66306-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen im Bauwesen – Begrænset udbud af totalrådgivning omhandlende ombygning til specialbørnehave og specialskole i Ørum Djurs.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelBegrænset udbud af totalrådgivning omhandlende ombygning til specialbørnehave og specialskole i Ørum Djurs.
BeschreibungUdbudsprocessen omfatter en kontrakt til Bygherres anskaffelse af Totalrådgivning til Norddjurs Kommune omhandlende ombygning og renovering af eksisterende lokaler på en specialskole. Lokalerne er placeret i en fløj mod sydvest, og indeholder stueplan, parterre samt 1 sal. Fløjen skal efter ombygningen kunne rumme både en specialbørnehave (parterre) samt nye lokaler til Unggruppen på specialskolen (stueplan og 1 sal.), med alt, hvad der her er behov for i forhold til anvendelse til målgruppen. Bygherre har fået udarbejdet skitser over ombygningen, som den udpegede totalrådgiver skal tage udgangspunkt i ifm. projektering. Samtidig er der et tilhørende udeareal, som skal genetableres, så det kan benyttes af specialbørnehavens børn og specialskolens Unggruppe. Byggeriet forventes at skulle udbydes af Totalrådgiver som en Hovedentreprise via indbudt licitation. Ydelsen for totalrådgivning på nærværende projekt er nærmere konkretiseret i Bilag 1 – Opgavebeskrivelse og Bilag 2 – Ydelsesbeskrivelse. Det samlede budget for rådgivnings- og entreprenørydelser, vinterforanstaltning og uforudsete ydelser mv., er berammet til 21 mio. DKK.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71315000 Haustechnik, 71315200 Bautechnische Beratung, 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
LosLOT-0000