662441-2026 - Wettbewerb
Schweden – Kommunale Dienstleistungen – KSINK 2026/36 Måltider Kunskapsförbundet Väst
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: KSINK 2026/36 Måltider Kunskapsförbundet Väst
Beschreibung: Hej! Vad roligt att just ni vill lämna ett anbud i den här upphandlingen, och försöka bli den som tar skolmåltidsupplevelsen på våra skolor Magnus Åbergsgymnasiet och Nils Ericsonsgymnasiet i Trollhättan till nya höjder! Kunskapsförbundet Väst är ett kommunalförbund som sedan 2013 har ansvaret för de kommunala gymnasieskolorna och vuxenutbildningarna i Trollhättan och Vänersborg. I våra tre gymnasieskolor utbildas dagligen ca 2700 gymnasielever och skolmåltiden är ett betydelsefullt inslag i skoldagen. Syftet med upphandlingen är att erbjuda våra elever en skolmåltid som för Kunskapsförbundet närmare visionen om att vara en drömfabrik, där elever får optimala förutsättningar att växa, lära och känna framtidslust. Skolmåltiden ska vara ett tydligt bidrag till att både Kunskapsförbundet och våra elever blir så mycket vi kan! Målen med upphandlingen är: -att skolmåltiden ska vara en del av skoldagen som alla våra elever längtar efter, aktivt väljer och som upplevs skapad just för dem. Elevernas ska bli nyfikna på vad som väntar i skolrestaurangen och positivt överraskade över vad de möter. -att eleverna ska känna sig som gäster i en restaurang där hela måltidsupplevelsen har dem som utgångspunkt. Eleverna ska känna sig välkomna, uppskattade och viktiga. -att måltiden upplevs som både välsmakande och mättande och i linje med våra gymnasieelevers behov och önskemål. Eleverna och skolan ska aktivt ges och uppleva inflytande över måltiden och måltidsupplevelsen. -att skolmåltiden blir en källa till kvalitet, attraktivitet och effektivitet för Kunskapsförbundet. Skolmåltiden ska bidra till att fler elever lär sig mer och bättre och att fler elever väljer Kunskapsförbundets skolor. Skolmåltiden ska heller inte kosta mer skattekronor än den smakar. Vi ser fram emot att ta del av dina idéer om hur vår vision för skolmåltiderna på våra gymnasieskolor kan förverkligas. Välkommen med ditt anbud! Maria Hildefors Förbundsdirektör, Kunskapsförbundet Väst
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 75200000 Kommunale Dienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 80000000 Allgemeine und berufliche Bildung
5. Los
Los: LOT-0001
662441-2026 - Competition
Sweden – Provision of services to the community – KSINK 2026/36 Måltider Kunskapsförbundet Väst
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 75200000 Provision of services to the community
Additional classification (cpv): 80000000 Education and training services
5. Lot
Lot: LOT-0001