661649-2026 - Ergebnis
Finnland – Baulanderschließung – Rakennuttamispalvelut ja työmaavalvonta 2026-2028 (+2)
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rakennuttamispalvelut ja työmaavalvonta 2026-2028 (+2)
Beschreibung: Keravan kaupunki kilpailuttaa rakennuttamis- ja valvontatöiden asiantuntijapalvelut puitejärjestelynä. Hankinta on jaettu neljään (4) osa-alueeseen: Osa-alue 1: Rakennuttamistehtävät Osa-alue 2: Rakennustöiden valvonta Osa-alue 3: LVIA-töiden valvonta Osa-alue 4: Sähkötöiden valvoja Hankinnassa perustetaan puitejärjestely, johon valitaan enintään 3 kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen tehnyttä toimittajaa per osa-alue. Tarjoajat asetetaan etusijajärjestykseen halvimman hinnan perusteella. Mikäli tarjousten vertailussa päädytään tasapisteisiin tai tarjousten hinnat ovat samat, ratkaistaan voittaja arvonnalla. Arvonta toteutetaan tilaajan toimesta siten, että kunkin tarjoajan nimi kirjoitetaan samankaltaiselle lapulle, jotka taitetaan ja sijoitetaan suljettuun arvontakulhoon. Kulhosta nostetaan yksi lappu puolueettomasti kahden henkilön läsnä ollessa. Arvonnasta laaditaan pöytäkirja. Rinnakkaisten tarjousten tekeminen on kiellettyä. Mikäli tarjoaja tekee rinnakkaisia tarjouksia, tarjousvertailussa huomioidaan ainoastaan viimeisin saapunut tarjous.
Interne Kennung: 15520
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Puitejärjestely tullaan toteuttamaan useamman toimittajan kesken seuraavilla toimittaja määrillä: Osa-alue 1: 3 toimittajaa Osa-alue 2: 3 toimittajaa Osa-alue 3: 3 toimittajaa Osa-alue 4: 3 toimittajaa Mikäli osa-aluekohtaisia tarjoajia on vähemmän, valitaan osa-alueelle kaikki vaatimukset täyttäneet tarjoajat, jotka ovat jättäneet osa-alueelle tarjouspyynnön mukaisen tarjouksen. Tarjoajien tulee toimittaa tarjoukset määräaikaan mennessä tämän tarjouspyynnön vaatimusten mukaisesti. Tarjoajien soveltuvuus ja tarjousten tarjouspyynnönmukaisuus tarkastetaan tämän tarjouspyynnön ehtojen mukaisesti. Ennen tarjousten toimittamisen määräaikaa on mahdollista esittää tarjouspalvelun kautta kysymyksiä, ja näihin kysymyksiin annetut vastaukset tulee ottaa huomioon tarjousta annettaessa tämän tarjouspyynnön vaatimuksia täsmentävinä vaatimuksina. Hankintapäätös muutoksenhakuosoituksineen lähetetään kaikille tarjoajille tiedoksi. Puitejärjestelystä tehdään erilliset puitesopimukset kunkin valitun toimijan kanssa. Kaupunkia sitova puitesopimus ei synny hankinnasta tehtävällä päätöksellä, vaan vasta kun erilliset puitesopimukset on allekirjoitettu. Sopimusten allekirjoitus on mahdollista vasta, kun hankintapäätös on lainvoimainen. Hankintapäätös perusteluineen annetaan tiedoksi kaikille asianosaisille. Puitejärjestelyn sisäiset tilausmenettelyt on avattu tarjouspyynnön liitteenä olevassa sopimusluonnoksessa. Tilaaja pidättää oikeuden kilpailuttaa suuremmat erillishankkeet tämän puitejärjestelyn ulkopuolelta. Tilaajalla on oikeus hankkia vastaavia palveluja erillisten hankesopimusten perusteella, edellyttäen että hankinnoissa noudatetaan hankintalainsäädäntöä ja sen periaatteita. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 70110000 Baulanderschließung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71520000 Bauaufsicht
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Rakennustöiden valvonta (tuntihinta)
Beschreibung: Talonrakennustöiden työmaavalvonnan tehtäväluettelo RT80392, RT103171 ja turvallisuuskoordinaattorin keskeiset tehtävät ja vastuut RatuTT 15-00877. Valvonnan tarkoituksena on urakkasopimusten mukaiset toteutuksen, rakentamisen laadun, työturvallisuuden sekä ajallisen ja taloudellisen toteutuksen valvonta työmaalla. Työmaavalvonnan tavoitteena on ennakoiva toiminta rakennuttajan edun valvomiseksi. Tehtäväalue käsittää rakennustyövalvonnan sekä mahdollisesti hankkeiden työturvallisuuskoordinaattorin tehtävät yllämainittuun tehtäväluetteloon perustuen.
Interne Kennung: Osa-alue 2-0
Haupteinstufung (cpv): 71315400 Gebäudeinspektion
Los: LOT-0002
Titel: LVIA-töiden valvonta (tuntihinta)
Beschreibung: Talotekniikkatöiden työmaavalvonnan tehtäväluettelo RT103172, RT80393. Talotekniikkatöiden (TATE) työmaavalvonnan tarkoituksena on rakennusten taloteknisten järjestelmien urakkasopimuksen mukaisen toteutuksen, laadun, työturvallisuuden sekä ajallisen ja taloudellisen toteutuksen valvonta työmaalla. TATE-töiden työmaavalvonnan tarkoituksena on ennakoiva toiminta rakennuttajan edun valvomiseksi. Tehtäväalue käsittää LVIA-valvonnan tehtävät.
Interne Kennung: Osa-alue 3-1
Haupteinstufung (cpv): 71520000 Bauaufsicht
Los: LOT-0003
Titel: Sähkötöiden valvonta (tuntihinta)
Beschreibung: Talotekniikkatöiden työmaavalvonnan tehtäväluettelo RT103172, RT80393. Talotekniikkatöiden (TATE) työmaavalvonnan tarkoituksena on rakennusten taloteknisten järjestelmien urakkasopimuksen mukaisen toteutuksen, laadun, työturvallisuuden sekä ajallisen ja taloudellisen toteutuksen valvonta työmaalla. TATE-töiden työmaavalvonnan tarkoituksena on ennakoiva toiminta rakennuttajan edun valvomiseksi. Tehtäväalue käsittää sähkövalvonnan tehtävät.
Interne Kennung: Osa-alue 4-2
Los: LOT-0004
Titel: Rakennuttamistehtävät (tuntihinta)
Beschreibung: Hankkeen johtamisen ja rakennuttamisen tehtäväluettelo HJR18 sekä turvallisuuskoordinaattorin keskeiset tehtävät ja vastuut RatuTT 15-00877. Sopimuskauden aikaiset työt perustuvat tehtäväluetteloiden mukaisiin töihin.
Interne Kennung: Osa-alue 1-3