660429-2026 - Wettbewerb
Finnland – Rechnungslegung und -prüfung – Tilintarkastuspalvelut - Turun yliopisto
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tilintarkastuspalvelut - Turun yliopisto
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Turun yliopiston sekä yliopistokonsernin tytäryhteisöjen ja säätiöiden tilintarkastuspalvelujen hankinta tarjouspyyntöasiakirjojen mukaan. Tilintarkastuspalveluihin kuuluu sekä yliopistolain 64 §:n mukainen lakisääteinen tilintarkastus että projektien ja hankkeiden tilintarkastus sekä täydentävinä palveluina neuvontapalveluita. Täydentävien palveluiden hankkiminen ei kuitenkaan saa vaarantaa tilintarkastuksen riippumattomuutta. Tilintarkastuksen sopimuskausi koskee tilikautta 2027 ja sen jälkeisiä tilikausia toistaiseksi. Konserniyhteisöjen ja säätiöiden tilintarkastajat valitaan muutoin yhtiöjärjestysten, säädeasiakirjojen sekä johtosäännön mukaisesti ja aikataulussa. Tilintarkastuksella tarkoitetaan asiakkaan kirjanpidon, tilinpäätöksen, toimintakertomuksen ja hallinnon tarkastamista kulloinkin voimassa olevien lakien mukaisesti sekä muita tässä hankinnan kohteen kuvauksessa mainittuja tilintarkastuspalveluita. Tilintarkastuksen palvelut voivat sisältää myös muita yliopiston tarvitsemia ns. täydentäviä palveluita. Tilintarkastuksen tuloksena annetaan tilintarkastajan lausunto (tilintarkastuslausunto, muu varmennuslausunto, ISRS 4400 mukainen lausunto tai muu lausunto), kertomus tai raportti. 1. Lakisääteinen tilintarkastus Julkisoikeudellisen yliopiston tilintarkastuksen toimittamiseen sovelletaan yliopistolain 64 §:n mukaisesti tilintarkastuslakia. Lain 64 §:n mukaan yliopistokollegio valitsee yliopistolle johtosäännössä määrätyn tarpeellisen määrän tilintarkastajia ja varatilintarkastajia. Vähintään yhden tilintarkastajista tulee olla JHT-tilintarkastaja tai tilintarkastusyhteisö, jonka päävastuullisen tilintarkastajan tulee olla JHT-tilintarkastaja ja vähintään yhden KHT-tilintarkastaja tai tilintarkastusyhteisö, jonka päävastuullisen tilintarkastajan tulee olla KHT-tilintarkastaja. Tilintarkastajien toimikausi jatkuu toistaiseksi. Toimikausi päättyy ja uuden tilintarkastajan toimikausi alkaa uuden tilintarkastajan valinnasta päättävän yliopistokollegion kokouksen päättyessä, jollei uutta tilintarkastajaa valittaessa päätetä toisin. Turun yliopiston johtosäännön 43 §:n mukaan yliopistokollegio valitsee yliopistolle yhden KHT-tilintarkastajan ja yhden JHT-tilintarkastajan. Toisen edellä mainituista tilintarkastajista edellytetään olevan tilintarkastusyhteisö. Tilintarkastajat valitaan toistaiseksi jatkuvaksi toimikaudeksi. Toimikausi päättyy ja uuden tilintarkastajan toimikausi alkaa uuden tilintarkastajan valinnasta päättävän yliopistokollegion kokouksen päättyessä, jollei uutta tilintarkastajaa valittaessa päätetä toisin. Tilintarkastajat toimittavat yliopiston tilintarkastuksen ja antavat tilintarkastuskertomuksen yliopistokollegiolle tilivuotta seuraavan huhtikuun loppuun mennessä. Yliopiston taloudellista asemaa kuvaa mm. liitteenä oleva vuoden 2025 toimintakertomus ja tilinpäätös. 2. Hankkeiden ja projektien tarkastus Yliopistolla on merkittävä määrä erilaisia täydentävän rahoituksen hankkeita/projekteja, joita rahoitetaan ulkopuolisin, joko julkisin tai yksityisin varoin. Rahoittajaehdoissa voidaan edellyttää hankkeen/projektin ulkopuolista ja riippumatonta tarkastusta. Pääsääntöisesti tarkastukset koskevat EU-rahoitteisia hankkeita sekä Suomen Akatemian ja Business Finland Oy:n rahoittamia hankkeita. Hankkeen tarkastustehtävän laajuus riippuu rahoittajan ehdoista sekä hankkeen rahallisesta arvosta ja kestosta. 2025 toimintakertomuksen sivulta 17 ilmenee täydentävän rahoituksen osuuden volyymit ja kasvu vuosilta 2020-2025. Vastaavasti sivulta ilmenee etenkin EU-rahoitteisten hankkeiden volyymit sekä muutostiedot suhteessa muuhun täydentävään rahoitukseen vuosina 2018-2025. Vuosittaisten tarkastettavien projektien määrä vaihtelee ja pääsääntöisesti riippuu siitä, minä vuonna projekti päättyy. Tämän lisäksi rahoitusehdoissa on usein myös euromääräisiä tarkastuspisteitä, jolloin menojen saavuttaessa tietyn euromäärän tarkastusvelvollisuus aktualisoituu. Tarkastukset tulee tehdä rahoittajan määrittämässä laajuudessa ja aikataulussa. 3. Neuvontapalvelut Yliopisto saattaa hankkia sopimuskauden aikana myös erilaisia tilintarkastuksen ja taloushallinnon neuvontapalveluja, sekä tilintarkastusta täydentäviä muita palveluita (kuten veropalvelut, tilintarkastusta tukevat lakipalvelut) vähäisessä määrin. Näiden täydentävien palveluiden hankkiminen ei kuitenkaan saa vaarantaa tilintarkastuksen riippumattomuutta. Hankinnan kohdetta ja yleisen tason vaatimuksia on lisäksi kuvattu liitteellä 1. Hankintaan sovelletaan muilta osin JYSE 2025 Palvelut ehtoja.
Interne Kennung: 619236
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Avoin menettely toteutetaan Julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain EU-kynnysarvon avointa menettelyä koskevien määräysten mukaisesti ja kyseistä lainsäädäntöä muutoin noudattaen
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79210000 Rechnungslegung und -prüfung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79200000 Dienstleistungen im Bereich Rechnungslegung und -prüfung sowie Steuerwesen, 79212300 Pflichtbetriebsrevision
5. Los
Los: LOT-0000
660429-2026 - Competition
Finland – Accounting and auditing services – Tilintarkastuspalvelut - Turun yliopisto
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 619236
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79210000 Accounting and auditing services
Additional classification (cpv): 79200000 Accounting, auditing and fiscal services, 79212300 Statutory audit services
5. Lot
Lot: LOT-0000