661327-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Straßenarbeiten – Acord cadru: "Execuția lucrărilor de întrețineri, reparații, amenajări străzi, poduri și trafic rutier pentru municipiul Oradea, pe o perioadă de 4 ani: LOT 1 – Mal stâng Crișul Repede; LOT 2 - Mal drept Crișul Repede”
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord cadru: "Execuția lucrărilor de întrețineri, reparații, amenajări străzi, poduri și trafic rutier pentru municipiul Oradea, pe o perioadă de 4 ani: LOT 1 – Mal stâng Crișul Repede; LOT 2 - Mal drept Crișul Repede”
Beschreibung: Prezenta procedura de achizitie publica vizeaza incheierea unui acord-cadru având ca obiect: "Execuția lucrărilor de întrețineri, reparații, amenajări străzi, poduri și trafic rutier pentru municipiul Oradea, pe o perioadă de 4 ani, prin incheierea unui acord cadru: LOT 1 – Mal stâng Crișul Repede; LOT 2 - Mal drept Crișul Repede” Obiectivul general al acordului cadru vizează execuția lucrărilor de întreținere, reparații, amenajări străzi, poduri și trafic rutier pentru municipiul Oradea, pe malul stâng al Crișului Repede (Lot1) și pe malul drept al Crișului Repede (Lot2). Lucrările de execuție sunt cele descrise în caietele de sarcini pentru LOT 1/LOT2. Municipiul Oradea, amplasat la congruența a 5 bretele de drumuri naționale, la 13 km de frontiera Nord-Vestică a României - Vama Borș, are o rețea stradală formată dintr-un număr de 935 străzi în lungime totală de cca. 471,548 km, 668 străzi în lungime de cca. 353,808 km km sunt modernizate intregral sau pe tronsoane de stradă, iar 267 străzi în lungime de cca. 117,74 km sunt nemodernizate sau nu sunt modernizate pe întreaga lungime a străzii. Din numărul total de străzi: - un număr de 514 străzi și tronsoane de străzi, în lungime de aprox. 225,805 km sunt amplasate pe malul stâng al Crișului Repede (conform Anexei nr. 1 – LOT1 ). - un număr de 421 străzi și tronsoane de străzi, în lungime de aprox. 245,743 km sunt amplasate pe malul drept al Crișului Repede (conform Anexei nr. 1 – LOT2 ). Termenul pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11 a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Solicitarile de clarificari vor fi transmise in format editabil.
Interne Kennung: 4230487/2022/18
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233140 Straßenarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Execuția lucrărilor de întrețineri, reparații, amenajări străzi, poduri și trafic rutier pentru municipiul Oradea, pe o perioadă de 4 ani, prin incheierea unui acord cadru: • „LOT 1 – Mal stâng Crișul Repede”
Beschreibung: Execuția lucrărilor de întrețineri, reparații, amenajări străzi, poduri și trafic rutier pentru municipiul Oradea, pe o perioadă de 4 ani, prin incheierea unui acord cadru: • „LOT 1 – Mal stâng Crișul Repede” . Cod unic 4230487/2022/18 Întrucât activitatea de întreținere, reparații, amenajări stăzi, poduri și trafic rutier în municipiul Oradea este o activitate permanentă, care se desfășoară pe tot parcursul anului este necesară asigurarea continuității execuțiilor lucrărilor curente de întrețineri, reparații, amenajări în vederea asigurării condițiilor de circulație în siguranță, pentru confortul cetățenilor municipiului și respectiv, al tuturor participanților la trafic, atât pietoni, cât și mijloace auto. Din numărul total de străzi, un nmumăr de 514 străzi și tronsoane de străzi, în lungime de aprox. 225,805 km sunt amplasate pe malul stâng al Crișului Repede. Lucrările constau în executarea, conform cerințelor caietelor de sarcini regăsite în documentația de atribuire, astfel: 1. Întreținerea și Repararea îmbrăcăminților rutiere prin plombări și covorașe: 2. Întreținerea și Repararea străzilor nemodernizate, inclusive colectarea apelor pluviale; 3. Reparații trotuare; 4. Amenajare alei, trotuare, scuaruri; 5. Covoare asfaltice; 6. Lucrări la rețele de utilități 6.1. Lucrări la utilități rețele de apă - canal; 6.2. Lucrări la utilități rețele electrice 7. Lucrări de întreținere, reparații poduri; 8. Lucrări pentru siguranța circulației; 9. Montare demontare borduri; 10. Trafic rutier - Lucrări de întreținere și reparații trafic rutier, respectiv a mijloacelor de semnalizare rutieră. Tipurile de lucrări sunt cele descrise in caietul de sarcini pentru LOT 1. Pentru activitățile ce fac obiectul Lotului nr. 1 se va încheia un acord – cadru cu o durata de 4 ani, în baza caruia se vor incheia 8 contracte subsecvente. Estimări privind valoarea minimă și maximă a acordului-cadru și a contractelor subsecvente Lotului 1, conform Anexei nr. 8 din caietul de sarcini, sunt următoarele: • Val. estimată minimă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 56.722.689,15 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări, care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; • Val. estimată maximă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 113.445.378,31 lei fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări, care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; • Val. estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 7.090.336,14 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări, care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent; • Val. estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 14.180.672,27 lei fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări, care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent. Termenul pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11 a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Solicitarile de clarificari vor fi transmise in format editabil.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45221119 Bauarbeiten zur Erneuerung von Brücken, 45232130 Bau von Regenwasserrohrleitungen, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen
Los: LOT-0002
Titel: Execuția lucrărilor de întrețineri, reparații, amenajări străzi, poduri și trafic rutier pentru municipiul Oradea, pe o perioadă de 4 ani, prin incheierea unui acord cadru: • „LOT 2 - Mal drept Crișul Repede”
Beschreibung: Execuția lucrărilor de întrețineri, reparații, amenajări străzi, poduri și trafic rutier pentru municipiul Oradea, pe o perioadă de 4 ani, prin incheierea unui acord cadru: • „LOT 2 - Mal drept Crișul Repede”. Cod unic 4230487/2022/18 Întrucât activitatea de întreținere, reparații, amenajări stăzi, poduri și trafic rutier în municipiul Oradea este o activitate permanentă, care se desfășoară pe tot parcursul anului este necesară asigurarea continuității execuțiilor lucrărilor curente de întrețineri, reparații, amenajări în vederea asigurării condițiilor de circulație în siguranță, pentru confortul cetățenilor municipiului și respectiv, al tuturor participanților la trafic, atât pietoni, cât și mijloace auto. Din numărul total de străzi, un nmumăr de 421 străzi și tronsoane de străzi, în lungime de aprox. 245,743 km sunt amplasate pe malul drept al Crișului Repede. Lucrările constau în executarea, conform cerințelor caietelor de sarcini regăsite în documentația de atribuire, astfel: 1. Întreținerea și Repararea îmbrăcăminților rutiere prin plombări și covorașe: 2. Întreținerea și Repararea străzilor nemodernizate, inclusive colectarea apelor pluviale; 3. Reparații trotuare; 4. Amenajare alei, trotuare, scuaruri; 5. Covoare asfaltice; 6. Lucrări la rețele de utilități 6.1. Lucrări la utilități rețele de apă - canal; 6.2. Lucrări la utilități rețele electrice 7. Lucrări de întreținere, reparații poduri; 8. Lucrări pentru siguranța circulației; 9. Montare demontare borduri; 10. Trafic rutier - Lucrări de întreținere și reparații trafic rutier, respectiv a mijloacelor de semnalizare rutieră. 11. Pasaje pietonale subterane. Tipurile de lucrări sunt cele descrise in caietul de sarcini pentru LOT 2. Pentru activitățile ce fac obiectul Lotului nr. 2 se va încheia un acord – cadru cu o durata de 4 ani, în baza caruia se vor incheia 8 contracte subsecvente. Estimări privind valoarea minimă și maximă a acordului-cadru și a contractelor subsecvente Lotului 2, conform Anexei nr. 8 din caietul de sarcini, sunt următoarele: • Val. estimată minimă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 56.722.689,15 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări, care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; • Val. estimată maximă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 113.445.378,31 lei fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări, care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; • Val. estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 7.090.336,14 lei fără TVA, corespunzând cantităților minime de lucrări, care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent; • Val. estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 14.180.672,27 lei fără TVA, corespunzând cantităților maxime de lucrări care, ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent. Frecventa si valoarea contractelor ce urmeaza sa fie atribuite: 8 contracte subsecvente/lot, fiecare contract subsecvent avand o durata de 6 luni si valoarea estimativa maxima 14.180.672,27 lei fără TVA/LOT. Termenul pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11 a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Solicitarile de clarificari vor fi transmise in format editabil.
Interne Kennung: 2