2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af fjernvarmeunits
Beschreibung: Udbuddet omhandler kontrakt om levering af fjernevarmeunits til opvarmning af arealer på op til ca. 300 m2, samt brugsvandsopvarmning svarende til en én-families bolig. Se nærmere beskrivelse af fjernvarmeunits omfattet af Kontrakten i de tilhørende bilag, herunder kravspecifikationen, jf. Bilag B.2. Kontrakten dækker indkøb af fjernvarmeunits til Aalborg Forsynings Varme+ ordning. Kontrakten udbydes som en én-leverandør aftale, hvor Ordregiver efter behov bestiller units til levering. Der foretages dermed ikke en opdeling af aftalen i delaftaler. Kontrakten har et omfang, der logistisk og praktisk mest optimalt dækkes med én leverandør, herunder også for at minimere eget ressourceforbrug. Endeligt har opgaven et mindre omfang og egner sig derfor ikke i en yderligere opsplitning.
Interne Kennung: 2024-2859
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Offentligt udbud
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42000000 Industrielle Maschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42511000 Wärmeaustauscher und Maschinen zum Verflüssigen von Luft oder anderen Gasen, 44115220 Heizungsinstallationsbedarf
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver har ret til at udnytte følgende optioner: a. Option 1: Forlængelse af Kontrakten med op til 1 år, hvor der forventeligt skal leveres op til 100 Fjernvarmeunits. b. Option 2: Forlængelse af Kontrakten med yderligere op til 1 år (efter udnyttelse af Option 1), hvor der forventeligt skal leveres op til 100 Fjernvarmeunits.