659823-2026 - Ergebnis
Schweden – Stromversorgungsunternehmen und zugehörige Dienste – Avtal med Elhandelsföretag/Elhandelsbolag för elleverans till Mälarhamnar
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Avtal med Elhandelsföretag/Elhandelsbolag för elleverans till Mälarhamnar
Beschreibung: Mälarhamnar AB avser att upphandla leverans av elenergi för Mälarhamnars totala energiförbrukning i Västerås och Köping fr.o.m. 2027-01-01. Mälarhamnar önskar s.k. spotleverans. Energibehovet för Mälarhamnar är beräknat till ca: 3 000 Mwh/ år. Se separat bilaga "Anläggningsförteckning Mälarhamnar daterad 2026-05-25"
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 65300000 Stromversorgungsunternehmen und zugehörige Dienste
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126093:Lot:1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Redovisning av olika optioner på miljövänlig el (Fossilfri el / Grön el).