661862-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Umspann-Unterstation – „Proiect pilot DigiTEL Green - Retehnologizare stația 220/110/20 kV Mostiștea în concept de stație digitală și cu impact redus asupra mediului” – Achiziția 1
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: „Proiect pilot DigiTEL Green - Retehnologizare stația 220/110/20 kV Mostiștea în concept de stație digitală și cu impact redus asupra mediului” – Achiziția 1
Beschreibung: În cadrul obiectivului de investiții „Proiect pilot DigiTEL Green - Retehnologizare stația 220/110/20 kV Mostiștea în concept de stație digitală și cu impact redus asupra mediului” – Achiziția 1, s-au definit următoarele obiecte ale contractului: • Obiectul 1 - Sub-obiectul 1.1: Stație Electrică; - Sub-obiectul 1.2: Sisteme Conexe (Digital Twin, Realitate Augumentată, Asistență/inspecție robotizată și drone); • Obiectul 5 – Sistemul electronic de securitate (SES) al obiectivului și Sistemul de securitate la incendiu (SSI); • Obiectul 6 – Sistemul fotovoltaic. Descrierea detaliată se regăsește în documentația de atribuire. Numar de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 22 Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in doua etape, astfel: - in a 17-a zi calendaristica de la publicarea anuntului de participare si - in a 11-a zi clalendaristica inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit.
Interne Kennung: 13328043/2026/38851
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232221 Umspann-Unterstation
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: 1.1 Obiectul 1 – Retehnologizarea stației Mostiștea Acest obiect este alcătuit la rândul său din două sub-obiecte și Caietele de Sarcini aferente: 1.1.1 Stația electrică Mostiștea Stația de 220 kV, va fi de tip exterior, cu izolație în aer, realizată cu echipament convențional, amplasată pe suprafața dezafectată a actualei stații de 220 kV. Stația de 110 kV va fi de tip interior, echipată cu celulele etanșe, cu izolație în aer/gaz tehnic, în construcție trifazată. Stația de 20kV va fi amplasată în clădirea stației actuale de MT. În prezentul proiect s-au prevăzut două unități noi, independente, de servicii proprii una de curent continuu (c.c) şi respectiv o unitate curent alternativ (c.a) după cum urmează: • o unitate de servicii proprii c.c. ce alimentează consumatorii de c.c ai stației 220 kV, 110kV, 20kV, autotransformatoarele AT1, AT2 și unitățile de transformare T1 și T2 110/20 kV; • o unitate de servicii proprii de c.a. ce alimentează consumatorii de c.a ai stației de 220kV, 110kV și 20 kV În cadrul lucrării “Proiect pilot DigiTEL Green - Retehnologizare stația 220/110/20 kV Mostiștea în concept de stație digitală și cu impact redus asupra mediului” se va implementa modulul de condiție tehnică în acord cu arhitectura de referință Smart Grid, pentru gestionarea activelor la nivelul stației Mostiștea, denumit „Condition Monitoring System (CMS)”. În domeniul telecomunicații, în cadrul acestui proiect se vor realiza: • asigurarea dotării tehnice de transmisiuni date şi/sau voce (HW&SW) necesare pentru: o realizarea traficului impus de Sistemul EMS/SCADA; o teleconducerea stației de la nivelul CTSI/DET; o monitorizarea și parametrizarea sistemelor de protecții de la nivelul SSCPA al Sucursalei București și sediul DEN; o transmisiuni de date-voce pentru necesități de exploatare și mentenanțǎ; o asigurarea facilităților de telecomunicații pentru conducerea stației; o sistemul de monitorizare a oscilaţiilor interzonale (sincrofazori); o asigurarea canalelor de transmitere a datelor de metering, contorizare locală și calitate a energiei electrice. o asigurarea redundanţei hardware a interfeţelor care preiau/transmit date şi/sau voce, care impun acest lucru. o crearea facilitǎților de telecomunicații pentru asigurarea necesarului de trafic de voce și/sau date datorat apariției unui Sistem Informatic/ Informațional Integrat nou, prevăzut, la această etapă, a fi compus, în principiu, din următoarele Sisteme:  Componente/Sub-sisteme ale Asset Management System în Achiziția 1 a proiectului:  AR, Digital Twin şi PIA  BMS (preia informaţii şi de la SIS - Integrated (Physical) Security)  Integrated (Physical) Security; • asigurarea de dotare tehnică pentru cybersecurity (HW&SW); • asigurarea dotării tehnice de transmisiuni pentru teleprotecţie (HW&SW) Lucrările de construcții și instalații aferente realizării lucrărilor de retehnologizare în stația 220/110/20 kV Mostiștea în concept de stație digitală și cu impact redus asupra mediului: Clădirea nouă a blocului de comandă va fi o construcție de tip parter + 1 etaj, proiectată în conceptul nZEB și ca o clădire inteligentă. În cadrul acestui proiect se va prevedea o arhitectură proprie sistemului de management al clădirilor (BMS- Building Management System) la nivelul S București, capabilă să integreze atât BMS-ul local din stația Mostiștea, cât și viitoarele sisteme BMS, proprii celorlalte stații electrice, din gestiunea S București. Sistemul BMS ce va fi implementat în stația Mostiștea va avea integrate următoarele: • Blocul de comandă; • Clădirea GIS 110kV; • Clădire veche medie tensiune; • Containerele de relee și container instalație fotovoltaică; • Iluminatul perimetral din stație. 1.1.2 Sisteme conexe: I. Digital Twin și Realitate Augmentată – care constă, în principal, din: • dotări (hardware şi/sau software), (re)configurǎri, servicii, teste/măsurători şi lucrǎri în:  Staţia 220/110 kV Mostiștea;  Sucursala Bucureşti;  Sediul Central CNTEE Transelectrica SA. • integrarea/interfaţarea cu infrastructura de telecomunicaţii; • integrarea/interfaţarea cu sistemele din staţia electrică 220/110/20 kV Mostiștea de la care preia date/informaţii, în principal:  Condition Monitoring System;  BMS; • integrarea în instalațiile existente și noi ale Beneficiarului. II.• Asistență inspecţie stație robotizată (Platformă de Intervenție și Asistență - PIA). În stația 220/110/20 kV Mostiștea se vor implementa soluții avansate de monitorizare prin dezvoltarea unor platforme de inspecție și analiză, care să includă atât roboți fizici, precum dronele și roboții hardware, cât și roboți software, capabili să îmbunătățească procesele de monitorizare, întreținere și intervenție. 1.5 Obiectul 5 – „Sistemul electronic de securitate (SES) al obiectivului și Sistemul de securitate la incendiu (SSI)” Stația 220/110/20 kV Mostiștea va fi prevăzută cu Sistemul Integrat de Securitate SES+SIS. 1.6 Obiectul 6 – Sistem Fotovoltaic În cadrul obiectivului de investiții “Proiect pilot DigiTEL Green - Retehnologizare stația 220/110/20 kV Mostiștea în concept de stație digitală și cu impact redus asupra mediului”, având in vedere cerințele de clădire nZEB și de eficiență energetică precum și trecerea la tehnologie GIS a stației 110kV, pe suprafața stației de 110kV actuală eliberată în urma retehnologizarii se va realiza un sistem fotovoltaic la sol, cu panourile fotovoltaice montate pe structură metalică, și cu echipamentele aferente montate intr-un container metalic dedicat. Durata estimată de execuție a contractului - 40 de luni conform graficului de executie din caietul de sarcini.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30211300 Computerplattformen, 31600000 Elektrische Ausrüstung, 48921000 Automatisierungssystem, 71323100 Planung von Stromversorgungssystemen, 71356200 Technische Hilfe
661862-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Works
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 13328043/2026/38851
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45232221 Transformer substation
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 30211300 Computer platforms, 31600000 Electrical equipment and apparatus, 48921000 Automation system, 71323100 Electrical power systems design services, 71356200 Technical assistance services