See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Executie lucrări pentru obiectivul ,,Construire locuințe pentru tineri in Municipiul Vaslui”
Beschreibung: Achiziție lucrări pentru obiectivul de investiții: ”Construire locuințe pentru tineri in Municipiul Vaslui” , in conformitate cu documentatia de atribuire Termenul limita pentru care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare va fi de 12 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20 zile.
Interne Kennung: 3337532_2024_PAAPD1451526
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: În cadrul investiției se propune realizarea a 5 imobile de locuințe pentru tineri, construcții supraterane si independente, cu regim de înălțime parter si 4 etaje si forma dreptunghiulara in plan, care presupune execuția lucrărilor de: -Infrastructura: Sistemul de fundare: Fundația clădirilor se va realiza sub forma unui radie, cu grosimea de 60 cm, realizat din beton clasa C30/37 armat cu bare independente de otel beton BST500C; Canal tehnic: Acesta se va realiza sub cota 0,00, sub forma unei cutii rigide din beton armat. Pereții canalului vor fi de 25 cm grosime. - Suprastructura: - Structura de rezistenta a clădirii este alcătuita din: Cadre din beton armat monolit – stâlpi si grinzi; Placi din beton armat monolit (cu grosimea de 15 cm); Scara din beton arma; Închideri exterioare din blocuri ceramice cu goluri verticale de 30 cm grosime; Compartimentări din blocuri ceramice cu goluri verticale de 25 cm, 20 cm si 15 cm grosime. - Acoperișul: Tipul: șarpantă; Material folosit: lemn ecarisat; - Instalații: - Instalații electrice: Tablouri electrice cu distribuție; Circuite electrice de prize monofazice; Instalația de legare la pământ care este de tip TN-S in conformitate cu Normativul I7; Instalații de iluminat de securitate; Instalații de protecție împotriva supratensiunilor atmosferice. - Instalații sanitare; Alimentare cu apa rece potabila si apa calda a punctelor de consum prevăzute; Prepararea apei calde se va realiza prin intermediul unui boiler de 1000 L cu acumulare ce funcționează cu agent termic de la centrala termica. In serie se va lega un boiler bivalent ce funcționează cu agent termic de la panourile solare; Panouri solare: varianta de utilizare recomandata este cea cu boiler bivalent, pompa de circulație si panou electronic de comanda. Acest tip de panou solar se utilizează la sisteme solare complexe pentru apa calda tot timpul anului si pentru aport la încălzirea locuințelor toamna, iarna si primăvara; Canalizarea apelor uzate menajere provenite de la punctele de consum; - Instalația termica a construcției va cuprinde ansamblul de echipamente pentru producerea agentului termic si prepararea apei calde menajere, corpuri de încălzire, armaturi si rețele de conectare a acestora, care asigura încălzirea spatiilor si confortul utilizatorilor construcției. - Amenajarea terenului; - Finisaje interioare - Finisaje exterioare - Realizarea împrejmuirilor, în conformitate cu Proiectul tehnic și cu Detaliile de execuție, Proiect nr. 471/2024 elaborat de SC CIVIL PROIECT SRL parte integrantă a documentației de atribuire. Valoarea estimată pentru care se va oferta este de: 49.022.507,41 lei fără TVA, fiind compusă după cum urmează (conform Devizului general): - 2.998.979,83 lei fără TVA – Amenajarea terenului; - 204.571,19 lei fără TVA – Cheltuieli pentru asigurare utilităților necesare obiectivului de investiții; -41.851.939,23 lei fără TVA – Construcții și instalații; -258.980,88 lei fără TVA – Montaj utilaje, echipamente tehnologice și funcționale; -3.219.105,00 lei fără TVA – Utilaje, echipamente tehnologice și funcționale care necesită montaj; - 135.000,00 lei fără TVA – Dotări; -262.171,32 lei fără TVA – Lucrări de construcții și instalații aferente organizării de șantier; - 91.759,96 lei fără TVA – Cheltuieli conexe organizării de șantier (conform HG 907/2016). Cheltuielile diverse și neprevăzute conform cap. 5.3 din Devizul general sunt în sumă de 4.557.664,25 lei fără TVA. NOTĂ: „ Cheltuielile diverse și neprevăzute” nu au fost incluse în calculul valorii estimate, însă au fost luate în calcul pentru determinarea procedurii aplicabile. Termenul limita pentru care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare va fi de 12 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20 zile.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen