660382-2026 - Wettbewerb
Schweden – Beratungsdienste von Architekten – Ramavtal konsulttjänster Mark m.fl. 2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ramavtal konsulttjänster Mark m.fl. 2026
Beschreibung: Denna ramavtalsupphandling avser markkonsulttjänster och omfattar landskapsarkitekter, landskapsingenjörer, VA-konsulter, markkonsulter, trafikingenjörer samt dagvattenutredare. Uppdragen avser projektering för såväl nybyggnationer som ROT-arbeten. Vid behov ska Konsulten även kunna medverka och/eller vara behjälplig med kostnadsberäkning/-kalkyleringsuppdrag.
Interne Kennung: SISAB 2025/551
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71210000 Beratungsdienste von Architekten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71311220 Dienstleistungen im Straßenbau, 71321300 Beratung im Bereich Sanitärinstallation, 71420000 Landschaftsgestaltung
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Ramavtal konsulttjänster Mark m.fl. 2026
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: SISAB 2025/551
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71311220 Vägingenjörstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71420000 Landskapsarkitektur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001