See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Jälki-ilmoitus - Leikkausautomaatti
Beschreibung: HUS-yhtymä (jäljempänä "tilaaja" tai "hankintayksikkö") pyytää tarjouksia automaattisesta parafiiniblokkien leikkaus-, levitys/suoristus- ja kuivausjärjestelmän (jäljempänä "leikkausautomaatti") kokonaishankinnasta. Kokonaishankinta sisältää leikkausautomaatin toimitus ja käyttöönottoprojektin, huolto- ja tukipalvelut sekä tarjottuun leikkausautomaattiin liittyvät laitesidonnaiset kulutustarvikkeet ja lisätarvikkeet tarjouspyynnössä ja sen liitteissä tarkemmin kuvatuin ehdoin. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteissä. Leikkausautomaatti tulostaa näyte- ja tunnistetiedot lasille ja on integroitavissa olemassa olevaan LIS/LIMS-järjestelmään (MYLAB, MY+). Järjestelmä automatisoi koko prosessin: parafiiniblokin orientoinnin, leikkauksen säädettyyn paksuuteen, leikkeen siirron, suoristamisen lasille, venytyksen ja kuivauksen. Vakio-olosuhteiden varmistaminen mm. laitteen sisäisellä jäähdytyksellä ja säädettävät venytys- ja kuivauslämpötiloilla. Laitteen tulee sisältää turvallisuutta ja laatua parantavat ominaisuudet mm. automaattinen teränvaihto, paineenvalvonta, sekä parafiinijätteiden imurointi. Leikkausautomaatin LIS/LIMS-integraatio toteutetaan My+-järjestelmään HUS:n tietoverkon kautta (LAN). Parafiiniblokkien 2D-koodi luetaan ja sitä vastaava (CSV)-ohjetiedosto noudetaan My+-järjestelmästä, jonka perusteella määritellään leikkeen paksuus, leikemäärä, lasityyppi sekä tulostussisältö. Laite tulostaa automaattisesti lasiin halutut kentät ja 2D-koodin joka tarkkuudeltaan sellainen, että se on luettavissa digiskannereilla. Laitteen tulee mahdollistaa vähintään yhden leikkeen kiinnittäminen lasille. Lisäksi on toivottavaa, että samalle lasille voidaan kiinnittää kaksi leikettä tai vastaavia näytteitä samanaikaisesti. - Leikkausautomaatteja koskeva hankintasopimus tulee voimaan, kun molemmat sopijapuolet ovat sopimuksen allekirjoittaneet. Sopimus on voimassa, kunnes sopijapuolet ovat täyttäneet sopimusvelvoitteensa. - Laitesidonnaisia tarvikkeita koskeva sopimuskausi alkaa, kun molemmat Sopijapuolet ovat allekirjoittaneet Sopimuksen. Sopimus on voimassa toistaiseksi. Sopijapuoli voi kirjallisesti irtisanoa toistaiseksi voimassa olevan sopimuksen noudattaen kuuden (6) kuukauden irtisanomisaikaa. - Huoltosopimuksen voimassaolo alkaa, kun sopimus on allekirjoitettu ja jatkuu vuoden kerrallaan ellei jompikumpi osapuoli irtisano sopimusta. Sopimuksen irtisanomisaika on Tilaajan puolelta kolme (3) kuukautta ja Toimittajan puolelta kuusi (6) kuukautta ellei jompikumpi osapuoli irtisano sopimusta liitteen 1 sopimusehtojen mukaisesti. Tarjoaja hinnoittelee kokonaispalveluun kuuluvat tuotteet ja palvelut tarjouspyynnön liitteellä "Tuoteliite". Sopimuskaudella voidaan lisäksi hankkia hankinnan ennakoidun arvon mukaisesti sopimuksen kohteena oleviin tuoteryhmiin kuuluvia tuotteita, joita ei ole yksilöity tuoteliitteessä (ks. hankintasopimus). Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: HUS 095-2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta, ja hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n tarkoittama avoin menettely. TARJOUSTEN KÄSITTELY Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset 5. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 6. Pyytää ja tarkastaa kilpailun voittajan/voittajien soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset 7. Solmii sopimuksen valitun/valittujen tarjoajien kanssa. Kohdissa 2.-5. hankintayksikkö voi (i) valita tarjouskilpailun voittajaksi vertailukriteerien perusteella parhaaksi arvioidun tarjoajan, tai (ii) siirtyä neuvottelumenettelyyn. Neuvottelumenettelyyn voidaan siirtyä, jos: (i) tarjouskilpailussa ei ole saatu yhtään tarjouspyynnön mukaista tarjousta; (ii) yhtään tarjousta ei voida hyväksyä liian korkean hinnan tai muun syyn vuoksi; tai (iii) HUS katsoo tarpeelliseksi neuvotella tarjousten yksityiskohdista. Neuvotteluun kutsutaan kaikki määräaikaan mennessä tarjouksen jättäneet tarjoajat, jotka täyttävät soveltuvuutta koskevat ehdot. Neuvottelujen tavoitteena on päivittää alkuperäistätarjouspyyntöä siten, että neuvotteluihin valitut tarjoajat voivat jättää sen perusteella uudet tarjoukset. Neuvotteluja käydään tasapuolisesti kaikkien mukaan kutsuttujen tarjoajien kanssa HUSin määrittelemä aika. Neuvottelujen jälkeen HUS toimittaa kaikille neuvotteluissa mukana olleille tarjoajille päivitetyn tarjouspyynnön, jonka perusteella tarjoajat jättävät uudet tarjoukset. Uudet tarjoukset vertaillaan uudessa tarjouspyynnössä kuvattujen kriteerien mukaisesti ja tarjouskilpailun voittaja valitaan tämän vertailun perusteella. Kun tarjouskilpailun voittaja on valittu, HUS tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille. TARJOUSKILPAILUSSA KÄYTETTÄVÄ KIELI Hankinta-asiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Mikäli tarjoaja tarvitsee dokumentit muulla kielellä, tarjoaja vastaa itse käännättämisestä ja sen kustannuksista. Tarjoukset on laadittava muilta osin suomen kielellä, paitsi tuotteisiin sekä niiden valmistukseen ja jakeluun liittyvät kuvaukset, tuote-esitteet, sertifikaatit, todistukset ja vastaavat hyväksytään myös englanninkielisinä. RINNAKKAISET TARJOUKSET Rinnakkaiset tarjoukset eivät ole sallittuja. OSATARJOUKSET Osatarjoukset eivät ole sallittuja.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
5. Los
Los: LOT-0000