2. Verfahren
Verfahren
Titel: Metsänviljelytaimet toimitus alkaen 2028
Beschreibung: Metsähallitus Metsätalous Oy pyytää tarjouksia metsänviljelytaimien toimituksista Pohjanmaa-Kainuun alueen Suomussalmen metsätiimin ja Lapin alueen Keski- ja Itä-Lapin metsätiimien alueille. Määrät (kpl/vuosi) on merkitty hankinnan osiin. Taimien toimitukset alkaen keväällä 2028. Taimet tulee kasvattaa ja toimittaa liitteen 2 Taimien toimitus- ja laatuvaatimukset mukaisesti.
Interne Kennung: MH 7861/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa on kyse EU kynnysarvon ylittävästä hankinnasta, johon sovelletaan ajantasaistettua lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Tarjous ja kaikki sen liitteet on laadittava suomen kielellä. Tarjouksen voi tehdä yhteen tai useampaan hankintaerään. Hankintaeriä ei voi jakaa. Valinta tehdään hankintaerittäin. Hankintapäätös lähetetään asianosaisille sähköisesti
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 03452000 Bäume
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Hankintaerä 1. Suomussalmen metsätiimi. Toimitus 2028-2029 (+optio 2v.)
Beschreibung: ks. hankinnan kuvaus
Interne Kennung: 1-0
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Sopimuskauden toimitusmäärä voi alittua enintään 10 % tai ylittyä enintään 10 % tarjouspyynnön mukaisesta toimitusmäärästä ilman, että siitä tarvitsee sopia kirjallisesti erikseen. Taimien toimitusmäärää voidaan sopimuskaudella kasvattaa sopijapuolten yhteisellä kirjallisella sopimuksella korkeintaan 30 % tarjouspyynnön mukaisesta määrästä. Metsähallitus Metsätalous Oy:llä on oikeus jatkaa sopimusta 2 optiovuodella.
Los: LOT-0002
Titel: Hankintaerä 2. Lappi, Keski- ja Itä-Lapin metsätiimit. Toimitus 2028-2029 (+optio 2v.)
Interne Kennung: 2-1
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: MH 7861/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 03452000 Trees
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: ks. hankinnan kuvaus
Internal identifier: 1-0
Options:
Lot: LOT-0002
Internal identifier: 2-1