See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: KTP51/26 Endoskooppipesukoneet
Beschreibung: Hankinnan kohteena on taipuisien tähystimien pesua ja kemiallista desinfektioita varten käytettävät endoskooppipesukoneet. Yksiovisilla endoskooppipesukoneilla tulee pystyä pesemään kaksi gastro- tai kolonoskooppia yhtä aikaan. Lisäksi endoskooppipesukoneilla tulee voida pestä korkeintaan 2 endoskooppia kerrallaan. Endoskooppipesukoneella pitää pystyä pesemään endoskooppeja ilman, että ne profiloidaan yksittäin laitteelle. Endoskooppipesukoneiden tulee mahtua käytössä oleviin tiloihin: koneen leveys korkeintaan 910mm, koneen syvyysmitta 700-800mm ja koneen korkeusmitta korkeintaan 1700mm. Hankintayksikön tekemän markkinakartoituksen perusteella ainoastaan Olympus Finland Oy:n ETD Premium endoskooppipesukone täyttää edellä kuvatut toiminnalliset ja käytössä oleviin tiloihin liittyvät vaatimukset. Suorahankinnan perusteena on hankintalain 40 §:n 2 momentin 2 kohta teknisestä tai yksinoikeuden suojaamiseen liittyvästä syystä vain tietty toimittaja voi toteuttaa hankinnan; lisäedellytyksenä on, että järkeviä vaihtoehtoisia tai korvaavia ratkaisuja ei ole eikä kilpailun puuttuminen johdu hankinnan ehtojen keinotekoisesta kaventamisesta. Endoskooppipesukoneita hankitaan arviolta 4-5 sopimuskauden aikana. Sopimus on voimassa määräaikaisena ajalla 15.9.2026 - 31.8.2030, jonka jälkeen sopimus jatkuu toistaiseksi voimassaolevana.
Interne Kennung: 623456
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte
5. Los
Los: LOT-0000