659753-2026 - Ergebnis
Finnland – Elektroenzephalografen – Video-EEG-laitteisto
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Video-EEG-laitteisto
Beschreibung: Hankinnan kohteena on HUS-yhtymän (jäljempänä "Hankintayksikkö") neljä (4) video-EEG (VEEG)-laitteistoa (jäljempänä "VEEG-laitteisto" tai "Laitteisto"), joita käytetään aivosähkökäyrän (EEG) pitkäaikaisrekisteröintiin (LTM) videovalvonnassa vaikeaa epilepsiaa sairastavien ja epilepsiakirurgisessa harkinnassa olevien potilaiden tutkimuksissa. Lisäksi hankintaan sisältyy videokuvaus- ja valvontajärjestelmä (jäljempänä "Järjestelmä", joka mahdollistaa meneillään olevien tutkimusten seuraamisen ja laitteistojen kameroiden ohjaamisen useilta eri VEEG-valvontapisteiltä. Laitteisto hankitaan HUSin Uuteen lastensairaalan (ULS) Epilepsiamonitorointiyksikköön (EMU). Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä Hankinnan kohteen kuvaus. Hankinnan luonteesta johtuen toimitusaikojen pitävyydellä ja asennuksella on Tilaajalle olennainen merkitys. Valitun toimittajan on etukäteen toimitettava asennusaikataulu, sekä sitouduttava lopulliseen asennusaikatauluun. Uuden laitteiston asennus keskeyttää HUSin kliinisen toiminnan enintään kahdeksi (2) viikoksi. Tilaajan ensisijainen toive sulkuviikoksi on viikko 42 (12.-16.10.2026). Laitteiston tulee olla asennettuna ja käyttökunnossa 27.11.2026 mennessä (vko 48). Hankinnan tarkoituksena on korvata nykyisin käytössä oleva VEEG-laitteisto. Tarvittaessa käytössä olevan laitteiston osia tai ohjelmistolisenssejä voidaan hyödyntää uudessa järjestelmässä, mikäli ne ovat yhteensopivia. Tarjoukseen ei sisälly esiasennukseen tarvittavia rakennus-, sähkö- ja tietoliikennetöitä, jotka tilaaja hankkii erikseen HUS-kiinteistöjen kautta laitetoimittajan ohjeistuksen mukaan. Uuden lastensairaalan EMU-tiloihin on tehty kaapelointeja, joita voidaan hyödyntää uuden laitteiston asennuksessa soveltuvin osin. Varsinaisesta laiteasennuksesta vastaa laitetoimittaja. Asennukseen tarvittavat laitespesifit erityistarvikkeet (virtalähteet, muuntajat, kaapelit, telineet, liittimet, jne.) on sisällytettävä tarjoukseen. Hankintaan ei sisälly huoltosopimusta. Toimittajan on pystyttävä tarjoamaan huoltopalveluja, varaosia ja teknistä tukea laitteiden oletetun elinkaaren ajan (7 vuotta hankinnasta). Hankittaville laitteille takuuaikana julkaistavat ohjelmistopäivitykset (software/firmware updates) tulee sisältyä hankintahintaan. Myös laitteiden määräaikahuollot takuuaikana sisältyvät hintaan. Hankintayksikkö ei sitoudu tarjouspyynnössä ilmoitettuihin määriin. Lopulliset tilausmäärät voivat olla ilmoitettua suurempia tai pienempiä. Tarjottavan kokoonpanon tulee sisältää myös erillishinnoitellut pakolliset optiot (ks. hintaliite). Lisäksi tarjoukseen voi sisällyttää vapaaehtoisina optioina erillishintaisia ratkaisuja, jotka mahdollistavat tarjouspyynnössä mainittuja eduksi katsottavia ominaisuuksia, sekä ylimääräisiä laitekomponentteja varaosiksi tai järjestelmän laajentamiseksi esim. valvontapisteiden osalta. Pakollisten optioiden kustannukset huomioidaan laitekokonaisuuden vertailuhinnassa. Vapaaehtoisia optioita ei ole pakko tarjota, eikä niiden kustannuksia oteta mukaan vertailuhintaan, mutta niiden avulla voi saada lisäpisteitä tarjousten pisteytyksessä. Päätös optioiden hankkimisesta, hankkimatta jättämisestä tai lopulta hankittavasta lukumäärästä jää Tilaajalle.
Interne Kennung: HUS 153-2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta, ja hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n mukainen avoin menettely. Hankintalain 32 §:n mukaan hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen. TARJOUSTEN KÄSITTELY Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset; 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset; 2. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden; 3. Vertailee tarjoukset; 4. Pyytää tarvittaessa kilpailun voittajan soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset (mm. rikosrekisteriotteet); 5. Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi tarjouksen jättäneille; 6. Solmii sopimuksen valitun tarjoajan kanssa. Tämän jälkeen HUS voi (i) valita tarjouskilpailun voittajaksi vertailukriteerien perusteella parhaaksi arvioiduntarjoajan, tai (ii) siirtyä neuvottelumenettelyyn. Neuvottelumenettelyyn voidaan siirtyä, jos: (i) tarjouskilpailussa ei ole saatu yhtään tarjouspyynnön mukaista tarjousta; (ii) yhtään tarjousta ei voida hyväksyä liian korkean hinnan tai muun syyn vuoksi; tai (iii) HUS katsoo tarpeelliseksi neuvotella tarjousten yksityiskohdista. Neuvotteluun kutsutaan kaikki määräaikaan mennessä tarjouksen jättäneet tarjoajat, jotka täyttävät soveltuvuutta koskevat ehdot. Neuvottelujen tavoitteena on päivittää alkuperäistätarjouspyyntöä siten, että neuvotteluihin valitut tarjoajat voivat jättää sen perusteella uudet tarjoukset. Neuvotteluja käydään tasapuolisesti kaikkien mukaan kutsuttujen tarjoajien kanssa HUSin määrittelemä aika. Neuvottelujen jälkeen HUS toimittaa kaikille neuvotteluissa mukana olleille tarjoajille päivitetyn tarjouspyynnön, jonka perusteella tarjoajat jättävät uudet tarjoukset. Uudet tarjoukset vertaillaan uudessa tarjouspyynnössä kuvattujen kriteerien mukaisesti ja tarjouskilpailun voittaja valitaan tämän vertailun perusteella. Kun tarjouskilpailun voittaja on valittu, HUS tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille. TARJOUSKILPAILUSSA KÄYTETTÄVÄ KIELI Hankinta-asiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Mikäli tarjoaja tarvitsee dokumentit muulla kielellä, tarjoaja vastaa itse käännättämisestä ja sen kustannuksista. Tarjoukset on laadittava muilta osin suomen kielellä, paitsi tuotteisiin sekä niiden valmistukseen ja jakeluun liittyvät kuvaukset, tuote-esitteet, sertifikaatit, todistukset ja vastaavat hyväksytään myös englanninkielisinä. OSATARJOUKSET Osatarjouksia ei hyväksytä. RINNAKKAISET TARJOUKSET Rinnakkaisia tarjouksia ei hyväksytä.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33121100 Elektroenzephalografen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32323500 Video-Überwachungssystem, 33100000 Medizinische Geräte, 33195000 Patienten-Fernüberwachungssystem
5. Los
Los: LOT-0000