţilor de administrare, exploatare, întreţinere şi reparare a infrastructurii feroviare; d) desfăşurarea activităţilor industriale şi de servicii conexe pentru asigurarea funcţionarii infrastructurii feroviare; e) gestionarea patrimoniului auxiliar feroviar. Linia de cale ferată Galati-Barlad este o linie secundară care face parte din infrastructura publică neinteroperabilă a CNCF “CFR” SA şi este închiriată către SC TFIN SRL Cluj Napoca. Linia este neelectrificată şi are o lungime de 109 km. În perioada 14-15 septembrie 2024 au avut loc căderi de precipitaţii cu caracter excepţional, ducând la producerea de torenţi pe versanţii adiacenți văilor râurilor Chineja şi Juravat. Aceste viituri au condus la inundarea jonelor joase şi revărsarea apelor peste digurile de protecţie. Terasamentul liniei CF a fost inundat în puncte cuprinse între km. 33+000 (staţia Foltești) şi km. 102+100, cu afectarea gravă a infrastructurii feroviare. Achiziția are ca scop proiectarea și execuția lucrărilor aferente obiectivului ”Lucrări de linii necesare pentru redeschiderea circulaţiei feroviare pe linia CF 703 Galaţi-Bârlad, afectată de calamităţile naturale din perioada 14-15 septembrie 2024”, în vederea redeschiderii circulației feroviare pe această linie.Principalul obiectiv preconizat este redeschiderea circulaţiei feroviare pe tronsonul cuprins între staţiile de cale ferată Folteşti şi Bârlad. În total se vor proiecta şi executa lucrările stabilite ca fiind necesare pe o lungime de 13.200 ml, care includ: Drumuri tehnologice şi platforme; Demontare suprastructură existentă; Pregătire teren de bază pentru terasament (nivelare, compactare, umpluturi cu materiale locale); Realizare umpluturi în corpul terasamentului cu materiale necoezive C IV.1; Aşternere geotextile de separaţie; Realizarea substratului căii din balast spălat de râu; Remontarea suprastructurii cu materialele recuperate, înlocuirea şinelor rupte, completarea cu piatră spartă nouă şi traverse SB la poza de 1667 buc./ km; Lucrări tehnologice la linii (buraj, profilare şi stabilizare); Aducerea terenului la forma iniţială. Durata contractului este de 67 de luni, din care: - 7 luni durata de realizare propriu-zisă (1 luna proiectare, 3 luni avizare documentatie tehnica și 3 luni execuția lucrărilor); - 60 luni perioada de garanție Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu 10 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire în a 6-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnătură electronică extinsă.
Interne Kennung: 15567497_2024_;PAAPD1511461
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45112500 Erdbewegungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Achiziția are ca scop proiectarea și execuția lucrărilor aferente obiectivului ”Lucrări de linii necesare pentru redeschiderea circulaţiei feroviare pe linia CF 703 Galaţi-Bârlad, afectată de calamităţile naturale din perioada 14-15 septembrie 2024”, în vederea redeschiderii circulației feroviare pe această linie. Principalul obiectiv preconizat este redeschiderea circulaţiei feroviare pe tronsonul cuprins între staţiile de cale ferată Folteşti şi Bârlad. În total se vor proiecta şi executa lucrările stabilite ca fiind necesare pe o lungime de 13.200 ml, care includ: Drumuri tehnologice şi platforme; Demontare suprastructură existentă; Pregătire teren de bază pentru terasament (nivelare, compactare, umpluturi cu materiale locale); Realizare umpluturi în corpul terasamentului cu materiale necoezive C IV.1; Aşternere geotextile de separaţie; Realizarea substratului căii din balast spălat de râu; Remontarea suprastructurii cu materialele recuperate, înlocuirea şinelor rupte, completarea cu piatră spartă nouă şi traverse SB la poza de 1667 buc./ km; Lucrări tehnologice la linii (buraj, profilare şi stabilizare); Aducerea terenului la forma iniţială. Indicatori minimali ai obiectivului: - Drumuri tehnologice cu lăţimea de 3 m, inclusiv readucerea terenului la starea iniţială după finalizarea lucrărilor: 4.000 ml; - Demontare suprastructură cf: 13.200 ml - Demontare aparate de cale: 6 buc.; - Lucrări de săpătură în ampriza pentru decolmatare şi eliminare aluviuni şi materiale necorespunzătoare terasamentului: 18.500 mc; - Umplutură cu material coeziv pentru realizarea umpluturilor până la cota terenului natural: 19.000 mc; - Geotextil de separaţie: 95.000 mc; - Umplutură cu material necoeziv pentru realizarea umpluturilor în corpul terasamentului: 120.000 mc; - Realizarea substratului căii din balast spălat de râu: 24.750 mc; - Montare suprastructură c.f. cu materiale rezultate din demolare, cu completare de traverse, material mărunt şi sină SB şi piatră spartă nouă: 13.200 ml; - Montare aparate de cale cu materiale rezultate din demontare, cu completare de traverse, material mărunt, şină SB, piatră spartă nouă: 6 bucăţi; - Protejarea taluzurilor cu pământ vegetal şi inierbare: 41.800 mp. Valoarea estimată a achiziţiei este de 48.685.000,00 lei fără TVA repartizată astfel: - cheltuieli pentru proiectare →1.417.000,00 lei fără TVA; - cheltuieli pentru execuție → 47.224.000,00 lei fără TVA; - cheltuieli pentru organizarea de șantier → 44.000,00 lei fără TVA Nota: Valoarea estimativă a contractului nu include sumele aferente provizionului „Cheltuieli diverse și neprevăzute”. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări / informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu 10 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu cel puțin 6 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnătură electronică extinsă.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45234100 Bauarbeiten für Eisenbahnlinien, 71319000 Gutachterische Tätigkeit, 71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen