661984-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit – Markkinointiviestinnän palvelujen hankinta
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Markkinointiviestinnän palvelujen hankinta
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Tuusulan kunnan markkinointiviestinnän palveluja tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinta on jaettu viiteen (5) osa-alueeseen. Jokaiselle osa-alueelle valitaan yksi (1) palveluntuottaja, jonka kanssa tilaaja tekee määräaikaisen sopimuksen. Solmittavien sopimusten kesto on 1.1.2027-31.12.2029, sisältäen mahdollisuuden yhteen yhden (1) vuoden mittaiseen optioon ajalle 1.1.2030-31.12.2030. Tilaaja päättää option käyttämisestä erikseen. Hankinnassa ei ole rajoitettu palveluntuottajalle myönnettävien osa-alueiden määrää. Tarjouksen voi jättää yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Hankinnan kohde on jaettu osa-alueisiin seuraavasti: Osa-alue 1: Viestinnän ja markkinoinnin strategiset palvelut Osa-alue 2: Graafinen suunnittelu Osa-alue 3: Valokuvaus Osa-alue 4: Videokuvaus Osa-alue 5: Digimarkkinointi Tilaajalla ei ole määräostovelvoitetta. Asiakirjoissa esitetyt hankintavolyymit ovat arvioita, eivätkä ne ole tilaajaa sitovia. Tuusulan kunta ei sitoudu tiettyihin hankintamääriin sopimuskauden aikana.
Interne Kennung: 1309/02.08.00.02/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnasta on tallennettu ilmoitus HILMA-ilmoituskanavaan (http://www.hankintailmoitukset.fi) sekä TED-tietokantaan. Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Tarjousasiakirjat ovat hankintailmoituksen julkaisemisesta lähtien kokonaan ja ilmaiseksi sähköisesti saatavilla. Tarjouspyyntöasiakirjat: https://tarjouspalvelu.fi/tuusula
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79340000 Werbe- und Marketingdienstleistungen, 79341400 Werbekampagnen, 79413000 Marketing-Beratung, 79822500 Dienstleistungen im Grafik-Design, 79961000 Dienstleistungen des fotografischen Gewerbes, 92111200 Herstellung von Werbe-, Reklame- und Informationsfilmen und -videofilmen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1: Viestinnän ja markkinoinnin strategiset palvelut
Beschreibung: Strateginen viestinnän ja markkinointiviestinnän palvelu tarkoittaa viestinnän ja markkinointiviestinnän strategista tukea huomioiden organisaation strategian ja olemassa olevan brändin ynnä muun ohjeistuksen. Strateginen viestinnän ja markkinointiviestinnän tuki viittaa esimerkiksi brändin kehittämiseen, markkinointiviestinnän konseptoimiseen ja kokonaisuuksien suunnitteluun, markkinointiviestinnän kampanjoiden suunnitteluun sekä suunniteltuun kokonaisuuteen liittyvään sisällön tuotantoon. Huomioitavaa: Strategisen tason työn ohella kumppanilta voidaan hankkia suunniteltuun kokonaisuuteen liittyvän sisällön tuottaminen. Esimerkkejä: Brändin ja brändin ydinviestien kehittäminen, alabrändin luominen, markkinointiviestinnän konseptin laatiminen, markkinointiviestinnän suunnitelman laatiminen, kriisiviestintä ja maineenhallinta, johdon koulutus ja konsultointi. Toimeksiantomäärä ja toimeksiantojen koko: Vaihtelee, 1-2 toimeksiantoa vuodessa (menneitä toimeksiantoja: Focus-alueen brändi, työnantajabrändin laatiminen, rekrytointimarkkinoinnin kehittäminen). Arvio kappalemääristä: 1–2 projektia vuodessa. Arvio euroista: 10 000 – 30 000 euroa vuodessa.
Interne Kennung: 1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79340000 Werbe- und Marketingdienstleistungen, 79413000 Marketing-Beratung
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2: Graafinen suunnittelu
Beschreibung: Palvelu kattaa tilaajan määrittelemien visuaalisten materiaalien suunnittelun ja toteutuksen eri kanaviin ja sisältää muun muassa taiton, kuvankäsittelyn ja graafiset elementit. Työ kattaa ideoinnin tukemisen tai ideoinnin, luonnostelun ja lopullisten tiedostomuotojen valmistelun ja materiaalien toimituksen kunnalle annettujen brändiraamien mukaisesti. Esimerkkejä: Asukaslehden ja sen liitteen taitto, digitaalisten mainosten luonnostelu ja taitto, PowerPoint-esitysten visualisoiminen, infograafien laatiminen, lehti-ilmoitusten taitto, asiakirjojen visualisoiminen ja taitto yms. Toimeksiantomäärä ja toimeksiantojen koko: Vaihtelee, esimerkiksi asukaslehteä (lehti noin 24 sivua + liite noin 20 sivua) julkaistaan 3–4 kertaa vuodessa. Digitaalisia mainoksia tarvitaan melkein viikoittain, PowerPoint esityksiä, infograafeja, lehti-ilmoituksia ja muita taittoja toisinaan. Arvio kappalemääristä: 5–10 eri kokoista työtä kuukaudessa, viikoittainen tarve. Arvio euroista: 25 000 – 30 000 euroa vuodessa. Huomioitavaa: Kaikki tarvittavat aineistot on toimitettava saavutettavassa muodossa.
Interne Kennung: 2-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79822500 Dienstleistungen im Grafik-Design
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue 3: Valokuvaus
Beschreibung: Valokuvauspalvelu kattaa kuvausten suunnittelun annettujen ideoiden tai valmiin konseptin perusteella, toisinaan valokuvausmallien (amatöörejä) hankkimisen, varsinaisen valokuvauksen sekä kuvien jälkikäsittelyn ja toimituksen kunnan käyttötarpeisiin. Tilataan toisinaan yhdessä videokuvauksen kanssa. Samasta aiheesta/kohteesta/tilanteesta voidaan ottaa sekä videokuvaa ja valokuvaa. Esimerkkejä: Henkilöiden potrettikuvia, brändikuvien ottamista sovitusta tilanteesta. Toimeksiantomäärä ja toimeksiantojen koko: Potrettikuvia 1–3 kertaa vuodessa kerrallaan yhdestä tai kahdesta henkilöstä, ehkä tusinan kuvan brändikuvasarja jostain tilanteesta tai joillakin malleilla 3–5 kertaa vuodessa, tapahtumakuvauksia 1–5 kertaa vuodessa. Arvio kappalemääristä: Noin 5 toimeksiantoa vuodessa. Arvio euroista: 10 000 – 15 000 euroa vuodessa.
Interne Kennung: 3-2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79961000 Dienstleistungen des fotografischen Gewerbes
Los: LOT-0004
Titel: Osa-alue 4: Videokuvaus
Beschreibung: Videokuvauspalvelu pitää sisällään videotuotannon kaikki vaiheet: esisuunnittelun ja käsikirjoituksen annettujen ideoiden tai valmiin konseptin perusteella, itse kuvauksen sekä editoinnin. Palveluun kuuluu myös videoiden viimeistely tekstityksillä, äänimaailmalla ja mahdollisilla grafiikoilla saavutettavuusvaatimukset ja eri julkaisualustojen tekniset tarpeet huomioiden esim. valmiin videon toimittaminen tilaajalle useammalla kuin yhdellä kuvasuhteella. Tilataan toisinaan yhdessä valokuvauksen kanssa. Samasta tilanteesta voidaan ottaa videokuvaa ja valokuvaa. Esimerkkejä: Brändimarkkinointivideoita, tonttimarkkinointivideoita, työnantajakuvavideoita, pormestarin somevideoita jne. Toimeksiantomäärä ja toimeksiantojen koko: Muutama tuotanto vuodessa, arviolta 2–3. Arvio kappalemääristä: 2–3 vuodessa. Arvio euroista: 15 000 – 25 000 euroa vuodessa.
Interne Kennung: 4-3
Zusätzliche Einstufung (cpv): 92111200 Herstellung von Werbe-, Reklame- und Informationsfilmen und -videofilmen
Los: LOT-0005
Titel: Osa-alue 5: Digimarkkinointi
Beschreibung: Digimarkkinoinnin palvelu sisältää mainoskampanjoiden teknisen rakentamisen, kohdentamisen ja operatiivisen hallinnoinnin tilaajan toimittamien sisältöjen pohjalta. Työ kattaa kampanjoiden käynnistämisen, jatkuvan optimoinnin sekä tulosten raportoinnin Meta-kanavissa (Facebook, Instagram), LinkedInissä, Googlessa ja YouTubessa asetettujen tavoitteiden saavuttamiseksi. Esimerkkejä: Tonttimarkkinointikampanjoita, tapahtumamainoksia, museoiden näyttelyiden mainoksia, työnantajakuvan markkinointia, rekrymainoksia jne. Toimeksiantomäärä ja toimeksiantojen koko: Kampanjoita pyörii jatkuvasti. Käynnistelyn ja muokkaamisen tarvetta (aktiivista hallinnointia) melkein viikoittain. Arvio kappalemääristä: 4–6 kuukaudessa. Arvio euroista: 10 000 – 15 000 euroa vuodessa, sisältää kampanjoinnin rakentamisen, kohdentamisen ja operatiivisen hallinnoinnin.
Interne Kennung: 5-4
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79341400 Werbekampagnen
661984-2026 - Competition
Finland – Business services: law, marketing, consulting, recruitment, printing and security – Markkinointiviestinnän palvelujen hankinta
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 1309/02.08.00.02/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79000000 Business services: law, marketing, consulting, recruitment, printing and security
Additional classification (cpv): 79340000 Advertising and marketing services, 79341400 Advertising campaign services, 79413000 Marketing management consultancy services, 79822500 Graphic design services, 79961000 Photographic services, 92111200 Advertising, propaganda and information film and video-tape production
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: 1-0
Additional classification (cpv): 79340000 Advertising and marketing services, 79413000 Marketing management consultancy services
Lot: LOT-0002
Internal identifier: 2-1
Additional classification (cpv): 79822500 Graphic design services
Lot: LOT-0003
Title: Osa-alue 3: Valokuvaus
Internal identifier: 3-2
Additional classification (cpv): 79961000 Photographic services
Lot: LOT-0004
Title: Osa-alue 4: Videokuvaus
Internal identifier: 4-3
Additional classification (cpv): 92111200 Advertising, propaganda and information film and video-tape production
Lot: LOT-0005
Title: Osa-alue 5: Digimarkkinointi
Internal identifier: 5-4
Additional classification (cpv): 79341400 Advertising campaign services