2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ramavtal ventilationsservice
Beschreibung: Upphandlingen avser ramavtal för entreprenadarbeten inom området ventilationsservice. Arbetena kommer att utföras efter avrop hos Filminstitutets lokaler Filmhuset på Gärdet och Filmarkivet i Rotebro. Se Allmänna föreskrifter för mer information.
Interne Kennung: SFI-2026-2198
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45331210 Installation von Lüftungsanlagen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Upphandlingen avser ramavtal för entreprenadarbeten inom området ventilationsservice. Arbetena kommer att utföras efter avrop hos Filminstitutets lokaler Filmhuset på Gärdet och Filmarkivet i Rotebro. Fakta lokalerna: Filminstitutet: Lokalen är K-märkt Byggmaterial: Platsgjuten betong Yta: ca 24 000 kvm Antal etage: 6 Antal studior: 4 Antal biografer: 3 Filmarkivet Rotebro Yta: ca 2500 kvm. Antal etage: 3 Ramavtal kommer att tecknas med två (2) entreprenören där avrop kommer att ske genom rangordning, se AFC.43. Beställaren förbehåller sig rätten att göra en separat upphandling vid avrop överstigande 500 000 SEK. Vid avrop kan Beställaren komma att utse någon av entreprenörerna som samordningsansvarig. Arbetena ska utföras enligt gällande regelverk, lagstiftning och branschspecifika regler och Arbetsmiljöverkets föreskrifter. Utöver arbetsledning ska samtliga installationsarbeten överses av entreprenörens arbetsledare. Där det krävs behörigheter för att utföra arbetena ska det utföras av behörig person med giltigt certifikat. Där det krävs behörigheter för utförande av arbeten ska dessa finnas i företaget som lämnar anbudet. Uppskattad inköpsvolym: Ca 1 000 000 SEK/år. Volymen är uppskattade och baserade på uppgifter från tidigare år. Beställaren garanterar inga volymer.
Interne Kennung: Ramavtal ventilationsservice
2. Procedure
Procedure
Title: Ramavtal ventilationsservice
Internal identifier: SFI-2026-2198
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45331210 Ventilation installation work
5. Lot
Lot: LOT-0001
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: SFI-2026-2198
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45331210 Installation av ventilation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001