See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Verisuonten kannatinnauhat, suntit, verisuonikatetrit ja -sondit
Beschreibung: HUS-yhtymä pyytää tarjouksia verisuonikirurgiassa käytettävistä verisuonten kannatinnauhoista, sunteista, verisuonikatetreista ja verisuonisondeista. Hankinta on jaettu neljään pääosa-alueeseen, joista kukin sisältää useampia alaosa-alueita. Tarjouskilpailussa pyydetään tarjouksia mm. seuraavista tuoteryhmistä: - Verisuonten kannatinnauhat ja -instrumentit - Suntit - Verisuonikatetrit - Verisuonisondit Tarjoaja voi jättää tarjouksen yhteen tai useampaan hankinnan osa-alueeseen. Tarjouksen jättäminen yksittäisiin alaosa-alueisiin on sallittua. Osa-alueet sekä osa-alueita koskevat tuotteet ja vaatimukset on kuvattu tarkemmin liitteessä 1. Tuote- ja hintalomake. Hankinnan kohteeseen sisältyvät myös tarjottuihin tuotteisiin liittyvät lisätuotteet, kuten lisäkoot ja -tarvikkeet, jotka ilmoitetaan liitteessä 1. Sopimuskaudella voidaan lisäksi hankkia hankinnan ennakoidun arvon mukaisesti sopimuksen kohteena oleviin tuoteryhmiin kuuluvia tuotteita, joita ei ole yksilöity tuoteliitteessä. Katso tarkemmat tiedot tarjouspyynnön liitteenä olevasta sopimusluonnoksesta. Tavoitteena on kilpailutuksen avulla saada valikoimiin riittävä määrä tuotteita kattamaan erilaiset potilastarpeet ja että tuotteiden toimitusvarmuus on hyvä ja tuotteita on saatavilla, kun niitä tarvitaan. Sopimus on voimassa määräaikaisena kaksi (2) vuotta vuotta, minkä jälkeen se on voimassa toistaiseksi. Kyseessä on useamman hankintayksikön yhteishankinta, joka toteutetaan hankintarenkaana. Tässä tarjouspyynnössä pyydettyjä tuotteita tulevat käyttämään: HUS-yhtymä (HUS), Kymenlaakson hyvinvointialue ja Päijät-Hämeen hyvinvointialue. Ks. tarkemmat tiedot tarjouspyynnön liitteessä Sopimusluonnos. Hankinnan ennakoitu kokonaisarvo (alv 0 %) on yhteensä noin 920 000 euroa laskettuna 48 kk ajanjaksolle. Kyse on arviosta, eikä hankintayksikkö sitoudu ilmoitettuihin euromääriin ja tarjouspyynnössä ilmoitettuihin, toteutuneisiin kulutusmääriin. Lopulliset tilausmäärät voivat olla ilmoitettua suurempia tai pienempiä. HUSin osuus hankinnan ennakoidusta arvosta on noin 848 000 euroa, Kymenlaakson osuus hankinnan ennakoidusta arvosta on noin 20 000 euroa ja Päijät-Hämeen osuus hankinnan ennakoidusta arvosta on noin 52 000 euroa. Osa tuotteista on kaupintavarastotuotteita. Ne otetaan käyttöön toimittajan vastuulla olevasta tilaajan tiloissa sijaitsevasta varastosta tai toimittaja toimittaa ne mukanaan toimenpiteeseen. Tuotteet tilataan HUSin tilausjärjestelmästä. Hankintapäätöksen jälkeen tarjottuja tuotteita ei lähtökohtaisesti voi vaihtaa toisiksi. Julkisen hankintamenettelyn lähtökohtana on tarjouksen lopullisuus (hankintalaki 74 § ja oikeuskäytäntö). Lisäksi hankintalain 136 § määrää, ettei sopimuksia saa olennaisesti muuttaa (tuotteiden vaihtaminen toisiksi katsottaisiin olennaiseksi muutokseksi). Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: HUS 019-2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta, ja hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n tarkoittama avoin menettely. TARJOUSTEN KÄSITTELY Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Pyytää ja tarkastaa kilpailun voittajan/voittajien soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset 6. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 7. Solmii sopimuksen valitun/valittujen tarjoajien kanssa. TARJOUSKILPAILUSSA KÄYTETTÄVÄ KIELI Hankinta-asiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Mikäli tarjoaja tarvitsee dokumentit muulla kielellä, tarjoaja vastaa itse käännättämisestä ja sen kustannuksista. Tarjoukset on laadittava muilta osin suomen kielellä, paitsi tuotteisiin sekä niiden valmistukseen ja jakeluun liittyvät kuvaukset, tuote-esitteet, sertifikaatit, todistukset ja vastaavat hyväksytään myös englanninkielisinä. RINNAKKAISET TARJOUKSET Rinnakkaiset tarjoukset ovat sallittuja. Mikäli tarjoaja antaa rinnakkaisen tarjouksen, niin tarjoajan tulee tehdä rinnakkainen tarjous siten, että se täyttää tarjouspyynnön kaikki vaatimukset ja tarjouksen mukana vaaditut liitteet. Rinnakkainen tarjous on aina erillinen oma tarjouksensa. Rinnakkaisia tarjouksia saa antaa enintään yhden (1) kappaleen.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: 1.1 Verisuonen kannatinnauha (Vessel loops) kapea
Beschreibung: Kuvaus hankittavasta tuotteesta on tarjouspyynnön liitteessä 1. Tuote- ja hintalomake. Hankintasopimus on voimassa kaksi (2) vuotta, minkä jälkeen se on voimassa toistaiseksi.
Interne Kennung: 1.1-0
Haupteinstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
Los: LOT-0002
Titel: 1.2 Verisuonen kannatinnauha (Vessel loops) leveä
Interne Kennung: 1.2-1
Los: LOT-0003
Titel: 1.3 Verisuonen kannatininstrumentit (vein holder)
Interne Kennung: 1.3-2
Los: LOT-0004
Titel: 2.1 Carotis-suntit, setit (multipack)
Interne Kennung: 2.1-3
Los: LOT-0005
Titel: 2.2 Carotis-suntit, yksittäin pakatut
Interne Kennung: 2.2-4
Los: LOT-0006
Titel: 3.1 Embolektomiakatetrit, perinteiset
Interne Kennung: 3.1-5
Los: LOT-0007
Titel: 3.2 Embolektomiakatetrit, over-the-wire
Interne Kennung: 3.2-6
Los: LOT-0008
Titel: 3.3 Okluusiokatetrit
Interne Kennung: 3.3-7
Los: LOT-0009
Titel: 3.4 REBOA-katetrit (resuskitatiivinen aortan hätäsulkupallo)
Interne Kennung: 3.4-8
Los: LOT-0010
Titel: 3.5 Trombektomiakatetrit (mekaaniset)
Interne Kennung: 3.5-9
Los: LOT-0011
Titel: 3.6 Trombektomiakatetrit, mekaaniset avokirurgiset
Interne Kennung: 3.6-10
Los: LOT-0012
Titel: 3.7 Rekanalisaatio- / re-entry katetrit
Interne Kennung: 3.7-11
Los: LOT-0013
Titel: 4.1 Verisuonisondit
Interne Kennung: 4.1-12