658518-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Osallistumispyyntö, Liminka-Oulu kaksoisraide, rakentamissuunnittelu Liminka-Kempele
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Osallistumispyyntö, Liminka-Oulu kaksoisraide, rakentamissuunnittelu Liminka-Kempele
Beschreibung: Toimeksiantoon kuuluu Liminka-Oulu kaksoisraiteen rakentamissuunnittelu välille Liminka-Kempele perustuen ratasuunnitelmaan. Suunnitteluun kuuluu mm.: - Uuden kaksoisraiteen radan geometria- ja rakennesuunnittelu välille Liminka-Kempele - Rakenteiden geotekninen suunnittelu - Rakenteiden kuivatussuunnittelu - Uusien siltojen (10 kpl) rakentamissuunnittelu. Allintien aks ei kuulu toimeksiantoon - Rumpujen (9 kpl) rakentamissuunnittelu sis. tilapäisratkaisu esikuormituspenkereiden kohdalla - Alueen ympäristösuunnittelu (mm. melu- ja tärinäsuojaus, pohjavesi, happamat sulfaattimaat) - Vahvavirtasuunnittelu, joka sisältää valaistuksen ja vaihteenlämmitysten rakentamissuunnittelun - Sähköratasuunnittelu välille Liminka-Oulu - Yhteensovitus turvalaitesuunnitelmien, peltosalaojien muutossuunnitelmien ja lähijunaliikenteen asemien (geometria, sähkörata) osalta Tarkempi kuvaus toimeksiannon sisällöstä ja rajauksista on esitetty tarjouspyynnön liitteissä. Optiona työnaikainen suunnittelu vuosille 2028, 2029, 2030, 2031 ja 2032.
Interne Kennung: VÄYLÄ/4512/Vv-02.01.00/2026
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Optio sisältää työnaikaisen suunnittelun vuosille 2027, 2028, 2029, 2030 ja 2031. Tilaaja voi lunastaa option kokonaan tai vuosikohtaisesti.
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: VÄYLÄ/4512/Vv-02.01.00/2026
Type of procedure: Restricted
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Options: