658739-2026 - Ergebnis
Finnland – Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung – JÄLKI-ILMOITUS Laboratorioanalyysipalvelujen hankinta kasvi-, maa-, lanta- ja lannoitevalmistenäytteistä Luonnonvarakeskukselle
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: JÄLKI-ILMOITUS Laboratorioanalyysipalvelujen hankinta kasvi-, maa-, lanta- ja lannoitevalmistenäytteistä Luonnonvarakeskukselle
Beschreibung: Luonnonvarakeskus (Luke) pyytää tarjoustanne laboratorioanalyysipalveluista tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnan kohde on jaettu neljään (4) eri osa-alueeseen seuraavasti: 1. Laboratorioanalyysipalvelut kasvinäytteistä 2. laboratorioanalyysipalvelut maanäytteistä - viljavuusanalyysit 3. Laboratorioanalyysipalvelut lannasta 4. Laboratorioanalyysit lannoitevalmisteista Osa-alueessa 1 osatarjoukset ovat sallittuja ja osa-alueessa jokaiseen analyysiin valitaan yksi (1) toimittaja, jolta analyysi sopimusajalla tilataan. Osa-alueissa 2-4 valitaan kaikkiin osa-alueisiin etusijajärjestykseen kaksi (2) toimittajaa, joilta analyysejä voidaan sopimusajalla tilata. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä 3 Analytiikan laatutaulukko ja liitteessä 4 Palvelunkuvaus.
Interne Kennung: LUKE/1776/02.10.01.00.06.02/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1. HANKINNASTA ILMOITTAMINEN JA HANKINTAMENETTELY Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta, jossa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, myöhemmin hankintalaki). Hankinnasta on julkaistu [ennakkoilmoitus ja] hankintailmoitus internet-osoitteessa www.hankintailmoitukset.fi. Hankinnasta tullaan tekemään myös jälki-ilmoitus. 2. TARJOUSTEN KÄSITTELY Tarjousten avaamisen jälkeen suoritetaan tarjousten tarkastus ja arviointi tarjouspyynnön kriteerien mukaisesti. Tarjousten avaustilaisuus ei ole julkinen. 2.1 Tarjoajaa koskevien vaatimusten tarkistus Tarjousten käsittelyssä tarkastetaan, täyttävätkö tarjoajat tarjoajan rekisteröitymiselle, taloudelliselle ja rahoitukselliselle tilanteelle sekä tekniselle ja ammatilliselle pätevyydelle asetetut soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan tarjoaja, joka ei täytä asetettuja soveltuvuusvaatimuksia. Jos tarjoaja tai sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai edustus-, päätös tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on syyllistynyt johonkin hankintalain 80 §:ssä tarkoitettuun rikokseen, tarjoaja suljetaan tarjouskilpailusta. Lisäksi tarjouskilpailun ulkopuolelle voidaan sulkea tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä tarkoitettu harkinnanvarainen poissulkemisperuste. Jos tarjoaja kuitenkin hankintalain 82 §:n mukaisesti esittää näyttöä luotettavuudestaan siitä huolimatta, että sitä rasittaa 80 tai 81 §:ssä tarkoitettu poissulkemisperuste ja jos hankintayksikkö katsoo näytön ja luotettavuuden riittäväksi, tarjoajaa ei suljeta pois tarjouskilpailusta. 2.2 Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden arviointi Tarjottujen tuotteiden ja palveluiden on oltava tarjouspyynnön ja sen liitteiden sisällön mukaisia. Tarjoajan on vastattava kaikkiin vaadittuihin kohtiin ja liitettävä tarjoukseensa kaikki vaaditut todistukset/selvitykset. Tarjousten tarjouspyynnönmukaisuuden tarkistuksessa käytetään tarjousta kokonaisuudessaan. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoukset, jotka eivät ole tarjouspyynnön tai tarjousmenettelyn ehtojen mukaisia. 2.3 Tarjousten vertailu Tarjousten vertailu tehdään tarjouspyynnön kohdassa "Päätöksenteon perusteet" ilmoitetulla tavalla. 2.4 Hankintapäätös ja tiedoksianto Hankintapäätös lähetetään tiedoksi kaikille tarjoajille. Sopimus ei synny hankintapäätöksen tiedoksiannolla, vaan edellyttää erillistä kirjallista sopimusta. Sopimus voidaan allekirjoittaa aikaisintaan, kun sen allekirjoittamiselle ei ole hankintalaissa tarkoitettuja esteitä, kuten esimerkiksi täytäntöönpanokieltoa.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 73000000 Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1: Laboratorioanalyysipalvelut kasvinäytteistä
Beschreibung: Osa-alueen hankinnan kohteena on kemialliset analyysipalvelut kasvinäytteistä. Tarkempi kuvaus hankinnan kohteesta on esitetty tarjouspyynnössä ja tarjouspyynnön liitteissä 3 Analytiikan laatutaulukko ja 4 Palvelunkuvaus. Osa-alueessa on osatarjoukset sallittuja ja osa-alueessa valitaan yksi (1) toimittaja jokaiseen tuotteeseen.
Interne Kennung: 1-0
Haupteinstufung (cpv): 73111000 Forschungslabordienste
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 4: Laboratorioanalyysipalvelut lannoitevalmisteista
Beschreibung: Osa-alueen hankinnan kohteena on laboratorioanalyysit lannoitevalmisteista. Tarkempi kuvaus hankinnan kohteesta on esitetty tarjouspyynnössä ja tarjouspyynnön liitteissä 3 Analytiikan laatutaulukko ja 4 Palvelunkuvaus. Osa-alueeseen valitaan kaksi (2) toimittajaa etusijajärjestykseen.
Interne Kennung: 4-1
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue 2: Laboratorioanalyysipalvelut maanäytteistä - viljavuusanalyysit
Beschreibung: Osa-alueen hankinnan kohteena on viljavuusanalyysit maanäytteistä. Tarkempi kuvaus hankinnan kohteesta on esitetty tarjouspyynnössä ja tarjouspyynnön liitteissä 3 Analytiikan laatutaulukko ja 4 Palvelunkuvaus. Osa-alueeseen valitaan kaksi (2) toimittajaa etusijajärjestykseen.
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0004
Titel: Osa-alue 3: Laboratorioanalyysipalvelut lannasta
Beschreibung: Osa-alueen hankinnan kohteena on laboratorioanalyysit lannasta. Tarkempi kuvaus hankinnan kohteesta on esitetty tarjouspyynnössä ja tarjouspyynnön liitteissä 3 Analytiikan laatutaulukko ja 4 Palvelunkuvaus. Osa-alueeseen valitaan kaksi (2) toimittajaa etusijajärjestykseen.
Interne Kennung: 3