662554-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Entwässerungsarbeiten – Drift og vedligeholdelse af afvandings- og geotekniske anlæg
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Drift og vedligeholdelse af afvandings- og geotekniske anlæg
Beschreibung: Udbuddet omfatter drift og vedligehold af jernbanens afvandingsanlæg, som består af åbne og lukkede grøfter, dræn, brønde og gennemløb under og langs jernbanen samt mindre konstruktioner i tilknytning hertil fordelt på norm-, tilstand- og fejlretning. Udbuddet er opdelt i 7 delaftaler. Delaftalerne 1-5 er løbende vedligeholdelse og mindre vandafvandingsopgaver. Delaftalerne 1-5 er opdelt i geografiske områder. Delaftale 6 indeholder geotekniske opgaver med kompetencekrav. Delaftalen er landsdækkende. Delaftale 7 omfatter større samt rektangulære strømpeforringer. Delaftalen er landsdækkende.
Vorherige Bekanntmachung: 857222-2025
Interne Kennung: 2025-11734
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i overensstemmelse med reglerne i direktiv 2014/25/EU (Forsyningsvirksomhedsdirektivet implementeret ved bekendtgørelse nr. 1078 af 29. juni 2022 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester)
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232452 Entwässerungsarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45111240 Baugrundentwässerungsarbeiten, 45232450 Bauarbeiten für Entwässerungsanlagen, 76600000 Überwachung von Rohrleitungen, 90912000 Strahlreinigung von Rohrgerüsten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Nordjylland
Beschreibung: Delaftale 1 omfatter drift og vedligehold af jernbanens afvandingsanlæg, som består af åbne og lukkede grøfter, dræn, brønde og gennemløb under og langs jernbanen samt mindre konstruktioner i tilknytning hertil fordelt på norm-, tilstand- og fejlretning. De mindre afvandingsopgaver vedrører som udgangspunkt anlæggets vedligeholdelsesopgaver.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Sydjylland
Beschreibung: Delaftale 2 omfatter drift og vedligehold af jernbanens afvandingsanlæg, som består af åbne og lukkede grøfter, dræn, brønde og gennemløb under og langs jernbanen samt mindre konstruktioner i tilknytning hertil fordelt på norm-, tilstand- og fejlretning. De mindre afvandingsopgaver vedrører som udgangspunkt anlæggets vedligeholdelsesopgaver.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: S-banen og kystbanen
Beschreibung: Delaftale 3 omfatter drift og vedligehold af jernbanens afvandingsanlæg, som består af åbne og lukkede grøfter, dræn, brønde og gennemløb under og langs jernbanen samt mindre konstruktioner i tilknytning hertil fordelt på norm-, tilstand- og fejlretning. De mindre afvandingsopgaver vedrører som udgangspunkt anlæggets vedligeholdelsesopgaver.
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4: Sydsjælland og Fyn
Beschreibung: Delaftale 4 omfatter drift og vedligehold af jernbanens afvandingsanlæg, som består af åbne og lukkede grøfter, dræn, brønde og gennemløb under og langs jernbanen samt mindre konstruktioner i tilknytning hertil fordelt på norm-, tilstand- og fejlretning. De mindre afvandingsopgaver vedrører som udgangspunkt anlæggets vedligeholdelsesopgaver.
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5: Midt- og Vestsjælland
Beschreibung: Delaftale 5 omfatter drift og vedligehold af jernbanens afvandingsanlæg, som består af åbne og lukkede grøfter, dræn, brønde og gennemløb under og langs jernbanen samt mindre konstruktioner i tilknytning hertil fordelt på norm-, tilstand- og fejlretning. De mindre afvandingsopgaver vedrører som udgangspunkt anlæggets vedligeholdelsesopgaver.
Interne Kennung: 5-4
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6: Geotekniske opgaver med kompetencekrav
Beschreibung: Delaftale 6 indeholder geotekniske opgaver med kompetencekrav. Delaftalen er landsdækkende.
Interne Kennung: 6-5
Los: LOT-0007
Titel: Delaftale 7: Større strømpeforingsopgaver og rektangulære strømpeforinger
Beschreibung: Delaftale 7 omfatter større strømpeforinger (over Ø500 mm) samt rektangulære strømpeforinger. Delaftalen er landsdækkende.
Interne Kennung: 7-6