659847-2026 - Vorankündigung – Direktvergabe
Finnland – Medizinische Geräte – HP201/26 Nemoto ja Ulrich varjoaineruiskujen kulutustarvikkeet
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: HP201/26 Nemoto ja Ulrich varjoaineruiskujen kulutustarvikkeet
Beschreibung: Hankinnan kohteena olevat tarvikkeet ovat laitesidonnaisia Varsinais-Suomen hyvinvointialueen omistamiin Nemoto ja Ulrich varjoaineruiskuihin. Varjoaineruiskuja käytetään varjoaineen tarkkaan ja hallittuun annosteluun tietokonetomografia- ja angiografiatutkimuksissa silloin, kun tutkimuksen tai toimenpiteen suorittaminen edellyttää varjoaineen käyttöä. Laitevalmistaja on ilmoittanut, että laitteissa voidaan käyttää ainoastaan heidän valmistamiaan tarvikkeita. Tarvikkeiden ainoa mahdollinen toimittaja on Medibay Oy. Suorahankinnan perusteena on hankintalain 40 §:n 2 momentin 2 kohta teknisestä tai yksinoikeuden suojaamiseen liittyvästä syystä vain tietty toimittaja voi toteuttaa hankinnan; lisäedellytyksenä on, että järkeviä vaihtoehtoisia tai korvaavia ratkaisuja ei ole eikä kilpailun puuttuminen johdu hankinnan ehtojen keinotekoisesta kaventamisesta.
Interne Kennung: 629177
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
5. Los
Los: LOT-0000