662758-2026 - Wettbewerb
Schweden – Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen – Behandling av mat- och/eller restavfall
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Behandling av mat- och/eller restavfall
Beschreibung: Uppdraget avser mottagning och slutligt omhändertagande av kommunalt avfall från Borgholms kommun. I Borgholms kommun sorteras matavfall i papperspåse och restavfall i plastpåse, och avfallet läggs i separata fack i ett tvådelat sopkärl. Anbudslämnare lämnar anbud på antingen mottagning och behandling av matavfall (del 1) och/eller mottagning och behandling av restavfall (del 2).
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Generell del
Los: LOT-0002
Titel: Behandling av matavfall
Los: LOT-0003
Titel: Behandling av restavfall
2. Procedure
Procedure
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90500000 Refuse and waste related services
Additional classification (cpv): 90510000 Refuse disposal and treatment
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Generell del
Lot: LOT-0002
Title: Behandling av matavfall
Lot: LOT-0003
Title: Behandling av restavfall