661269-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Bauarbeiten für Sportanlagen – Executie Lucrari pentru obiectivului de investitii- „Complex multifuncțional - Sală Polivalentă municipiul Brașov, județul Brașov” Lucrari suplimentare - ID 3840
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Executie Lucrari pentru obiectivului de investitii- „Complex multifuncțional - Sală Polivalentă municipiul Brașov, județul Brașov” Lucrari suplimentare - ID 3840
Beschreibung: Executie Lucrari pentru obiectivului de investitii- „Complex multifuncțional - Sală Polivalentă municipiul Brașov, județul Brașov” Lucrari suplimentare - ID 3840 Valoarea estimată este de 45.475.713,11 lei, fără TVA, compusă din: -Capitolul 4 – Cheltuieli pentru investiţia de bază: 44.132.003,91 lei; -Capitolul 5 – Organizare de santier: 1.343.709,20 lei. Legenda AC - Autoritate contractantă ANAP - Agenția Națională pentru Achiziții Publice BCE - Banca Centrală Europeană Cciv - Codul civil CDS - Contract de servicii de dirigenție de șantier CE - Contract de execuție CF - Contract de furnizare CNI - Compania Națională de Investiții „C.N.I.” – S.A. CP - Contract de proiectare CPE - Contract de proiectare și execuție CPEAT - Contract de proiectare, execuție lucrări și asistență tehnică din partea proiectantului CS - Caiet de sarcini DA- Documentația de atribuire DALI - Documentația de avizare a lucrărilor de intervenții DTAC - Documentație tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de construire DTAD - Documentație tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de desființare GBE -Garanție de bună execuție GP -Garanție de participare HG - Hotărârea Guvernului HG 395/2016 - Normele metodologice aprobate prin H.G. nr. 395/2016 IFN - Instituție financiară nebancară IMM - Întreprindere mică și mijlocie Legea 98/2016 - Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice MDLPA - Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației OA - Ofertant asociat OE - Operator economic OI - Ofertant individual ONRC - Oficiul Național al Registrului Comerțului PF - Persoană fizică PFA - Persoană fizică autorizată PFIN - Propunere financiară PJ - Persoană juridică PNCIPS Programului național de construcții de interes public sau social PNRR - Planul Național de Redresare și Reziliență PT - Proiect tehnic de execuție PTH - Propunere tehnică PV - Proces-verbal Regulamentul (UE) 2022/576 Regulamentul (UE) 2022/576 al Consiliului din 8 aprilie 2022 de modificare a Regulamentului (UE) nr. 833/2014 privind măsuri restrictive având în vedere acțiunile Rusiei de destabilizare a situației în Ucraina S - Subcontractant SA - Serviciul Achiziții SEO -Serviciul Evaluare Oferte SF - Studiu de fezabilitate SPF - Studiu de prefezabilitate TS - Terț susținător Modificarea ctr. de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se face in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016. Modificarea ctr. in cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, in conformitate cu dispozitiile legii. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 12 zile. Autoritatea contractanta stabileste ca termenul limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare, este in a 6 a zi.
Interne Kennung: 14273221_2026_PAAPD1638596
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45212200 Bauarbeiten für Sportanlagen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Executie Lucrari pentru obiectivului de investitii- „Complex multifuncțional - Sală Polivalentă municipiul Brașov, județul Brașov” Lucrari suplimentare - ID 3840 Durata contractului este de 2040 zile (68 luni) și cuprinde:  execuție: 240 zile (8 luni);  perioada de garanție de bună execuție a lucrărilor: 1800 zile (60 luni). Nota: La calculul duratei pentru realizarea investiției s-a considerat că o lună are o medie de 30 de zile calendaristice.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten