See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Avoimen immunovärjäysautomaatin sopimuskauden jatkaminen
Beschreibung: HUSilla on Agilent Technologies Finland Oy:n kanssa sopimus automatisoitujen immunovärjäysautomaattien hankinnasta. Sopimus on tullut voimaan 8.5.2019, ja nykyinen sopimuskausi päättyy 31.10.2026. HUSin automatisoituja immunovärjäysautomaatteja koskevan uuden hankinnan (HUS 424-2025) perusteella tehty hankintapäätös on saanut lainvoiman ja hankinnan mukainen käyttökorvaussopimus on allekirjoitettu. Uuden laitekannan käyttöönotto on käynnissä. Käyttöönoton edetessä on käynyt ilmi, että uuden laitekannan käyttöönottoon liittyvää verifiointia ei voida toteuttaa alkuperäisen aikatauluarvion mukaisesti nykyisen sopimuskauden päättymiseen mennessä. Tämän vuoksi käyttökorvaussopimuksen voimassaoloa on tarpeen jatkaa määräaikaisesti ajalle 1.11.2026-31.12.2026. Nykyisen sopimuksen jatkaminen on välttämätöntä, jotta diagnostinen toiminta voidaan turvata siirtymävaiheen aikana ja uusi laitekanta voidaan ottaa käyttöön hallitusti ja turvallisesti. Sopimuskauden jatkamisesta tehdään erillinen sopimusmuutosasiakirja toimittajan kanssa. Muutoin sovelletaan alkuperäisen sopimuksen ehtoja.
Interne Kennung: 629640
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser)
5. Los
Los: LOT-0000